5 lat od śmierci wybitnego, tczewskiego działacza. Koledzy wspominają Andrzeja Kaszubę

  • 11.08.2017, 08:00
  • (MW) / tczewska.pl
5 lat od śmierci wybitnego, tczewskiego działacza. Koledzy wspominają Andrzeja Kaszubę źródło: tczewska.pl
KOCIEWIE W poniedziałek, 7 sierpnia minęło pięć lat od śmierci Andrzeja Kaszuby. Koledzy z tczewskiej „Solidarności” wspominają zasłużonego działacza.

Urodził się 11 marca 1952 r. w Tczewie. Był wyjątkową postacią ruchu wolnościowego. Pracował jako inżynier w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo”, gdzie wykazał się dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi. Kiedy wybuchły strajki, Kaszubie zaproponowano kierowanie komitetem. Zgodził się i poradził sobie z tym świetnie. Koledzy zauważyli jego potencjał, a ten odwzajemnił się walcząc o wolną Polskę. Andrzej Kaszuba wielokrotnie powtarzał, że nie zgadza się ani z ustrojem socjalistycznym ani z porozumieniem przy Okrągłym Stole. Uważał, że inną „Solidarność” zakładali, a inna zasiadła do obrad. Po ogłoszeniu Stanu Wojennego wraz z Leszkiem Lamkiewiczem zostali aresztowani i w trafili do obozu dla internowanych w Strzebielinku. Po siedmiu miesiącach, odmówieniu współpracy i podpisania „lojalki”, postanowił wyjechać do USA. Tam przyłączył się do Kongresu Polonii Amerykańskiej w północnej Kalifornii, propagując naukę języka polskiego i kultury. Wielokrotnie przyjeżdżał do ojczystego Tczewa. Do dziś należy do najwybitniejszych tczewskich działaczy w historii.

- Miał swoje poglądy i mówił o nich, przez co musiał wyjechać. Tak, jak ówczesny marszałek senior Kornel Morawiecki - wspominają koledzy.

(MW) / tczewska.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prawda Czasu
Prawda Czasu 19.08.2017, 06:50
Bohaterami byli Ci którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim - NIE TWÓRCY ! A jaką odwagą mogą się poszczycić Tczewscy członkowie Solidarności ???? Polski by nie było w EUROPIE ?! Fakt może jej nie być !!!?
polmo
polmo 17.08.2017, 16:41
Andrzej Kaszuba mial te odwage w naszym zakladzie przecistawic sie temu systemowi ,pamietam ten czas .Czesc i Chwala Bohaterom
Emigracja
Emigracja 11.08.2017, 13:33
Należy zastanowić się , czy byli wybitni i co z tego wynikło ! Jest gorzej i drożej jak było !

Pozostałe