3 Maja - dzień, w którym wyrażamy radość z bycia Polakami

  • 3.05.2017, 08:00
  • Antoni Szymański / Senator RP
3 Maja - dzień, w którym wyrażamy radość z bycia Polakami
Ponad politycznymi swarami możemy okazać sobie szacunek i więcej jedności. Nie odmawiajmy nikomu prawa do świętowania polskości mimo różnic zapatrywań i przekonań społecznych. Łączy nas historia, w której zdarzały nam się momenty dumy i chwały. 3 Maja 1791 to jeden z nich.

Na tak zwany „długi weekend majowy” patrzymy przez pryzmat dość pokaźnej porcji czasu wolnego. Już zawczasu snujemy plany rodzinne, wyjazdowe, kulturalne. W tych dniach organizowanych jest szczególnie dużo imprez, boom przeżywają biura turystyczne, kurorty i linie lotnicze. Czy chcemy to połączyć z uczestnictwem w uroczystościach z okazji świąt państwowych? Może przyczyna małego entuzjazmu do uroczystości państwowych tkwi w tym, że nie jesteśmy do końca przekonani czy jest powód do świętowania? Nad wielu naszymi świętami ciąży widmo późniejszych porażek i klęsk narodowych. Tak było w przypadku Konstytucji 3 Maja. Cieszyliśmy się nią zaledwie 14 miesięcy, a potem zdrada i koszmar rozbiorów.  3 maja jest jednak, co świętować. W obliczu wyższej konieczności potrafiliśmy zdobyć się na radykalne ograniczenie własnych praw i przywilejów na rzecz ratowania wolności i tożsamości. Oczywiście jest to proces wymagający czasu, a wówczas tego czasu było zbyt mało. Oto, co mówił o Konstytucji Majowej w 1991 Jan Paweł II:

Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce, zakorzenioną w przeszłości, a równocześnie wychyloną w przyszłość. I dlatego Konstytucja 3 maja w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości była dokumentem profetycznym i opatrznościowym. Ona sprawiła, że nie można było odebrać Polsce jej rzeczywistego bytu na kontynencie europejskim, bo ten byt został zapisany w słowach Konstytucji 3 maja. A słowa te, mając moc prawdy, okazały się potężniejsze od potrójnej przemocy, która spadła na Rzeczpospolitą. Słowa tej prawdy okazały się twórcze i „stwórcze”. Synowie i córki tej ziemi nie przestali wierzyć w „odnowę jej oblicza” pod tchnieniem tego Ducha, który natchnął twórców Konstytucji 3 maja (Warszawa 08.06.1991).

Zatem tym, co świętujemy co roku 3 Maja jest nasza TOŻSAMOŚĆ. Potrafiliśmy ją wtedy publicznie opisać i zadeklarować. Zanim odebrano nam niepodległość, przekazaliśmy światu, jako drudzy po Amerykanach, ważną informację: jesteśmy narodem! Mimo różnic kulturowych, mimo wielości języków, wyznań, światopoglądów, opcji politycznych i grup interesów, jesteśmy narodem, którego nie wolno wymazywać z mapy świata, unieważniać, lekceważyć, pomijać. Polskość, bowiem jest RZECZĄ POSPOLITĄ!

Pora wrócić do tamtego entuzjazmu. Pora łagodzić, a nie zaogniać się spory. Czas zmienić język, którym się komunikujemy.  Doceniając wzajemnie swój potencjał, życzmy sobie dobra. Pozwólmy przepłynąć przez siebie radości z bycia Polakiem.

Tego z serca WSZYSTKIM moim Rodakom życzę. 

Antoni Szymański
Senator RP

Antoni Szymański / Senator RP
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Apel do pajaca
Apel do pajaca 3.05.2017, 20:14
Pajacu Antoni przekonaj do takiego postępowania Twojego wodza małego satrapę Jarosłąwa, bożka Tadzia z Torunia, nawiedzonego Antka Smoleńskiego, Pinokio z pałącu w Warszawie i resztę kompanów z pis-szajki. Jeśli tego nie możesz uczynić to przestań się robić za głupka.
Duduś chlapnął prawdę
Duduś chlapnął prawdę 3.05.2017, 21:13
Antoni ma pytanie. Ten Twój Duda to dzisiaj był pijany czy naćpany?. Znowu błysnął "pis intelektem". Jedno dobre w tym jego bełkocie to wyznanie iż jest tylko niby prezydentem tylko i wyłącznie dla pisiorów.
Rydzyk
Rydzyk 3.05.2017, 08:51
Bóg jest wszędzie ale narcyz Antek jest jeszcze lepszy. Narcyz Antek jest zawsze i wszędzie a nawet i 50 km za Wszędziami.
oderwać te bandy od koryta
oderwać te bandy od koryta 3.05.2017, 09:28
Antek i reszta politycznych cwaniaczków z partyjnych band są lepsi od rzeki. Rzekę łatwiej oderwać od koryta.
przepisowy nepisowy
przepisowy nepisowy 3.05.2017, 08:47
Na fotce populista Antek patriota - idiota. Antek pasuje do każdej okazji i do wszystkiego. Do narcyzmu najbardziej. Sio Antek,sio!
Antoni ale normalny
Antoni ale normalny 3.05.2017, 14:21
3 maja - dzień, w którym na widok wszechobecnej facjaty pajaca Antonie zbiera się na wymioty.
suweren
suweren 3.05.2017, 09:23
Politycy, pisiory szczególnie, są jak g... . Potrafią przylepić się do wszystkiego.
niepis
niepis 3.05.2017, 14:14
Ja to "święto" oraz gównianych polityków obchodzę jak to gówno na chodniku - z daleka.

Pozostałe