sobota, 20 kwietnia 2024 06:22
Reklama

Zdjęcia z przełomu wieków

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wraz z Muzeum Prus Zachodnich w Warendorfie serdecznie zapraszają na wystawę pt.: Zdjęcia z przełomu wieków. Hermann Ventzke (1847 -1936) w drodze z kamerą płytową
Zdjęcia z przełomu wieków

Autor: Zamek w Malborku. Widok zamku podczas odbudowy. Na pierwszym planie tratwy na Nogacie, 27 lipca 1887 roku. (mat.prasowe)

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 stycznia 2017 roku o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert pt.: „Miłość, kokieteria, tęsknota, dramat.” z cyklu „Akademia w Pałacu”. Wstęp wolny.


Autor fotografii, Herman Ventzke (ur. 1846 r.) pochodził z Neumannshof, osady znajdującej się w okolicach Czarnego (obecnie w granicach miasta) w powiecie człuchowskim. Od 1870 roku, przez 66 lat mieszkał i pracował jako nauczyciel rysunku  w miejscowości Rathenow, nad rzeką Hawelą około 90 kilometrów na zachód od Berlina.

Pod koniec lat 70.XIX wieku Ventzke rozpoczął działalność fotograficzną. Fotografował nie tylko obszar Brandenburgii, gdzie mieszkał. Odwiedzał także region dolnego biegu Wisły uwieczniając na szklanych płytach m.in.: Gdańsk, Toruń, Grudziądz, Kwidzyń. 

                Szczególną uwagę fotografika przyciągał Malbork i siedziba wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego. W latach 1882 -1897 prowadzono tam odbudowę średniowiecznego zamku. Z tego właśnie miejsca właśnie pochodzi większość zdjęć wykonanych przez Hermana Ventzke na terenie Prus Zachodnich.

                Na fotografiach pojawiają się  nie tylko wielkie, piękne i bogate miasta dawnych Prus Królewskich, ale także mniejsze miasta i wsie takie jak: Rogóźno, Człuchów, Czarne niedaleko Człuchowa, skąd pochodziła żona Hermana Ventzke. Na prezentowanych fotografiach  zobaczyć można również rodzinę i przyjaciół fotografika.

               Każde wykonane zdjęcie Ventzke  opatrywał dokładnymi informacjami: użyty sprzęt  fotograficzny: aparat, obiektyw (m.in. Aplanat, Omnar, Periplanat, Pantoskop) , panujące warunki świetlne, pory dnia, a także czas naświetlania szklanych płyt w formacie 18 x 24 cm lub 9 x 12 cm.

                Herman Ventzke zmarł 12 października 1936 roku w Rathenow. Pozostawił po sobie kolekcję obejmującą łącznie 2500 sztuk negatywów, która obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Berlinie.

                Na ekspozycji zaprezentowano70 unikatowych fotografii wykonanych na terenie Prus Zachodnich.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

 


Podziel się
Oceń

słabe opady śniegu

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama