niedziela, 28 kwietnia 2024 06:52
Reklama

51 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2023

W dniach 30 czerwca do 2 lipca odbędzie się Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej. Bazuna jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych, nieprzerwanie od 1971 r. prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej. Ma charakter otwarty, udział biorą wykonawcy z całego kraju – w licznych koncertach oraz części konkursowej. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Bazuna” wraz z GOK - wspomagani przez instytucje patronackie, partnerskie i sponsoring. Bezpłatne, liczne koncerty odbędą się w plenerze – w amfiteatrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie (pow. kartuski). Imprezą towarzyszącą jest folklorystyczny Sulęczyński Jarmark Sobótkowy.
51 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2023

Autor: fot. J. Wikowski Archiwum Bazuna

„Bazuna” cieszy się dużą popularnością wśród publiczności, fanów oraz uczestników – tych znanych z dawnych lat oraz ciągle przybywających nowych zespołów, grup oraz młodych piosenkarzy, muzyków. Kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów uczelni pomorskich – mówi Janusz Wikowski, rzecznik Bazuny.

- Przegląd Bazuna w swym zamyśle powstał jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, niosący z sobą ideę wspólnego śpiewania, przeniesionego z wędrownych plenerów i nocnych ognisk w światło sceny – mówi Marek Skowronek, szef programowy Bazuny.

Integralną częścią „Bazuny” jest konkurs piosenki, wystąpi ponad 20 wykonawców (indywidualnych i zespołów). Konkurs ma za zadanie wyłonić zbiór najbardziej wartościowych piosenek, wartych rozpowszechnienia, część z nich – z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Nagrodami są tytuły: najlepszego wykonawcy (solisty bądź zespołu), Rajdowej Piosenki Roku, najlepsza interpretacja piosenki znanej, Nagroda Publiczności.

Program tegorocznej „Bazuny” jest bardzo bogaty.
Do występów w koncertach zaprosiliśmy krajową czołówkę bardzo lubianych i cenionych grup muzyczno- wokalnych oraz uznanych artystów wywodzących się z półwiecznych Przeglądów Bazuny. Wystąpią m.in. Grupa Muzycznego Wsparcia, Maciej Służała, Łukasz Majewski z zespołem, Grupy Bez Jacka, Wszystkiego Najlepszego, Wagabundy, Małgorzata Lipińska z zespołem, Piotr Rzeczkowski z zespołem, Marzena Nowakowska i Wojtek Lachowski, Piotr Pieńkowski i Wojtek Lachowski, Bogusław Nowicki oraz TRIOdoKWARTETU.

Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się NOCNY MARATON (sobota, od 18.30). Wystąpią bardzo lubiane zespoły: Słodki Całus od Buby, grupa Babsztyl, SETA, Mała Caryna, Grupa Toruń oraz Supertrio.

- Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny, rodzinny, przyjazny ludziom i naturze charakter - mówi Janusz Wikowski, rzecznik Bazuny. - W tym roku wracamy do otwartej formuły koncertów plenerowych oraz spotkań i wspólnego śpiewania – także przy ognisku oraz podczas specjalnego koncertu kameralnego STUDENCKA NUTA (sobota, godz. 16, wspólne śpiewanie).

- Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej – mówi Janusz Wikowski. - Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty – dla młodzieży, studentów i ludzi ciągle czujących się młodymi. Tak, jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe mają być zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

- Jesteśmy działającym okrągły rok środowiskiem, które sympatykom piosenki umożliwia wysłuchanie pogodnej melodii i życzliwego słowa piosenki – mówi Marek Skowronek, szef programowy Bazuny. - Kulminacją naszych działań jest Przegląd – święto piosenki, melodia, śpiew i brzmienie gitar towarzyszy przez całą dobę. Jest okazja do wspólnego śpiewania (także przy ognisku), do spotkań, życzliwych rozmów. Warto te niezwykłe chwile przeżyć.

- Przegląd BAZUNA jest jedyną w Polsce imprezą wędrującą, wzorem studenckiego turysty przemierzającą szlaki i odwiedzającą interesujące miejsca – kontynuuje Marek Skowronek. - Domem naszej piosenki stał się niejeden pomorski zamek, starosłowiańskie położone nad rzeką grodzisko, Jantarowe Wybrzeże, harcerska baza obozowa czy kompleks campingu, otoczenie kaszubskiego jeziora oraz sopocka plaża, ze sceną usytuowaną na wodzie. Pięćdziesiąty Przegląd odbył się w ub. roku na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej prezentując ok. 50 reprezentantów wszystkich dekad imprezy. W tym roku wracamy w plener – do perełki Kaszuby, do Sulęczyna. Jak zwykle, „Bazuna” nie ma charakteru komercyjnego. Koszty organizacyjne, techniczne są pokrywane z funduszy darczyńców i sponsoringu osób fizycznych i instytucji mających osobowość prawną. Organizatorzy – miłośnicy i popularyzatorzy piosenki turystycznej – działają na zasadzie wolontariatu.

piątek, 30.06. 2023

16.00 KONCERT POWITALNY

· Grupa Muzycznego Wsparcia

· Piotr Rzeczkowski z zespołem

· Maciej Służała

· Łukasz Majewski z zespołem

· niespodzianka

· Cichutko, pomaleńku – 40 lat Grupy Bez Jacka

· Małgorzata Lipińska z zespołem

· Wszystkiego Najlepszego – premiera płyty „Małe miasteczka”

· Marzena Nowakowska i Wojtek Lachowski

· Piotr Pieńkowski i Wojtek Lachowski – dziesięciolecie duetu

sobota, 1.07.2023

10.00 KONKURS cz. 1
13.00 KONKURS cz. 2

16.00 STUDENCKA NUTA – Karczma na ul. Stromej, ul. Stroma 2 

* Wagabundy i goście

18.30 NOCNY MARATON

· Słodki Całus od Buby

· grupa Babsztyl

· SETA

· Mała Caryna – premiera płyty „Piosenki naszych dróg”

· Nasze piosenki – 50 lat Grupy Toruń

· Supertrio

niedziela, 2.07.2023

11.00 POWITANIE

· TRIOdoKWARTETU

12.00 KONCERT LAUREATÓW,
w jego trakcie:

· Bogusław Nowicki

Janusz Wikowski



Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama