sobota, 27 kwietnia 2024 00:54
Reklama

Być zdrowym - różne sposoby na wylecznie dolegliwości

Efektywność leczenia homeopatycznego jest porównywalna z leczeniem konwencjonalnym – stwierdzono w raporcie Szwajcarskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Zwolennicy tej metody stosują wysoce rozcieńczone substancje, które domniemanie mają leczyć choroby o symptomach podobnych do tych powstałych w wyniku spożycia tychże substancji.

Efektywność leczenia homeopatycznego jest porównywalna z leczeniem konwencjonalnym – stwierdza oficjalny raport Szwajcarskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych

„Homeopathy in Healthcare: Effectiveness, Appropriateness, Safety, Costs” - oficjalny raport o efektywności leczenia homeopatycznego przygotowany przez Szwajcarską Agencję Oceny Technologii Medycznych1 formułuje pozytywne dla homeopatii wnioski. Raport, zrealizowany na zlecenie Federalnego Biura do Spraw Ubezpieczeń2 przez prof. med. Petera Matthiessena i dr. med. Gudrun Bornhöfta, został opublikowany w angielskiej wersji językowej w Szwajcarii pod koniec 2011 r. Jest to 234-stronicowy dokument, przygotowany na podstawie całościowej oceny światowej literatury z dziedziny badań klinicznych i naukowych dotyczących homeopatii. Jego główne wnioski opierają się na podsumowaniach 22 systematycznych przeglądów kontrolowanych badań klinicznych leków homeopatycznych w konkretnych wskazaniach. 20 spośród tych przeglądów potwierdza pozytywne wyniki leczenia homeopatycznego. Autorzy raportu w podsumowaniu stwierdzają: „Jest wystarczająco dużo dowodów w zakresie badań przedklinicznych, a także wyników badań klinicznych leków homeopatycznych, aby uznać, że ich efektywność, bezpieczeństwo oraz argumenty natury socjoekonomicznej są porównywalne z leczeniem konwencjonalnym”. Raport szwajcarski jest pierwszym tej rangi oficjalnym dokumentem dotyczącym oceny skuteczności i efektywności homeopatii, opublikowanym po ukazaniu się w Lancecie pod koniec 2005 r. „metaanalizy Shanga”.

 

Publikacja tego raportu powinna sprzyjać odzyskaniu przez homeopatię należnego miejsca w opiece zdrowotnej, także w naszym kraju. Więcej informacji na stronie PTHK: http://www.pthk.pl/?q=node/195 oraz: http://www.springerlink.com/content/978-3-642-20638-2#section=949786&page=2&locus=78

1 HTA, czyli Swiss Health Technology Assessment


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama