sobota, 20 kwietnia 2024 10:35
Reklama

Niezwykłe znalezisko sprzed 2 tys. lat na polu pod Tczewem. Teraz trafi do Fabryki Sztuk

Fibula z okresu 0-160 r. n.e. trafiła do Fabryki Sztuk w Tczewie. Ten niezwykły zabytek został znaleziony przez tczewianina Tomasza Olszewskiego, na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Następnie przekazał go do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Gdańsku. Zgodnie z życzeniem znalazcy, konserwator uwzględnił fakt, iż fibula została znaleziona na terenie gminy Tczew, i przekazał ją w formie depozytu do Fabryki Sztuk.
Niezwykłe znalezisko sprzed 2 tys. lat na polu pod Tczewem. Teraz trafi do Fabryki Sztuk

Autor: Fibula. Fot. Józef Ziółkowski/Fabryka Sztuk w Tczewie

Fibula to ozdobna zapinka, najczęściej występująca w  formie rozbudowanej agrafki, służąca do spinania szat. Tego typu przedmioty spotykane są na stanowiskach archeologicznych z terenu niemal całej Europy. Pojawiają się już w okresie halsztackim (ok. 750-400 r. p.n.e.) i występują nieprzerwanie aż do wczesnego średniowiecza (XIII w. n.e.). Fibule są znajdowane najczęściej w pochówkach zmarłych. Dzięki swej różnorodności i zmienności form stanowią jeden z nielicznych zabytków, pozwalający wydatować znalezisko archeologiczne z dokładnością niekiedy nawet do kilkunastu lat. Fibule były ważnym elementem stroju osoby ją noszącej, jak również statusu społecznego, podkreślały przede wszystkim pozycję materialną właściciela. Często dawano je w podarunku, o czym świadczą umieszczane na nich napisy – wyjaśnia Marta Musioł z Fabryki Sztuk.

Przedmiot, który znalazł Tomasz Olszewski, to fibula „oczkowata” z serii pruskiej. Jest wykonana z brązu. Określenie „oczkowata” wywodzi się od konstrukcji górnej cięciwy przytrzymywanej haczykiem; charakterystyczne dla niej są również spłaszczony kabłąk i spłaszczona nóżka ozdobiona co najmniej dwiema parami wklęsłych oczek. Seria pruska natomiast oznacza miejsce znaleziska oraz datowanie. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków określił je na okres od 0 do 160 r. n.e. Prezentowana fibula jest charakterystyczna dla kultury wielbarskiej, która obszarem występowania obejmuje m.in. dolne dorzecze Wisły.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama