Finisaż wystawy Autochrom - triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej.

start 24.10.2017 godz. 12:00

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Cystersów 19

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Komunikat


Finisaż wystawy
Autochrom - triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej

W programie - oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Soizic Audouard i Elizabeth Nora, właścicielkami prezentowanej na wystawie kolekcji autochromów.

Termin: 24.09.2017 godz. 12.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów),
80-303 Gdańsk, ul Cystersów 19
Wstęp: obowiązuje bilet na wystawę


Na zakończenie premierowej w Polsce wystawy francuskiej kolekcji pierwszych fotografii barwnych w technice autochromu zapraszamy na spotkanie z właścicielkami kolekcji i kuratorkami wystawy - Soizic Audouard i Elisabeth Nora.
Podczas oprowadzania kuratorskiego z udziałem jeszcze jednej kuratorki wystawy - Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej, zostanie przedstawiona historia autochromu i cechy stanowiące o wyjątkowości tej pozytywowej techniki, a także artyści, którzy wykorzystywali tę technikę w swojej pracy.
W czasie spotkania Soizic Audouard i Elisabeth Nora opowiedzą dlaczego właśnie autochrom stal się przedmiotem ich kolekcjonerskiej pasji i według jakiej strategii budowały ten unikalny zbiór.

Spotkanie zostało przygotowane we współpracy z Fundacją Common Room
Patronat Medialny:
Fotografia Kolekcjonerska

Wystawa
Autochrom - triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej

Autochrom zrewolucjonizował fotografię, choć stylistycznie nawiązywał do gustu epoki impresjonizmu i piktorializmu. Choć uważano go za łatwy sposób odtworzenia rzeczywistości, to dla amatorów stał się okazją do tworzenia archiwów podróży, dokumentowania własnej rodziny, piękna natury ale i wydarzeń politycznych. Tematyka ponad 100 prac na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku obejmuje głównie pejzaż nadmorski, górski, miejski, portret pojedynczy i zbiorowy oraz martwe natury. Na pojedynczych autochromach obejrzymy także przykłady fotografii z zakresu medycyny czy biologii. Oprócz autochromów oryginalnych zaprezentowane zostaną także podświetlane powiększenia fotografii jak i szereg sprzętów do jej oglądania w tym latarni magicznych i stereoskopów, diaskopów z kolekcji Soizic Audouard i Elisabeth Nora.

Elisabeth Nora jest od ponad 20 lat wydawczynią i redaktorką naczelną prestiżowego francuskiego magazynu Insense, które jest poświęcone współczesnej fotografii. Przez lata pracowała w znakomitych wydawnictwach poświęconych sztuce. Współpracowała z Fundacją Neuflize, dla której stworzyła kolekcję fotografii.

Soizic Audouard jest znaną kolekcjonerką sztuki. Jej prywatna kolekcja słynie ze znakomitych prac z okresu surrealizmu, szczególnie fotografii, np. Claude’a Cahuna, Francoise Henri, ale także sztuki nowoczesnej i współczesnej. Przez lata była marszandem, wydawczynią i galerzystką. Prowadziła m.in szwajcarską galerię Claude Givaudan oraz paryską galerię Berggruen. Jest też mecenaską i członkinią zarządu Alliance française w Wenecji.


Patronat honorowy nad wystawą
Prof. Piotr Gliński Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Jego Ekscelencja Pierre Lévy Ambasador Francji w Polsce
Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska


Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
Wystawa czynna do 24.09.2017 (wt. – nędz. 10.00 – 17.00)
Kuratorki: Soizic Audouard, Elizabeth Nora, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Koordynacja projektu i współpraca merytoryczna: Klaudia Podsiadło

Bilety:
normalny 10 zł
ulgowy 6 zł
uczniowie do 26 r.ż. 1 zł

Uwaga! 23 i 24.09.2017 osoby w wieku powyżej 60 lat
mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie
w ramach akcji "60+Kultura".

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.