środa, 24 kwietnia 2024 16:28
Reklama

Pamiętali o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof

W sobotę, 2 września minęła 78. rocznica pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu KL Stutthof. Z tej okazji odbyły się w Muzeum Stutthof uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia, jakie miały tam miejsce w latach 1939-1945.
Pamiętali o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof

Autor: CC

Z powodu deszczowej pogody uroczystości rozpoczęły się w muzealnej sali o godz. 10.45 mszą św. w intencji ofiar obozu Stutthof. Mszy św. przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie J.E. ks. biskup dr Jacek Jezierski, biskup diecezjalny elbląski . Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił chór Zespołu Szkół w Tujsku.

W południe licznie zebrani uczestnicy przeszli pod pomnik upamiętniający wszystkie ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego, aby złożyć wiązanki kwiaty i zapalić znicze. W uroczystości wzięli udział nieliczni już świadkowie tamtych dni – byli więźniowie obozu KL Stutthof, władze powiatu nowodworskiego, kadra dowódcza Wojska Polskiego, dyrekcja muzeum oraz licznie przybyli goście i uczniowie miejscowych szkół. W obchodach rocznicy wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Gdańsku oraz konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Utsch. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości przeszli do sali Muzeum Stutthof, abyć wziąć udział w otwarciu wystawy „Odezwała się ziemia. Prace poszukiwawczo-archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof w sezonie 2017”, gdzie przedstawiono różne znalezione w ziemi rzeczy osobiste i codziennego użytku należące do więźniów obozu. Ważnym akordem wystawy było przekazanie do zbiorów muzeum osobistych zapisków - dziennika obozowego Zofii Odechowskiej z domu Malinowska, przez syna Juliana Odechowskiego. Pan Julian Odechowski powiedział, że ten ważny dla jego rodziny dzienniczek - rodzinna relikwia, osobiste zapiski wydarzeń obozowych, które w tajemnicy spisywała jego matka pod grożącą za to śmiercią, jego miejsce należy się w Muzeum Stutthof. Opiekę nad dzienniczkiem sprawuje kustosz muzeum Wirginia Węglewska. Nie podjęto jeszcze decyzji o publikacji tego ważnego dokumentu historycznego, przedstawiającego życie więźniów obozu.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama