sobota, 27 kwietnia 2024 09:30
Reklama

Pomorski Katyń - Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. Rocznica zbrodni niemieckiej w lesie obok Sztutowa

W środę 22 marca przypada 83. rocznica niemieckiej zbrodni, która dokonała się podczas rytualnego mordu dokonanego w Wielki Piątek 1940 roku. Zbrodni, na elicie Polaków z terenu Gdańska i Pomorza, dokonali funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy na elicie Polaków z terenu Gdańska i Pomorza. Ludobójstwo miało miejsce w lesie, niedaleko niemieckiego obozu śmierci KL Stutthof (obecnie Muzeum Stutthof).
Pomorski Katyń - Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. Rocznica zbrodni niemieckiej w lesie obok Sztutowa

22 marca 1940 r. to dzień, który powinien pamiętać każdy Polak. W Wielki Piątek 1940 r. dokonano rytualnego mordu przez funkcjonariuszy niemieckiej III Rzeszy na Polakach z terenu Gdańska i Pomorza. Zimą i wiosną 1940 r. Niemcy przeprowadzili krwawe egzekucje na Polakach, którzy zasłużyli się w krzewieniu polskości Pomorza i Gdańska. Sposób przeprowadzenia i czas egzekucji jest zbieżny z wymordowaniem na wschodzie – w Katyniu, Charkowie i w innych nieznanych do dzisiaj miejscach, naszych oficerów przez Sowietów. Strzałem w tył głowy, nad wykopanym grobem w lesie, w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, zostali pozbawieni życia niewinni ludzie. Nie przypadkowo oprawcy wybrali dzień egzekucji - Wielki Piątek, 22 marca 1940 roku – w dzień Męki Chrystusa. Zamordowani Polacy, zasypani warstwą piachu i posadzonymi brzozami na ich zbiorowym grobie, mieli zniknąć z pamięci i historii Polski. Na szczęście hitlerowskim katom nie udał się zbrodniczy zamysł.

Mimo, że historia mordu działaczy Polonii Gdańskiej i Plebiscytu nie do końca jest znana wielu ludziom na Pomorzu, to powinniśmy w tym szczególnym dniu - 22 marca – czcić ich pamięć i doceniać to, jak bardzo kochali Polskę, Pomorze i Gdańsk oraz walczyli o naszą tożsamość narodową. Wierzę, że ich los doczeka się lepszego i właściwego uznania przez władze państwowe i samorządowe naszego regionu. W szczególności zaś pamięć i zobowiązanie o Nich ciąży na władzach i społeczności Gdańska, aby ze szczególną czcią i zaangażowaniem pamiętać o ich nagrobkach na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” i miejscu egzekucji w lesie sztutowskim.

Uroczystości

Dyrekcja Muzeum Stutthof i jego pracownicy, jak co roku pragną oddać hołd Ofiarom tej zbrodni. 22 marca o godz. 12:00 w miejscu upamiętnienia egzekucji w lesie Stegnie złożone zostaną kwiaty, w geście pamięci o Pomordowanych.

W środę, 22. marca br., o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika przy al. Legionów 13 w Gdańsku-Wrzeszczu, zostanie odprawiona Msza św. w intencji Pomordowanych Polaków przed 83 laty w obozie koncentracyjnym Stutthof. Wśród nich był także Bł. Ks. Bronisław Komorowski. Po Mszy św. udamy się na plac Komorowskiego, by tam przed pomnikiem, pomodlić się, szczególnie o pokój w Ukrainie. Po modlitwie będzie możliwość odwiedzenia Parafialnej Sali Tradycji.

WIĘCEJ W DODATKU HISTORYCZNYM 

 PAMIĘTAMY! POMORSKI KATYŃ


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama