piątek, 26 kwietnia 2024 08:41
Reklama

Finansowe wspomaganie biznesu. Ponad tysiąc poręczeń Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych

POMORZE. Na temat możliwości wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) rozmawiamy z prezes Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Ireną Wróblak. Dzisiaj odbywa się seminarium zorganizowane m.in. przez Wydawnictwo Pomorskie na ten temat.
Finansowe wspomaganie biznesu. Ponad tysiąc poręczeń Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych
- Kiedy i w jakim celu powołano Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych?
- Działamy od 7 grudnia 2001 r. Fundusz powołali: Sejmik Województwa Pomorskiego, Agencja Rozwoju Pomorza oraz Miasto Gdynia, aby wspierać sektor MSP. Stosujemy instrument inżynierii finansowej, który stanowi alternatywną bądź pomocniczą możliwość (poręczenia) uzyskania finansowania zewnętrznego (kredytów i pożyczek). Aby firma otrzymała takie wsparcie musi posiadać zdolność kredytową do spłaty zobowiązania i posiadać zabezpieczenia na wypadek, gdyby nie uporano się z zobowiązaniem. Wówczas bank otrzymuje należność wynikającą z poręczenia (do 70 proc. wartości kredytu). Poręczenie jest skuteczną formą pomocy zwłaszcza dla firm, które nie mają kapitału początkowego i majątku. Głównym zadaniem PRFPK jest pobudzenie, stymulacja przedsiębiorczości, a tym samym walka z bezrobociem. Innym ważnym zadaniem jest nie dopuszczanie do bankructw. W ub. r. naszym działaniem pośrednio przyczyniliśmy się do zwiększenia zatrudnienia w woj. pomorskim o 216 miejsc pracy. Poręczenie jest najbardziej płynnym zabezpieczeniem na rynku.

- Jaka jest skala wsparcie przedsiębiorstw przez Fundusz? Jakiego typu firmy uzyskały pomoc?
- Fundusz udzielił już ponad tysiącu poręczeń, na kwotę 122 mln zł dla różnych firm działających na ternie naszego województwa. Zasada jest taka, że wspomagamy firmy z Pomorza, aby tutaj zwiększać zatrudnienie. Nasze poręczenia trafiały do najróżniejszych branż. Najczęściej są to firmy działające jakiś czas na rynku. 5-6 proc. stanowią nowo  tworzące się przedsiębiorstwa. Są postrzegane jako te, które generują największe ryzyko. Instytucje finansowe często nie podejmują się ich kredytowania. Zdarza się, że wymogiem jest funkcjonowanie przynajmniej rok lub dwa lata na rynku. Jeżeli bank nie udzieli kredytu - my nie mamy czego poręczyć. Ale nie tylko banki udzielają pożyczek. Robią to także instytucje parafinansowe lub samorządowe. Wówczas także możliwe jest poręczenie takich zobowiązań za naszym pośrednictwem.

- Czy pomorskie firmy potrzebują większego wsparcia?
- Firmy przychodzą z konkretnym pomysłem - biznesplanem, często nie mając możliwości zrealizowania zaplanowanych inwestycji z uwagi na wysokie obostrzenia kredytowe. Z drugiej strony, jeśli przyznano im dotacje na inwestycje, z uwagi na długi czas oczekiwania na środki zewnętrzne, starają się przyspieszyć uruchomienie przedsięwzięcia (obawa przed stratami, konkurencją), jednak zaciągając kredyt na to działanie potrzebują zabezpieczenia, którego często nie posiadają. Dzięki instrumentom oferowanym przez Fundusz kredyt staje się dostępny.


 - Ile trwa procedura przyznawania kredytu poręczeniowego małym i średnim przedsiębiorstwom?
- Procedura nie jest skomplikowana. Opiera się na dokumentacji już złożonej przez przedsiębiorcę w banku. Gdy bank otrzyma informację, że poręczenia udzieli PRFPK, przekazuje nam dokumenty. Większość procedur odbywa się na linii bank - Fundusz. Przedsiębiorca nie musi się tym bezpośrednio zajmować. Procedura, zgodnie z regulaminem, nie może trwać dłużej niż 14 dni, ale w praktyce dzieje się to szybciej. W przypadku banków, z którymi mamy wypracowane metody współpracy nie przekraczamy siedmiu dni. Obecnie zaczynamy współpracę z Bankiem Spółdzielczym w Tczewie, wdrażamy procedury.

- Pewne przedsięwzięcia niosą ze sobą większe ryzyko. Jakie rodzaje biznesów nie mogą liczyć na oferowane przez fundusz wsparcie?
- Wymogiem koniecznym jest promesa z banku. Dopiero gdy otrzymamy opinię o firmie i decyzję o udzieleniu przez bank kredytu opracowujemy dokumentację poręczenia. Weryfikujemy wszelkie założenia ekonomiczne, finansowe, symulacje. Oceniamy szanse rozwoju danej branży, to czy pomysł na biznes ma szansę powodzenia i czy jest realny. Zdarza się, że założenia są błędne. W takim przypadku rozmawiamy z przedsiębiorcą i staramy się doradzić, co zmienić, aby jego biznes miał szansę utrzymania się na rynku.

- Czy po udzieleniu poręczeń monitorują państwo kredytobiorców? Jakie zabezpieczenia stosuje Fundusz w razie niewypłacalności kredytobiorcy?
- Nawet jeżeli bank wydaje pozytywną decyzję o kredycie - a w naszej ocenie nie jest on przedsiębiorcy potrzebny, albo uznajemy, że jest niewłaściwa struktura finansowania planowanego przedsięwzięcia - negocjujemy z bankiem. Uświadamiamy też przedsiębiorcy, jaka powinna być prawidłowa struktura finansowania, proporcja bilansu płatniczego. Bardzo często przedsiębiorcy korzystają z tego i dokonują zmian np. z finansowania bieżącego na długoterminowe. Kredyt jest monitorowany przez nas kwartalnie. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przesyłania co kwartał sprawozdania finansowego. Otrzymujemy także informacje od banku o wywiązywaniu się z terminów płatności. Poręczenia stosowane przez Fundusz pochodzą ze środków publicznych, dlatego niezbędna jest rozsądna i rzetelna gospodarka. Gdy konieczne jest wypłacenie środków wynikających z poręczenia, wówczas spotykamy się z przedsiębiorcą i wspólnie wypracowujemy sposoby uregulowania należności - np. ustalamy miesięczną kwotę do zapłaty. Unikamy rozwiązań stricte windykacyjnych, starając się raczej powziąć wspólne ustalenia co do warunków spłaty zadłużenia, dążąc do ugody.

- Czy pomorskie firmy mają wystarczający kapitał, abyubiegać się o poręczenia kredytowe? Czy często podejmują działalność w oparciu o zbyt ryzykowne pomysły?
- Jeśli przedsiębiorca jest zdeterminowany, by zrealizować swój plan, a takich osób jest coraz więcej, jest możliwe, że osiągnie cel - finansowanie i jego zabezpieczenie. Przedsiębiorcy często jednak nie mają wystarczającego kapitału własnego. Podczas kryzysu banki wycofywały się z linii kredytowych, bo niosły one dla nich zbyt duże ryzyko. Działo się tak nawet w przypadku firm, które przez wiele lat solidnie spłacały swoje zobowiązania. Czasami banki udzielały w latach wcześniejszych małych kredytów od 100-200 tys. zł pod zabezpieczenie wyłącznie w formie weksla. Później okazywało się, że nie ma żadnej możliwości ściągnięcia tego zobowiązania. Także hipoteka nie zawsze jest pewnym zabezpieczeniem. Rok temu ceny nieruchomości znacznie spadły, często ustanowienie hipoteki na nieruchomości, a następnie jej sprzedaż  stawały się wręcz niemożliwe.

- Jak z obserwacji rynku pomorskiego ocenia pani sposób radzenia sobie z kryzysem i kondycję firm, które zgłaszają się do Funduszu po pomoc?
- W zeszłym roku udzieliliśmy rekordowej dla nas liczby - 207 poręczeń. Rok wcześniej było ich 120, w 2007 r. - 114. Liczba udzielonych poręczeń w 2009 r. wynikała z dynamizacji akcji poręczeniowej Funduszu, docieraniu z ofertą do coraz liczniejszej grupy przedsiębiorców a także dzięki nawiązaniu wielu nowych umów o współpracy z instytucjami finansowymi. Kryzys najbardziej odczuły firmy budowlane i deweloperskie. Te przedsiębiorstwa, które dysponowały kapitałem, przetrwały, zyskały większe pole do działania. Niestety, słabsze firmy wykruszyły się z rynku (brak wystarczającego kapitału, koszyka stałych zleceń, stałych kontraktów). Kryzys przełożył się na cały sektor MSP. Zwłaszcza analizy przychodów nowych firm za 2009 r. pokazują wyraźne tąpnięcie w dół.

- Czy na pomoc Funduszu mogą liczyć także organizacje pożytku publicznego oraz instytucje naukowe?
- Tak, jeśli mają zdolność kredytową - obecną bądź perspektywiczną. Jeżeli prowadzą działalność non-profit lub typowo publiczną oznacza to, że prawdopodobnie nie generują przychodów.


Informacje o pożyczkach
PRFPK przyczynił się wspólnie z Regionalnym Funduszem Pożyczkowym do powstania sieci 12 Powiatowych Centrów Informacji. Udzielana jest tam informacja - gdzie i w jaki sposób uzyskać pożyczkę i poręczenie. Informują one też o dotacjach.
• Gdańsk, ul. Szara 32/33, tel. 58/302-20-05, 607-457-107, [email protected];
• Tczew, ul. Armii Krajowej 74, 58/562-34-68
• Kwidzyn, ul. Batalionów Chłopskich 62, 58/261-03-10, 607-377-167, [email protected];
• Starogard Gd., ul. Kościuszki 34A, 58/35242-94, 607-797-167, [email protected];
• Wejherowo, ul. Pucka 13, 58/572-20-05, 607-377-767, [email protected];
• Lębork, ul. Skłodowskiej 17, 59/862-54-14, 607-616-617, [email protected];
• Nowy Dwór Gd., ul. Dworcowa 4, 55/247-26-90, 607-267-617,  [email protected];
• Człuchów, ul. Wojska Polskiego 1, 59/834-34-54, 607-907-617, [email protected]
• Kościerzyna, ul. Rzemieślnicza 25, 58/680 –05-29, 609-813-134,  [email protected];
• Sztum, pl. Wolności 24, 55/246-80-39, 609-819-101, [email protected];
• Puck, ul. Sambora 5, 58/673-65-60, 609-813-141, [email protected];
• Bytów, ul. Sikorskiego 10, 59/821-63-40, 609-818-301, [email protected];
• Kartuzy, ul. Gdańska 32, 58/681-06-29, 609-813-182, [email protected]

Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama