Wodna Fiesta z ekspedycją poszukiwawczą Orła w tle

  • 18.05.2017, 07:30 (aktualizacja 18.05.2017 00:24)
  • UM Gdynia
Wodna Fiesta z ekspedycją poszukiwawczą Orła w tle Zespół Prasowy UM Gdynia
GDYNIA Tym razem gdyńska marina stanie się miejscem Wodnej Fiesty. Festiwal, który odbędzie się w sobotę 20 maja, zainauguruje sezon żeglarski na Pomorzu. Będzie to również okazja, aby pożegnać wyruszającą tego dnia ekspedycję poszukiwawczą ORP „Orzeł”. Wstęp wolny.

Wodna Fiesta jest to impreza mająca zapoznać mieszkańców, turystów, przejezdnych z tematyką morską, z aktywnościami wodnymi, a także promować szlaki wodne i miejsca rekreacji w województwie. – tłumaczy Irmina Lewoszewska, kierownik Miejskiej Informacji Turystycznej.

Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja
Politechnika Gdańska Rekrutacja

W tym celu przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dzieci będą mogły wziąć udział w plażowych zajęciach sportowych, grach, konkursach i zabawach oraz z dorosłymi obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego i ratownictwa z udziałem psów.

Wodnej Fieście towarzyszyć będzie pożegnanie ekspedycji poszukiwawczej ORP „Orzeł", która w sobotę 20 maja o godz. 14.00 wyruszy z portu w Gdyni.

Projekt „Santi Odnaleźć Orła” narodził się w 2014 roku i jest to pierwsze długofalowe przedsięwzięcie mające na celu odnalezienie ORP „Orzeł”. Dotychczas nie był on kompleksowo poszukiwany a nasza inicjatywa ma doprowadzić do odnalezienia okrętu. – mówi Tomasz Stachura, szef ekspedycji.

Jest to już czwarta, cyklicznie organizowana, ekspedycja badawcza, która w tym roku zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem statku badawczego Mewo Nawigator, służącego do prowadzenia specjalistycznych prac hydrograficznych. Członkowie ekspedycji zamierzają w ciągu trzytygodniowego rejsu ostatecznie zweryfikować hipotezę, według której przyczyną zatonięcia polskiego okrętu był atak bombowy brytyjskiego samolotu.

Przez długi czas będziemy płynąć trasą ostatniego, ucieczkowego rejsu „Orła”, co jest na pewno ważne a ponadto przez prawie 300 mil będziemy przemierzać trasę ostatniego patrolu okrętu. Co ważne udało nam się uzyskać parę pozycji na tej trasie, co bardzo podnosi szanse odnalezienia „Orła”. – dodaje Tomasz Stachura.

Wodna Fiesta
sobota 20 maja, godz. 10.00-15.00

Przystań jachtowa
Marina Gdynia

UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe