Nie będzie dinozaurów w Tczewie.

  • 19.04.2017, 08:33
  • (JAC) / tczewska.pl
Nie będzie dinozaurów w Tczewie. (JAC) / tczewska.pl
TCZEW Z dniem 10 kwietnia br. tczewski park miejski został uznany za zabytek i wpisano go do rejestru. Taki zamysł wyszedł ze strony Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Tak więc pomysły o ogrodzeniu części parku i utworzenia tam parku rozrywki z punktami gastronomicznymi odeszły w niepamięć.

Park obejmuje powierzchnię ok. 15 hektarów, pomiędzy ulicami Kołłątaja i Sienkiewicza. Powstał z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta i Willy Muscatego (jest głaz z tablicą jego pamięci, od strony ul. Sienkiewicza). W starszej, dolnej części parku prace przy urządzaniu rozpoczęto w 1898 r. 10-hektarowa młodsza, górna, stała się faktem po 1910 r., dzięki drowi Hermannowi  Schefflerowi, który testamentalnie zapisał środki na dalszy rozwój tej przestrzeni miejskiej zieleni. Imieniem Schefflera nazwano skwer na Starym Mieście, za Forum Inicjatyw Społecznych przy ul. Łaziennej.  

Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX
Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX
Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX

O wpisanie tczewskiego parku miejskiego do rejestru zabytków zabiegał Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa.

- Wszystko zaczęło się w chwili, gdy pojawił się pomysł ogrodzenia części parku i urządzenia parku linowego oraz postawienia plastikowych dinozaurów – mówi Mówi Łukasz Brządkowski z RIOT. – Zadzwoniliśmy do wojewódzkiego konserwatora, by podjął działania o wpisanie parku do rejestru zabytków. Obawialiśmy się, że poprzez wygrodzenie jego fragmentu utracony będzie walor otwartej przestrzeni publicznej. (...)

(JAC) / tczewska.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Fakty nie Mity
Fakty nie Mity 19.04.2017, 10:30
Decyzja z jednej strony słuszna , jednakże dziwi mnie dlaczego nie walczy się o poprawę powietrza w parku jak i okolicy ?! Teren ten jest najbardziej zanieczyszczony w Tczewie !! W tym mieście jest ogólnie brak terenów zielonych ,szczególnie Suchostrzygi !!! Beton postkomunizmu !!

Pozostałe