Żywiołak folk / etno / world.

start 22.10.2017 godz. 20:00

Klub Ucho

Lokalizacja: Gdynia, ul. Św. Piotra 2

Koncert Żywiołaka, który od lat ukazuje światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. Grupa będzie promować nowy album pt. "Pieśni pół/nocy", który stanowi nie tylko podróż przez czeluście północnej Polski, ale też zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, ocalonego m.in. przez Oskara Kolberga w swym monumentalnym rękopiśmiennym dziele "Tom 39 POMORZE".Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje, ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o "polskim neofolku". Wzorem najlepszych kapel tworzących styl "innovative folk" w Skandynawii czy w innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek, czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej. Inspirując się takimi zespołami jak Hedningarna czy Hoven Droven, Żywiołak zabiera nas w podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. Bez wątpienia jako pierwszy w sposób absolutnie bezkompromisowy odkurzył temat mało znanej słowiańskiej mitologii. Bez wątpienia jako pierwszy przyczynił się do "boomu" zainteresowania kulturą rodzimą, który ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stał się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać. Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzyki folkowej możemy od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi.

Wszystko zaczęło się od spotkania na początku 2005 roku dwóch bardzo nietuzinkowych osobników żywotnie zainteresowanych pokazaniem światu eksperymentalnej muzyki inspirowanej tematem "polskiej demonologii ludowej". Byli to: Robert Jaworski, grający wcześniej m.in. w zespołach ich troLe, Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Robert Wasilewski - współzałożyciel i gitarzysta grupy Open Folk. Po niedługim czasie Jaworski dołączył do projektu dwie charyzmatyczne wokalistki: Annę Piotrowską z kapeli Goście z Nizin, Izabelę Byrę z projektu Detonacja oraz bębniarza Macieja Łabudzkiego. To w tym właśnie składzie zespół zarejestrował swoją debiutancką EP-kę "Muzyka psychodelicznej świtezianki" i niedługo potem album "Nowa ex-tradycja", który dla wielu stała się kanonem "prawdziwej folkowej estetyki" i na dość długo zagościł na scenach muzyki rozrywkowej.

Burzliwe losy zespołu spowodowały, że w roku 2011 - niedługo po wydaniu kolejnego albumu z remiksami pt. "Nowa mix-tradycja" zmienił się skład formacji. Pojawiły się nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek, a od dłuższego czasu z zespołem grał perkusista Maciej Dymek. W tym składzie grupa nagrała nieco odmienną estetycznie płytę - "Globalną Wiochę", którą nominowano do Fryderyków. W połowie 2013 Żywiołak zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku 2014 roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład zmierza od tej pory muzycznie w stronę wczesnych dokonań zespołu. W kwietniu 2016 roku ma miejsce premiera kolejnej EP`ki zespołu - "Muzyka psychoaktywnego Stolema", którą to formacja otwiera swoją kolejną fascynację dziejami i wierzeniami dawnego Pomorza.

Rok 2017 przynosi światu długo realizowaną przez zespół pierwszą z dwóch zapowiadanych płyt inspirowanych kulturą Pomorza - "Pieśni pół/nocy", która stanowi nie tylko podróż północną porą przez czeluście północnej Polski, ale też zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, który dla Żywiołaka ocalił m.in. Oskar Kolberg w swym monumentalnym rękopiśmiennym dziele "Tom 39 POMORZE". Bazując na owej swoistej "encyklopedii dawnej pomorskiej kultury", muzycy przewertowali również najważniejsze dzieła naukowców, kulturoznawców, etnografów i związanych z Pomorzem poetów, aby odnalezioną muzyką przenieść słuchacza w świat kompletnie zapomniany, a którego południową granice od wieków stanowi rzeka Noteć. Dziś trudno już w to uwierzyć, ale chociażby język kaszubski pokazuje nam, jak wiele o spuściźnie kulturowej dzisiejszej Polski możemy się jeszcze dowiedzieć.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski - lira korbowa, fidel renesansowaoku
Michał Stawarz - perkusja
Kamil Strzyżewski - lutnia romantyczna, bas akustyczny
Wiktoria Kwiatkowska - wokal, przeszkadzajki
Emilia Zbierska - wokal

Bilety: 25 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu)
Dostępne w Interticket oraz CultureBox Gdynia

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.