piątek, 26 kwietnia 2024 07:52
Reklama

37.rocznica Porozumień Sierpniowych

Jak co roku od mszy św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęły się obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych, które zostały podpisane 31 sierpnia 1980 r. pomiędzy rządem PRL a MKS (Międzyzakładowy Komitet Strajkowy). Pomimo, że w tym roku centralne obchody odbywały się w Lubinie, gdzie 35-lat temu komunistyczna władza z zimną krwią zamordowała trzech demonstrantów tamtych wydarzeń, to uroczystości w Gdańsku zgromadziły wiele tysięcy uczestników. Mszę św. koncelebrował i homilię wygłosił ks. arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, który podkreślił dziedzictwo tamtych dni i roli Solidarności w czasach obecnych. Przypomniał o niespełnionych postulatach sierpniowych m.in. o niedzieli wolnej od handlu, w kontekście projektu ustawy przygotowywanego przez NSZZ „Solidarność”.
37.rocznica Porozumień Sierpniowych

Po mszy św. wielotysięczny pochód, złożony z wielu delegacji z kraju przybyłych na Święto Solidarności, przemaszerował na plac Trzech Krzyży pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie wiązanki kwiatów pod historyczną bramą Stoczni Gdańskiej złożyli m.in. sygnatariusze Porozumień Sierpniowych: Andrzej Gwiazda, Andrzej Kołodziej i Tadeusz Fiszbach, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie Elżbieta Rafalska, Andrzej Adamczyk, wiceministrowie: Jarosław Sellin, Kazimierz Smoliński, europoseł Anna Fotyga, senator Antoni Szymański, poseł - marszałek Sejmu senior Kornel Morawiecki, wojewoda Dariusz Drelich.

            Trzeba też dodać, że niedaleko na placu przed salą BHP Stoczni Gdańskiej odbywał się w tym samym czasie konfrontacyjny wiec KOD-u, na którego organizację zgodę wydał Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska. Na szczęście nie doszło do większych prowokacji, które mogłyby zepsuć doniosłą uroczystość Święta Solidarności.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama