Spokanie poetyckie z Wandą Neumann – „Wiersze łódzkie żartobliwe” Wiesława Nowickiego.

start 16.11.2017 godz. 17:00

Wyspa Skarbów GAK

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Turystyczna 3

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury
zaprasza na

Spokanie poetyckie z Wandą Neumann
– „Wiersze łódzkie żartobliwe” Wiesława Nowickiego
16 listopada 2017 (czwartek) godz. 17.00

 

Wiesław Nowicki (ur. 13 listopada 1946 w Łodzi, zm. 24 maja 2012 w Gdańsku), aktor, dziennikarz, reżyser teatralny, działacz kulturalny i propagator muzyki klasycznej. Syn Sabiny Nowickiej i popularnego łódzkiego aktora Zygmunta Nowickiego, wnuk Józefa Nowickiego - najsłynniejszego łódzkiego tramwajarza, mąż aktorki Wandy Neumann. Ze strony matki był wnukiem z wielkiej księgarskiej rodziny Glücksbergów, tych którzy jako pierwsi wydali drukiem dzieła Wojciecha Bogusławskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, braci Śniadeckich. To po nich odziedziczył zamiłowania do historii, książek i wnikliwej obserwacji świata.

W 1977r. wspólnie ze znaną aktorką Wandą Neumann założył nieinstytucjonalny zawodowy Teatr na Przymorzu. Interesował się kameralnym teatrem poetyckim, który zajmowałby się intelektualną refleksją na temat świata i samej natury ludzkiej. Wielką pasją Wiesława Nowickiego było także dziennikarstwo telewizyjne. Stworzył wiele audycji telewizyjnych jak Salon artystyczny Wiesława Nowickiego, Twarze i Musica Noster Amor, o tematyce kulturalnej, prowadząc wywiady dla Telewizji Trójmiasto i Gdańskiej Telewizji Kablowej z osobowościami sceny muzycznej.

Wiesław Nowicki podążał własną drogą. Był indywidualistą i myślicielem. Pozostawił po sobie wiele refleksji, które udało mu się przelać na papier i część z tego dorobku opublikować. "Wiersze łódzkie żartobliwe" Wiesława Nowickiego otrzymały wyróżnienie w Konkursie Wydawnictw Literatury Pomorskiej na XV Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2014".

 

W jednym z wierszy Wiesław Nowicki zawarł proste, ale ważne dla każdego z nas przesłanie:


 "Ja przeminę, ty przeminiesz.
Byli, przeszli, przyjdą inni.
Bez patosu tedy spójrzmy
w serca własne, by zrozumieć
że jeżeli uda nam się
choć idejkę jedną czystą
tu zostawić, będzie dobrze.
Reszta tylko jest dowcipem"

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.