sobota, 20 kwietnia 2024 01:55
Reklama

Poparcie Senatu dla ustanowienia odznaczenia Krzyża Zachodniego

1 lutego Senat poparł projekt ustawy dotyczącej ustanowieniu Krzyża Zachodniego. Odznaczenie to będzie przyznawane osobom, organizacjom i instytucjom które udzielały różnego innego rodzaju pomocy, zarówno militarnej, jak i cywilnej, w tym charytatywnej Polakom lub obywatelom polskim - w obliczu zagrożenia życia, represjonowanym, prześladowanym, deportowanym, więzionym lub zmuszonym do emigracji, przez okupanta niemieckiego oraz władze komunistyczne w Polsce powojennej.
Poparcie Senatu dla ustanowienia odznaczenia Krzyża Zachodniego

Zgodnie z zapisami projektu ustawy Krzyż Zachodni będzie mógł być nadawany zarówno osobom żyjącym, jak i pośmiertnie. Zgodnie z intencją odznaczenie trafi np. do polityków i działaczy politycznych wspierających rząd RP na uchodźstwie i podziemie niepodległościowe oraz opozycję antysystemową w Polsce Ludowej. Dobrym przykładem może być tu np. prezydent USA Ronald Reagan lub premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Jeśli chodzi o potencjalnych kandydatów do odznaczenia jako organizacje i instytucje można wymienić tu „Caritas” oraz inne katolickie i protestanckie organizacje humanitarne oraz centrale związków zawodowych z terenu m.in. Niemiec, Szwecji czy Norwegii.

Projekt oparty jest na rozwiązaniach prawnych przyjętych w ustawie o ustanowieniu Krzyża Wschodniego, która to zakłada możliwość nadań odznaczenia Krzyża Wschodniego osobom narodowości innej niż Polska niosącym pomoc Polakom na dawnych Kresach Wschodnich pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej Polskiej oraz na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Projekt tej ustawy poparli wszyscy senatorowie.


Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama