sobota, 20 kwietnia 2024 15:58
Reklama

ETNO MULTI KULTI! Weekend Wielokulturowości na Letnim Jarmarku Etnograficznym.



ETNO MULTI KULTI!



Weekend Wielokulturowości na Letnim Jarmarku Etnograficznym



Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)



Termin: 18-19 sierpnia 2018



Czy wiesz, skąd pochodzą obcokrajowcy, którzy są twoimi sąsiadami lub z którymi pracujesz? Spotkaj ich, porozmawiaj, zainspiruj się ich kulturą!



Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Fundacja Ostańce Nadziei zapraszają na wyjątkowe wydarzenie tworzone wspólnie z kreatywnymi imigrantkami i imigrantami mieszkającymi w Trójmieście. Będziemy bawić się, tańczyć, jeść, śpiewać, tworzyć, rozmawiać o tym, co nas różni i w czym jesteśmy zupełnie tacy sami.



Gdańsk od zawsze był miastem wielu kultur, które wspólnie składały się na barwną mozaikę. Również dziś mieszkają tu osoby z różnych krajów, kultur i religii. Oddając im przestrzeń Letniego Jarmarku w ogrodzie Oddziału Etnografii MNG chcemy stworzyć swobodną atmosferę spotkania i forum wzajemnej inspiracji. Podczas „Etno Multi Kulti - Weekend Wielokulturowości” wytwórcy i artyści pochodzący spoza Polski zaprezentują swoje talenty artystyczne i kulinarne i opowiedzą swoje historie. Wydarzeniu towarzyszą liczne warsztaty, koncerty i pokazy – każdy znajdzie coś dla siebie.



Program



18 i 19 sierpnia



kiermasz rękodzieła Etno Multi Kulti



g. 10:00-17:00



Ogród Oddziału Etnografii



Z okazji “Etno Multi Kulti” przestrzeń Letniego Jarmarku Etnograficznego oddajemy w ręce kreatywnych mieszkańców Gdańska, którzy przyjechali do miasta z całego świata. Spotkacie tu artystów z Ukrainy, Gruzji, Białorusi czy Rosji, którzy nie tylko zaoferują swoje wyroby, ale także uraczą opowieściami o swojej kulturze i o poszukiwaniach swojego miejsca na ziemi.



18 i 19 sierpnia



Wystawy malarstwa:



VASYL NESTKO (Ukraina)



Vasyl Netsko urodził się w Białej Górze koło Lwowa w styczniu 1977 roku. Jest ukraińskim malarzem, mistrzem sztuki ludowej. Ukończył Lwowską Narodową Akademię Sztuki. Vasyl tworzy freski, portrety i autorskie kopie prac dobrze znanych artystów. Jego inspiracją jest codzienne życie. Jest także profesjonalnym masażystą, trenerem personalnym i influencerem. Netsko został między innymi ukraińskim mistrzem w kulturystyce i ukraińskim mistrzem w fitnessie. Artysta interesuje się filozofią i kulturą Wschodu, a także kulturystyką, fitnessem, dietetyką. Promuje tradycyjne słowiańskie wartości, religię i kulturę. Jak sam podkreśla we wszystkim, co robi dąży do perfekcji.



Vasyl Netsko miał wiele wystaw indywidualnych i brał udział w prestiżowych wystawach zbiorowych brał udział w wielu prestiżowych wystawach. Jest laureatem XVIII Międzynarodowego Salonu Wiosennego w Pałacu Sztuki we Lwowie.



MARTA ZWRYCZ (Ukraina)

Marta Zwarycz, to urodzona w Drohobyczu malarka i projektantka wnętrz. Ma polskie pochodzenie i mieszka w Gdańsku. Jest mistrzynią słynnego malarstwa Petrykiwka, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa ludowego UNESCO. W 2015 roku odbyła się jej własna wystawa W Gdańskim Archipelagu Kultury w Brzeźnie, brała też udział w wielu wystawach na Ukrainie.



18 sierpnia (sobota)



9:00-12:00



Chińskie śniadanie na trawie



ogród Oddziału Etnografii



Obowiązują zapisy



Zapraszamy na śniadania na trawie do ogrodu Oddział Etnografii. Za menu czwartego już śniadania na trawie odpowiada restauracja Chiński Wiatr.



Koszt śniadania dla osoby dorosłej: 24 zł, dzieci: 12 zł (do lat 12.). Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58 552 12 71 wew. 101



9:00 – 12:00



12:30 - 15:30



Haftujemy!



Warsztaty podstaw haftu



Prowadzenie: Natalia Kovalyshyna (Ukraina)



I piętro muzeum



Natalia Kovalyshyna, mieszkająca w Gdańsku mistrzyni haftu z Ukrainy spróbuje Was nauczyć podstawowych ściegów hafciarkich Pani Natalia uczyła się w szkole zawodowej i pracowała w Centrum Twórczości na Ukrainie. Otrzymała tytuł Ukraińskiego Mistrza Twórczości Ludowej Młodzieży oraz nagrodę Ministerstwa Kultury Ukrainy za znaczący wkład w rozwój sztuki ludowej Ukrainy. Obecnie działa w gdańskim Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek jako asystentka pobytowa. Opiekuje się kobietami, które znalazły się w kryzysowych sytuacjach. Współtworzyła Modelu Integracji Imigrantów. Jest również członkinią gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.



Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Wiek uczestników od 10 lat.



12:00 – 14:00



Torby jak malowane



prowadzenie: Hanna Drobchenko (Ukraina)



ogród Oddziału Etnografii



„Вибійка”[wybijka], to dekorowanie płócien rozmaitymi wzorami i ornamentami za pomocą specjalnych rzeźbionych tablic, form, drewnianych klisz, obrabiarek. Taka technika zdobienia ubrań była popularna od XVIII do XX w. na Bojkowszczyznie, Łemkowszczyźnie, Pokuciu zachodnim oraz w centrum Ukrainy. Wybijki tworzą niepowtarzalny koloryt ludowej odzieży, ręczników, obrusów, poszewek, firanek.



Podczas warsztatów będzie można wykonać samodzielnie bawełniane torby ekologiczne ozdobione drewnianymi stemplami.



Warsztaty otwarte.



14:00 – 15:00



Koncert “Fiesta Latino”



CAFE Y SON Andres Nieva (Kolumbia)



ogród Oddziału Etnografii



Liderem zespołu jest Andres Nieva – wokalista, gitarzysta, saksofonista, kompozytor.

Pochodzi z Kolumbii, gdzie wraz z braćmi Jairo i Carlosem oraz kuzynem z Brazylii Joao w latach 90-tych tworzyli zespół Cafe y Son. Występowali głównie podczas karnawału w wielu kolumbijskich miastach. Koncertowali też w Ekwadorze, Brazylii i Meksyku.

Andres Nieva od 10 lat mieszka w Trójmieście i tu kontynuuje działalność zespołu.

Towarzyszyć mu będą:

Willy Castillo – pochodzący z Peru wokalista i basista. Muzykę etniczną gra od najmłodszych lat. Przez kilka lat mieszkał w Niemczech, gdzie również grał muzykę latynoską w duecie ze swoim kuzynem. Do Polski przyjechał 10 lat temu, od tego czasu gra w zespole Cafe y Son.

Sławomir "Rodriguez" Porębski – perkusista, gra na congach, bongosach i cajonie.



15:00 – 16:00



Koncert “Słowiańska dusza”



VOLODYMIR BILOKUR (Ukraina)



ogród Oddziału Etnografii



Volodymir Bilokur, to niezrównany wykonawca piosenek Okudżawy, Wysockiego i Wertyńskiego. Przez melomanów i recenzentów uważany za jednego z najlepszych wykonawców piosenek tych autorów repertuarze ma także pieśni ukraińskie, rosyjskie i żydowskie. Żywiołowe i oryginalne aranżacje, maestria wokalna i instrumentalna, spora dawka humoru i niebanalny repertuar sprawiają, że koncerty Wołodii podobają się publiczności w każdym wieku. Artysta śpiewa, gra na gitarze, gitarze basowej, instrumentach klawiszowych, perkusji. Komponuje i aranżuje, jest autorem tekstów. Studia muzyczne ukończył na Ukrainie. Grał w filharmonii i orkiestrze wojskowej. Występował solo i ze znanymi muzykami, koncertował w Rosji, na Ukrainie i w Niemczech. Przez wiele lat uczył muzyki Od 2009 współpracuje z Kąpieliskiem Morskim Sopot, koncertuje w trójmiejskich lokalach między innymi w SPATIFie, Cafe Galerii Kinski, Cafe del Arte, Alegorii, Zatoce Sztuki, Cafe Anioł.

Towarzyszyć mu będzie znany trójmiejski perkusista Sławomir"Rodriguez"Porębski.



16:30 – 18:00



Pieśni do tańca, taniec do śpiewu



Rodzinne warsztaty muzyczne



Prowadzenie: Katarzyna Enemuo – śpiew, taniec, akordeon



z międzynarodowym zespołem



ogród Oddziału Etnografii



Katarzyna Enemuo śpiewa z akompaniamentem rąk i nóg. To jest właściwie taniec. Na jej koncertach publiczność śpiewając, tańczy, klaszcze w ręce razem z artystką. Będziemy uczyć się śpiewu pełnym, otwartym głosem. Po swojemu. I co najważniejsze będziemy śpiewać razem, we wspólnym rytmie i wspólnie tańczyć pod krok taneczny. W repertuarze warsztatów pieśni i tańce z Polski, Ukrainy, Mołdawii, Bałkanów czy Włoch.



Katarzyna Jackowska-Enemuo



Z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury – nomada, muzykantka i opowiadaczka historii. Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych.



Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych (Ludus Passionis, Ludus Paschalis, Ordo Annuntiatione, Cuda św. Mikołaja) i innych programach koncertowych (m.in. „Kanty i Psalmy” – XVII-wieczna nabożna tradycja ukraińska, „Theotokos” – tradycje maryjne Wschodu i Zachodu, „Zamek Warmia” – muzyka dawnych Prus Wschodnich, „Orient-Okcydent” – muzyka czasów krucjat). Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka zespołu ZGODKI (niegdyś Jazgodki) – jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe Trubadurki, Ay, Vida, Pieśni Wędrowne, Kubek do Nalewania Snów).



19 sierpnia, niedziela



10:00 – 11:00



12:00 - 13:00



RYTMY ZIEMI – muzyczna podróż dookoła świata



Rodzinne warsztaty muzyczne



Prowadzenie: Małgorzata "Aroma" Podjacka, Sławomir "Rodriguez" Porębski



Ogród Oddziału Etnografii



warsztaty otwarte



Warsztaty „Rytmy Ziemi” to rodzaj podróży dookoła świata i do początków cywilizacji . Odkryjemy niezwykły świat bębnów i egzotycznych perkusjonaliów: „śpiewających mis”, „kijów deszczowych” i tak niezwykłych instrumentów, jak didjeridu, moktak, agogo, kalangu, reco-reco.

Poznamy ich pochodzenie, budowę i zastosowanie Każdy z uczestników zajęć stanie się członkiem Orkiestry Perkusyjnej.

Celem projektu jest wprowadzanie dzieci w świat dźwięków, rytmów, muzyki w intrygujący i zabawny sposób, a także stymulacja multisensoryczna, rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej, kształcenie pamięci i wyobraźni.

Istotnym aspektem zajęć jest propagowanie międzykulturowej tolerancji i szacunku.



Małgorzata "Aroma" Podjacka

Absolwentka wydziału Fizjoterapii i Nauk O Zdrowiu. Fizjoterapeutka w specjalności rehabilitacja funkcjonalna. Jest muzykoterapeutką i rehabilitantką. Prowadzi zajęcia arteterapeutyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej a także osób starszych. Wypracowała autorską metodę terapii dźwiękiem i ruchem, którą od 10 lat realizuje w praktyce warsztatowej oraz scenicznej. Jest także tancerką flamenco oraz członkiem grupy perkusyjnej "Taraban".



Sławomir "Rodriguez" Porębski

Muzyk perkusjonista z ponad 30-letnim stażem.

Współzałożyciel, członek, lider szeregu zespołów, między innymi: NO LIMITS, LESZCZE, IKENGA, HELLO, ROCKA'S DELIGHT, ORQUESTA SAMBA PICANTE, HIMEROS, CAFE Y SON, DŻEMBERSI, EBANAKOMA...Instruktor muzyczny i teatralny, pracujący z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, także z seniorami i osobami niepełnosprawnymi - również za granicą

Uczestnik, jako wykonawca i współautor, szeregu projektów teatralnych (między innymi w Portugalii, Niemczech i Wielkiej Brytanii).

Autor tekstów, członek ZAIKS.



13:30 – 15:00



Lalki motanki (Białoruś)



Prowadzenie: Alesia Zholik i Alena Yanukovich (Białoruś)



Ogród Oddziału Etnografii



Podczas warsztatów poznamy historię tradycyjnych białoruskich lalek, ich nazwy i okoliczności powstawania, a także własnoręcznie wykonamy jedną z nich – Dzwoneczek lub Trawnicę.



Warsztaty opierają się o ideę zero waste – z rzeczy już niepotrzebnych tworzymy nowe, potrzebne i piękne. Prosimy o zabranie ze sobą kawałków tkanin (mogą to być stare poszewki, koszulki i itp.), z których powstaną laleczki.



Tu można zobaczyć zdjęcia z poprzednich warsztatów.



https://drive.google.com/open?id=1XzSWv9cZ-p3IZ3UivJQ-Mr6GNjfHSV0q



Obowiązują zapisy, Ilość miejsc ograniczona do 25.



13:00-15:00



To, co łączy. O integracji przez kulturę i taniec



Prowadzenie: Khedi Alieva (Czeczenia)



I piętro muzeum



O tym, jak ważna jest kultura w przełamywaniu barier i granic między ludźmi opowie Khedi Alieva, pedagog, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Jest absolwentką „Szkoły Mentorów Międzykulturowych” Fundacji Ocalenie, „Szkoły Liderów” Fundacji RCI w Gdańsku, Programu "Draw the line" Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych (m.in. u M. Bennetta i K. Cushnera). Prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat integracji imigrantów. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat praw kobiet w Polsce. Jest współautorką i realizatorką programów edukacyjnych dla szkół w Gdańsku i Sopocie. Współtworzyła badania naukowe na temat integracji imigrantów i uchodźców. Jest autorką wielu publikowanych na ten temat tekstów.



15:30 – 17:00



Warsztaty kaligrafii arabskiej



Prowadzenie: Mohd Atoun (Palestyna)



I piętro muzeum



Pismo arabskie jest najbardziej charakterystycznym przejawem sztuki w świecie muzułmańskim. To nie tylko składnik tekstu pisanego, ale też najważniejszy element zdobniczym architektury arabskiej od Andaluzji po Indie.



W trakcie warsztatów poznamy teorię i praktyczną stronę stosowania pisma kaligraficznego.



Dowiemy się jak tworzyć kompozycje graficzne w jednym z siedmiu stylów: kufi, suls, naschi, perski, turecki, ruka i maghrebi.



Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona.



INFORMACJE PRAKTYCZNE:



Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Spichlerz Opacki

ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk

tel. (058) 552 41 39, fax 552 46 37





e-mail: [email protected]





Warsztaty są bezpłatne, obowiązują bilety do muzeum.

Koszt biletów: 8 zł (osoba dorosła), 1 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Liczba osób na warsztatach ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58/552 12 71 wew. 101



Lokalizacja
ul. Cystersów 19 Gdańsk
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Rozpoczęcie: 10.08.2018 14:00
Zakończenie: 19.08.2018 10:00
Reklama