DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Walka o Wirtualne Gęśle. "Sztërë Kòtë" z kaszubską muzyka idzie po prestiżową nagrodę

  • 4.03.2013, 08:41
  • (OL_IN)
Walka o Wirtualne Gęśle. "Sztërë Kòtë" z kaszubską muzyka idzie po prestiżową nagrodę
Podziel się:
Oceń:
Płyta "Pòla, lasë ë mòrze" projektu Sztërë Kòtë została w tym roku nominowana do nagrody Wirtualne Gęśle. Jest to ogólnopolskie wyróżnienie od dziesięciu lat przyznawane na festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". 

Do tej pory nagroda nie przypadła w udziale żadnej kaszubskiej formacji, a niemal co roku jest zgłaszany kandydat z naszego regionu. Czy w tym roku statuetka trafi do wykonawcy z Kaszub? 

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

- Liczymy na Państwa pomoc w propagowaniu tej informacji i kandydatury :) - powiedziała Alicja Szczypta. Głosowanie rozpoczyna się 4 marca w samo południe, a kończy 27 kwietnia.

- Wirtualne Gęśle powstały z niezgody na powszechne narzekactwo - podkreślają organizatorzy. - Mieliśmy dosyć ciągłego krytykowania i roztrząsania słuszności werdyktu jurorów Folkowego Fonogramu Roku i postanowiliśmy, że każdy z nas - fanów i słuchaczy - będzie mógł wyrazić swą własną opinię - dodają. W ten sposób przyznawane przez słuchaczy Gęśle idą w parze z przyznawanym przez jurorów Folkowym Fonogramem Roku. Obie nagrody wręczane są podczas festiwalu Nowa Tradycja w połowie maja w Warszawie.

 

Do nagrody za rok 2011 nominowana była płyta "Kaszëbë joł" Damroki, w plebiscycie rok wcześniej walczył kaszubski chór Sensus Musicus, a nominowanym za rok 2007 był Olo Walicki z płytą "Kaszëbë". W ubiegłym roku zwycięzcą został zespół RUTA, umiejętnie łączący ludowe pieśni buntu i niedoli z brzmieniami punk-rockowymi, dwa lata temu otrzymał ją Beltaine, a pierwszą nagrodzoną - za rok 2003 - była Czeremszyna. W tym roku jedyną kaszubską nominacją jest "Pòla, lasë ë mòrze", która ukazała się na początku grudnia 2012.

 

- Mamy nadzieję, że nasza płyta godnie będzie reprezentować kaszubską kulturę i tradycję, a przez to dorzucimy swoją skromną cegiełkę do budowania nowej i atrakcyjnej pomorszczyzny - mówi Mieczysław Pawlak, perkusista. - Sama mam wielką nadzieję, że formuła fusion, którą przyjęliśmy, polegająca na łączeniu muzyki ludowej nie z jedną, ale z różnymi współczesnymi stylistykami, spodoba się słuchaczom nie tylko na Kaszubach, ale i w całej Polsce - dodaje basistka i kompozytorka, Alicja Szczypta.

 

Plebiscyt internautów na najlepszą folkową płytę roku 2012 rozpoczął się w poniedziałek 4 marca 2013 w samo południe, a zakończy w sobotę 27 kwietnia o północy. Głos swój oddać można tutaj: http://www.gesle.folk.pl/?&akcja=pokaz&rok=2013 

(OL_IN)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe