piątek, 19 kwietnia 2024 02:20
Reklama

Na dni popiołu gwiaździsty dyjament… zakończył się IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

W sobotni wieczór widownia Teatru Muzycznego wypełniła się po brzegi. Ponad tysiąc osób przyszło, aby wziąć udział w uroczystości zakończenia Festiwalu NNW, wręczenia nagród w konkursach filmowym i radiowym, a także uhonorowania Świadków Historii i bohaterów opozycji antykomunistycznej. Kiedy na widowni zgasły wszystkie światła, rozległy się strzały, szczęk oręża, rżenie koni, wycie wichru. To metafora wszystkich wojen i burz, jakich doznała nasza Ojczyzna. Na ekranie pojawiły się pisane piórem i krwią ważne daty wojen 1410… 1655… 1772... 1831… 1939… Delikatnie rozbłysło światło rozległ się charyzmatyczny śpiew Stan Borysa, który wykonał wiersz Norwida „Po to właśnie”.
Na dni popiołu gwiaździsty dyjament… zakończył się IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Autor: mat. prasowe

Ten wzruszający początek przypomniał wszystkim zebranym gościom, że Festiwal NNW to miejsce, gdzie honorowani są ci, którzy walczyli o wolność, nie pozwolili Polska umarła i płacili za to cenę najwyższą.

Uroczystość prowadzili Dominika Figurska i Krzysztof Ziemiec, którzy przywitali wszystkich na Gali Zamknięcia IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbył się pod patronatem honorowym Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i miasto Gdynia. W tym roku Partnerem Strategicznym był PKO Bank Polski S.A. Festiwal został też dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW podziękował gościom za przybycie i podkreślił, jak bardzo jest wzruszony tym, co się wokół dzieje.

Na scenę poproszono ministra Wojciecha Kolarskiego, który uczestniczył w festiwalu jako przedstawiciel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy i w Jego imieniu odczytał poruszający list. Prezydent Andrzej Duda napisał m.in.

„Przypominając i dokumentując dzieje wolnościowych zmagań Polaków, twórcy filmowi składają hołd należny bohaterom suwerennej Rzeczypospolitej i kształtują naszą zbiorową pamięć o przeszłości. Ale nade wszystko budują w nas, współczesnych, narodową dumę, ducha patriotycznego i wolę umacniania niepodległej ojczyzny”.

Prezydent RP podziękował również publiczności za wierną obecność i udział w Festiwalu NNW oraz współtworzenie jego niezwykłej atmosfery.

Pismo przesłał także marszałek Senatu RP, który napisał, że cieszy się z tego wielkiego zaangażowania twórców w dzieło rehabilitacji Żołnierzy Niezłomnych. Dodał też, że Festiwal NNW znakomicie wpisuje się w przygotowania do setnej rocznicy odzyskania Niepodległości.

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci każdego roku proponuje swoim uczestnikom coś nowego, to często są działania innowacyjne, umiejętnie łączące historię z nowoczesnymi formami wypowiedzi czy środkami artystycznymi. W tym roku na Placu Grunwaldzkim miało miejsce wydarzenie, które wprowadziło Polskę i cały świat w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Orkiestra Wielkich Bębnów oraz zaproszeni na scenę bohaterowie: Maria Mirecka-Loryś, Lidia Lwow-Eberle, Maria Wittner z Węgier, Wacław Szacoń, Jerzy Widejko, Zdzisław Życieński i zacni festiwalowi goście, tacy jak senator Jan Żaryn, marszałek Kornel Morawiecki, Andrzej Kołodziej i dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, rozpoczęli na bębnach wybijanie Pulsu Wolności. Wraz nimi to samo robili zebrani na placu ludzie, którzy uderzali w bębny stojące pod sceną. Jednocześnie na telebimie wyświetliła się aplikacja internetowa Pulsu Wolności. W ten sposób Puls bijący na placu przeniósł się do internetu i od tej pory będzie bił cały rok. Każdy może kliknąć w aplikację potwierdzając tym samym, że wolność jest dla niego ważna. Muzykę do aplikacji skomponował Marcin Pospieszalski. (pulswolnosci.pl)

Podczas Gali wręczone zostały również nagrody dla Świadków Historii i bohaterów opozycji antykomunistycznej, a widownia skandowała hasło „Cześć i chwała bohaterom”.

Sygnety Niepodległości otrzymali:

płk Jerzy Stawski „Lubicz” – jeden z ostatnich żyjących żołnierzy „Warszyca"

ppor. Wacław Szacoń – podkomendny „Uskoka”, czterokrotnie skazany na karę śmierci

Drzwi do wolności otrzymali:

kpt. Maria Mirecka-Loryś – żołnierz Armii Krajowej, działaczka na rzecz Polonii w USA. Pani Marii statuetkę.

Barbara Barszcz – za pomoc i udzielenie schronienia małżeństwu Kuklińskim tuż przed ich ucieczką do Stanów Zjednoczonych

Małgorzata i Jerzy Mrozowie – za zaangażowanie i pomoc młodzieży z Grup Oporu

Hanna Łukowska – współorganizatorka Solidarności Walczącej, ukrywała Kornela Morawieckiego

Mieszkańcy wsi z okolic Łukowa i Trzebieszowa – ukrywali i pomagali Antoniemu Dołędze „Zniczowi” ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu

Ks. Stanisław Małkowski – legendarny działacz opozycji, kapelan Solidarności, przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki

Jan Petykiewicz – wybitny polski fizyk, w czasie stanu wojennego pomagał studentom Politechniki, ukrywał Janusza Krupskiego

Olga Johann (pośmiertnie) – bohaterka drugiego planu, wspierała działaczy Solidarności

Maria Wittner – walczyła w powstaniu węgierskim, skazana na karę śmierci jako 18-letnia dziewczyna

Josef Mašin – żołnierz czeskiego podziemia antykomunistycznego

Burke Shelley – wokalista walijskiego zespołu Budgie, w czasie stanu wojennego zagrał dla Polaków w Trójmieście

Warto wsłuchać się w słowa niektórych nagrodzonych:

Maria Mirecka-Loryś powiedziała „Tak mi błogo, że pamiętacie o mnie. Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Wierzyliśmy, że Polska się odrodzi. Dzisiaj myśle o moich koleżankach, Lwowiankach, które szły na rozstrzelanie, pytane czy nie żal im tracić tak młodego życia, odpowiedziały Czy może być piękniejsza śmierć niż śmierć za Ojczyznę? Bóg zapłać za to wyróżnienie”.

Tadeusz Brzozowski, przedstawiciel mieszkańców wsi Trzebieszowa i okolic Łukowa, którzy ukrywali ostatniego Żołnierza Wyklętego Antoniego Dołęgę ps. Znicz, stwierdził, że dopiero szukając miejsca spoczynku Znicza, zobaczył, jakie ważne było zaplecze wspierające żołnierzy.

Maria Wittner mówiła o więzi między narodem polskim i węgierskim, więzi, której nie udało się zniszczyć naszym wrogom. Przypomniała, że jeden z najwspanialszych władców jej kraju, święty król Władysław pochodził z Polski, a z kolei ród Arpadów dał Rzeczypospolitej święte królowe. „Człowiek planuje, a Pan Bóg wykona i niech tak pozostanie” – zakończyła Wittner.

Twórcy Festiwalu NNW przywołali też bohaterów, którzy odeszli w tym roku – Grzegorza Królikiewicza, Józefa Bandzo „Jastrzębia”, Zygmunta Błażejewicza „Zygmunta”, Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, Zbigniewa Lazarowicza „Bratka” i Olgę Johann.

Jacek Kurski, wręczając nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej, powiedział, że Telewizja Polska z dumą sprawuje patronat medialny nad Festiwalem NNW, który jest inicjatywą unikatową w skali Europy. Organizatorzy ratują od niepamięci bohaterów i świadków historii, a jak bardzo trzeba się spieszyć pokazuje lista tych, którzy odeszli. „Motto tegorocznego festiwalu – Wolna Polska w Wolnym Świecie – pokazuje, że warto było marzyc” – dodał na zakończenie Kurski.

Arkadiusz Gołębiewski przyznał nagrodę Dyrektora Festiwalu NNW dla filmu „Podwójnie wyklęty” mówił o tym, jak trudny autorka wzięła temat, ale udźwignęła go i udało jej się zachować obiektywny stosunek do swego bohatera. „Stanąć po pana stronie, panie kapitanie Romualdzie Rajsie, to był dla mnie ogromny zaszczyt” – powiedziała reżyser Ewa Szakalicka.

Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, został poproszony o zamknięcie Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Prezydent Szczurek podziękował wszystkim i stwierdził, iż to wielka radość i zaszczyt, że Gdynia może gościć Festiwal NNW, gdyż jest to miasto, które zrodziło się z marzeń Polaków o niepodległej Polsce. „Jesteśmy miastem nowoczesnym, ale pamiętamy o wspaniałych pokoleniach bohaterów. Budujemy im pomnik w naszych sercach, dziękujemy za wielkie dzieło ich życia, za postawę, za wspaniałą służbę”. Wojciech Szczurek zaznaczył, że szczególnie cieszy się z młodego pokolenia, które coraz liczniej przyjeżdża do Gdyni. Dodał, że tym roku w sposób szczególny wybrzmiały podziękowania dla bohaterów drugiego planu. Na koniec podziękował dwom osobom bez których Festiwal NNW nie byłby możliwy – Arkadiusza Gołębiewskiego i Jana Białostockiego. „Dziś zamykam Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci, ale zapraszam wszystkich za rok” – powiedział prezydent Szczurek.

Nagrody IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Jury konkursu filmowego – przewodniczący Maciej Drygas oraz Jan Ruman, prof. Piotr Niwiński, Tadeusz Szyma i Michał Bożek, przyznało nagrodę główną IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Złoty Opornik filmowi:

Braciszek Karel w reżyserii Krystyny Krauze

Za osobisty i wzruszający portret Karela Kryla, barda czechosłowackiej opozycji, zrealizowany z lekkością, humorem a jednocześnie wiernością historycznej prawdzie i wyczuciem filmowego rzemiosła.

Wyróżnienia otrzymały następujące filmy:

Jak Oskar komunę obalał – reż. Piotr Kuciński, Mirosław Basaj

Za ciekawy poznawczo i oryginalny formalnie dokument o wybitnych naukowcach  z Solidarności Walczącej , którzy potrafili zaprząc satelitę do walki z komuną.  

Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi – reż. Bogna Bender-Motyka

Za spójną dramaturgicznie, przejmującą opowieść  o chorążym  Antonim Dołędze, niezłomnym żołnierzu, który poszukiwany przez bezpiekę, nie ujawnił się aż do swojej śmierci w 1982 roku i został  w tajemnicy pochowany przez przyjaciół.

Mój przyjaciel Laluś – reż. Dariusz Walusiak

Za obraz koszmaru komunistycznych represji wobec  żołnierzy wyklętych oraz  ich bliskich żyjących  z piętnem dzieci bandytów.

Podwójnie wyklęty – reż. Ewa Szakalicka

Za odwagę  podjęcia trudnego tematu losu kapitana Romualda Rajsa „Burego” i rzetelne wykorzystanie źródeł.

Jury konkursu radiowego w składzie Anna Sekudewicz, Anna Wiśnicka, Krzysztof Skowroński przyznało nagrodę główną za dokument radiowy audycji

Wilno, krew i łzy – Jolanty Rudnik (Polskie Radio)

oraz wyróżnienia dla audycji:

Kordian i Helena – Alicji Grembowicz, Ireny Piłatowskiej (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Warszawa)

Napiętnowani – Mariusza Kamińskiego (Polskie Radio Lublin)

Świadectwo – Cezarego Galka (Radio Zachód)

Bohaterowie drugiego szeregu – Małgorzaty Furgi, Anny Kolmer (Polskie Radio Szczecin)

Nagrodę Źródło dla pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej otrzymała

Lidia Lwow-Eberle, legendarna sanitariuszka oddziału Łupaszki, bohaterka ponad 30 filmów dokumentalnych.

Nagroda im. Bł. ks. Władysława Bukowińskiego – za umiejętne opowiadanie historii w literaturze przyznana została

Janowi Polkowskiemu.

Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej otrzymał film Małgorzaty Bramy – Kazimierz Leski

Nagrodę Dyrektora Festiwalu NNW otrzymał film Ewy Szakalickiej – Podwójnie wyklęty

Jury nagrody im. Janusza Krupskiego w składzie: Joanna Krupska, Jarosław Szarek, Jan Józef Kasprzyk, Paweł Witaszek, Paweł Nowacki przyznało dwie równorzędne nagrody – za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych – dla filmów

Podwójnie wyklęty Ewy Szakalickiej

Polski nie zniszczy nikt na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi Bogny Bender-Motyki

Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, został poproszony o zamknięcie Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Prezydent Szczurek podziękował wszystkim i stwierdził, iż to wielka radość i zaszczyt, że Gdynia może gościć Festiwal NNW, gdyż jest to miasto, które zrodziło się z marzeń Polaków o niepodległej Polsce. „Jesteśmy miastem nowoczesnym, ale pamiętamy o wspaniałych pokoleniach bohaterów. Budujemy im pomnik w naszych sercach, dziękujemy za wielkie dzieło ich życia, za postawę, za wspaniałą służbę”. Wojciech Szczurek zaznaczył, że szczególnie cieszy się z młodego pokolenia, które coraz liczniej przyjeżdża do Gdyni. Dodał, że tym roku w sposób szczególny wybrzmiały podziękowania dla bohaterów drugiego planu. Na koniec podziękował dwom osobom bez których Festiwal NNW nie byłby możliwy – Arkadiusza Gołębiewskiego i Jana Białostockiego. „Dziś zamykam Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci, ale zapraszam wszystkich za rok” – powiedział prezydent Szczurek.

Na Gali zaśpiewali Monika Borzym, Natalia Sikora, Stan Borys, Marek, Piekarczyk, Norbert „Smoła” Smoliński (Contra Mundum), Andrzej Nowak –Złe Psy, Łukasz Juszkiewicz, Bartas Szymoniak. Zagrała Orkiestra Wielkich Bębnów. Na zakończenie ucztę muzyczną przygotował Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntolTreść komentarza: A bocianie gniazdo w mniejscowości Gniew na czynnym kominie piekarni nie można dodać żadnego komentarza!!!!!!Źródło komentarza: Biały bocian w gminie Gniew - w Jaźwiskach zamiast w... AfryceAutor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama