×

17 mln zł z ministerstwa kultury na zespół parkowy w Pelplinie

  • 20.04.2017, 08:40
  • pelplin.pl
17 mln zł z ministerstwa kultury na zespół parkowy w Pelplinie pelplin.pl
PELPLIN 7 kwietnia 2017 r. w Warszawie ks. biskup Ryszard Kasyna podpisał z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowanym przez wiceministra Jarosława Sellina umowę o dofinansowanie projektu: pn. „Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie – udostępnienie poprzez zagospodarowanie terenu oraz nadanie nowej funkcji wystawienniczo-kulturalnej”. Łączna kwota dofinansowania wynosi 17 433 745 zł.

Z kolei 18 kwietnia 2017 r. o godz. 11 w Ogrodach Biskupich odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi „Barokowy Zespół Parkowy w Pelplinie”. W konferencji prasowej wzięli udział: wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellin, ks. biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna oraz burmistrz Pelplina Patryk Demski. Po konferencji zaproszeni goście zwiedzili park biskupi, muzeum diecezjalne oraz bibliotekę diecezjalną.
W 1823 r., po przeniesieniu stolicy biskupiej z Chełmży do Pelplina, na terenie dawnych użytkowych ogrodów cysterskich wzniesiony został Pałac Biskupi, który wspaniale wkomponowano w krajobraz urządzonego Ogrodu Biskupiego, rozlokowanego na wysokim, południowym brzegu rzeki Wierzycy. Cały teren otoczono ceglanym murem, częściowo wykorzystującym dawne ogrodzenia klasztorne. Budynek wzniesiony pierwotnie w stylu neoromańskim, między rokiem 1927 a 1928 przebudowany z inicjatywy biskupa Stanisława Okoniewskiego, otrzymał formę neoklasycystyczną, poprzez dodanie frontowego portyku z kolumn oraz tarasu od strony parku.
Ogrody Biskupie stanowiące część zespołu pocystersko-katedralnego i są cennym zabytkiem o kilkusetletniej historii.

pelplin.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ziemia dla suwerena
Ziemia dla suwerena 20.04.2017, 16:47
Kasa na słuszny cel jest , dla emerytów 7 zł podwyżki ! W niebie czuwają ???+?

Pozostałe