Suchy port w Zajączkowie coraz bliżej. Początek budowy już za rok? Niestety port chce budować też inna miejscowość

  • 17.02.2017, 09:13
  • (KU) / tczewska.pl
Suchy port w Zajączkowie coraz bliżej. Początek budowy już za rok? Niestety port chce budować też inna miejscowość www.pccintermodal.pl
Mimo hucznych zapowiedzi, wciąż nie wbito pierwszej łopaty na terenie przyszłego centrum dystrybucyjno-przeładunkowego w Zajączkowie Tczewskim, nazywanego suchym portem. Jak udało nam się dowiedzieć, przyczyną opóźnień w realizacji są z jednej strony protesty dotyczące uchwały zmieniającej studium, z drugiej brak porozumienia pomiędzy inwestorem - PCC Intermodal S.A. a PKP Polskie Linie Kolejowe, w sprawie tego kto, kiedy i za ile ma przebudować układ torowiska na tamtejszej stacji (w planach jest osiem 600-metrowych torów bocznicowych).

W międzyczasie swoje aspiracje do stworzenia bazy przeładunkowej zgłosił Solec Kujawski, co jeszcze bardziej komplikuje realizację inwestycji w powiecie tczewskim. Mimo to władze gminy podchodzą do tematu z optymizmem.

- Na 27 lutego jesteśmy zaproszeni z prezydentem Tczewa do siedziby firmy i będziemy rozmawiać z jej prezesem na temat planów budowy. Wszystko wskazuje, że władze firmy są zdeterminowane i suchy port powstanie – mówi Roman Rezmerowski. - Jeżeli uda się porozumieć z koleją, prace mogą rozpocząć się już na początku 2018 r. Na miejscu zatrudnienie znajdzie ok. 40-50 osób, ale o wiele ważniejsze jest to, że przy tego rodzaju inwestycjach korzysta wiele lokalnych firm, powstają także zupełnie nowe działalności gospodarcze.

PCC Intermodal zapowiadało inwestycję podobną do tej zrealizowanej za ponad 120 mln zł w Kutnie. Sama powierzchnia operacyjna terminala intermodalnego miałaby wynosić ok. 25 ha. Suchy port miałby za cel odciążyć obwodnicę Trójmiasta od ruchu ciężkich samochodów z kontenerami i przenieść ruch ładunków podróżujących dziś po drogach Gdańska, Gdyni i Sopotu na tory. To, jak mówi się dziś nieoficjalnie, spotyka się ze sprzeciwem zarządców trójmiejskich portów, a nawet władz województwa.

 
(KU) / tczewska.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cywilizacja
Cywilizacja 18.02.2017, 12:50
To początek końca obecnego włodarza jak wdroży realizacje !
Ewa
Ewa 17.02.2017, 22:55
Dlatego nie warto tu mieszkać ! Bez wyobraźni włodarzy, brak terenów zielonych, park gdzie najwieksze stężenie toksyn ! A teraz ma powstać kolejny truciciel toksyn ! Milion pojazdów rocznie !!!!
muff
muff 17.02.2017, 11:54
a co z drogą Nie dla tej inwestycji jeżeli nie powstanie połączenie
z autostradą
Rozjadą nas TIRY i TYLE
Prawda czasu
Prawda czasu 17.02.2017, 10:14
Stanowczo trzeba powiedzieć tej inwestycji NIE !! Przy obecnym problemie ze smogiem Polsce i stanie paliw oraz wiekowych pojazdów, zatruwanie powietrza w Tczewie i okolicy / do czego przyczyni sie ta baza/ rozjezdzone drogi i stworzenia zagrozenia w bezpieczenstwie ruchu drogowego i ekologicznego to będą efekty powstania ! Pozytywne - znajdzie zatrudnienie 50 osób ,to argumenty śmieszne !A o ile zwiekszy się zachorowalność wskutek tych ubocznych !

Pozostałe