Poezja i nieokiełznane żywioły

  • 27.05.2013, 21:08
  • Katarzyna Korczak
Poezja i nieokiełznane żywioły
„Sen nocy letniej” Izadory Weiss. Przez półtorej godziny bez przerwy widzowie patrzyli urzeczeni. Sen i jawa, rzeczywistość i bajka, postacie z szekspirowskiego „Snu nocy letniej” w cudownych, zwiewnych, wyrazistych kostiumach Gosi Baczyńskiej, tańczący do muzyki Gorana Bregovicia. Sceny poetyckie, utkane misternie, jak koroneczka, wieńczy szaleńczy, żywiołowy, nieokiełznany, taniec. To prawdziwe zjawisko sceniczne przygotowane przez Izadorę Weiss z Bałtyckim Teatrem Tańca.

Premiera spektaklu „Sen nocy letniej”, według dramatu Williama Szekspira, w inscenizacji Izadory Weiss, w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Tańca, odbyła się 26 maja 2013 na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku – Wrzeszczu.

Było to już drugie przedstawienie Izadory Weiss – po „Romeo i Julii” - w oparciu o tekst Szekspira. Tym razem artystka, jak zapowiadała, starała się maksymalnie dochować wierności Szekspirowi i jego magicznej opowieści o miłości i seksie, jaką jest „Sen nocy letniej”. Jej zamierzeniem było (…)” opowiedzieć to arcydzieło teatralne językiem tańca najdokładniej jak się da”. I w pełni jej się udało stworzyć wspaniałe przedstawienie, którym nie tylko olśniła, ale i zaskoczyła wielu widzów.

Publiczność przybyła do teatru znając treść „Snu nocy letniej” i po obejrzeniu najróżniejszych realizacji uniwersalnego, genialnego tekstu. Pomocny w odbiorze jest – zamieszczony w programie – scenopis, możemy więc patrzeć w pełni świadomi, jakie postacie przewijają się przed naszymi oczyma i co między bohaterami się – na zewnątrz i w ich duszach - rozgrywa. Ale, równie dobrze, oglądanie może odbywać się bez scenariusza w ręku, bo to poetyckie widowisko porusza i inspiruje wyobraźnię, otwiera nasze wnętrza. Tu nie ma słów, ale jest ruch, gest, obrazy plastyczne, stroje finezyjne i fantazyjne, a jednocześnie nie przytłaczające tancerza, gra świateł i niesamowita współczesna muzyka. Scenografia ograniczona jest do minimum, jedynie czarne, przesuwające się, płaszczyzny użyto do pokazania zmienności akcji. Tancerze – zróżnicowani pod względem osobowości, pochodzący z różnych krajów i kultur, tworzą niepowtarzalne kreacje, nie do odtworzenia przez innego wykonawcę, zaprojektowała te sceniczne postacie choreografka dla każdego artysty – indywidualisty - z osobna. Zestawienie odważne – nagrodzone przez publiczność w różnym wieku długimi owacjami i okrzykami na stojąco.

Spektakl gorąco polecam widzom w każdym wieku.

Kolejne spektakle:

28.05 (wtorek), godz. 19

29.05 (środa), godz. 19

30.05 (czwartek), godz. 19

07.06 (piątek), godz. 19 - spektakl Izadory Weiss „Sen nocy letniej” zainauguruje konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy

* * *

Sen nocy letniej

według dramatu Szekspira

Inscenizacja, dobór muzyki i choreografia Izadora Weiss

 Muzyka Goran Bregović

Kostiumy Gosia Baczyńska

makijaż Marianna Yurkiewicz/D'Vision Art.

Fryzury Kacper Rączkowski/D'Vision Art

współpraca stylistyczna Andrzej Sobolewski

Efekty dźwiękowe Marcin Dąbrowski

Reżyseria świateł Piotr Miszkiewicz

Asystenci choreografa Sylwia Kowalska-Borowy, Ireneusz Stencel

Obsada

Tezeusz Hodei  Iriarte Kaperotxipi

Hipolita Amelia Forrest

Lizander  Michał Łabuś

Demetriusz  Filip Michalak

Hermia  Franciszka Kierc

Helena  Tura Gomez Coll

Oberon  Ireneusz Stencel

Tytania  Beata Giza

 Puk Sayaka Haruna

Chłopiec  Graziano Bongiovanni

Amazonka  Elżbieta Czajkowska-Kłos

Elfy z orszaku Tytanii

Groszek Daniel Flores Pardo

Pyłek  Agnieszka Wojciechowska

Gorczyczka Julia Ławrenowa

Pajęczynka Paulina Wojtkowska

Rzemieślnicy

Kloc /Reżyser/ Księżyc  Bartosz Kondracki

Podszewka/Osioł/Pyram Radosław Palutkiewicz

Piszczała/Tyzbe  Natalia Madejczyk

Dziubek /Ściana  Maciej Szymczak

Framuga / Lew  Michał Ośka

Katarzyna Korczak

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna 15.06.2013, 21:53
Ja również gorąco polecam tę sztukę szczególnie dla tych zmęczonych ustawicznym szumem medialnym, mało wartościowymi dyskusjami.
Bardzo ładna forma ekspresji tylko sie uczyć

Pozostałe