Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska

Odnowione pamiątki po Obrońcach Poczty w Gdańsku wróciły do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

  • 6.10.2017, 08:00 (aktualizacja 06.10.2017 08:08)
  • MHMG
Odnowione pamiątki po Obrońcach Poczty w Gdańsku wróciły do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Przedmioty można było zobaczyć z bliska, fot. A. Grabowska (MHMG)
GDAŃSK 5 października 2017 r. o godz. 14:00, w 78. rocznicę rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku została zaprezentowana część przedmiotów wydobytych w 1991 r. z ich masowego grobu zlokalizowanego na gdańskiej Zaspie.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku to miejsce wyjątkowe na turystycznej mapie Gdańska. W zabytkowym budynku Poczty Polskiej, świadku wydarzeń z początku II Wojny Światowej, zwiedzający znajdą informacje o bohaterstwie, poświęceniu i oporze Polaków z Gdańska wobec niemieckiego nazistowskiego ataku w dn. 1 września 1939 r. Jest to także jedyne gdańskie Muzeum, którego główny trzon narracyjny prezentuje życie codzienne mniejszości polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

 

Szczególne miejsce w zbiorach placówki zajmują przedmioty, które zostały znalezione w zbiorowym grobie obrońców Poczty Polskiej, rozstrzelanych 5 października 1939 r.  przez Niemców po sfingowanych procesach. W ramach projektu „Witajcie koledzy! Konserwacja i udostępnienie pamiątek po rozstrzelanych obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku” przedmioty te poddane zostały specjalistycznym zabiegom w pracowni konserwatorskiej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wart 68200 zł projekt dofinansowany w 80% ze środków MKiDN.

 

- Przez ponad pół wieku miejsce pochówku pocztowców pozostawało nieznane. Dopiero w sierpniu 1991 r. odkryto je przypadkowo podczas prac budowlanych. Przeprowadzono wówczas ekshumację, przy okazji której wydobyto rzeczy osobiste pomordowanych. Były to m.in. fragmenty  umundurowania, obuwia, okulary, grzebyki oraz złota obrączka. Będą przy grobach Stanisław Tysarczyk, jeden z cudem ocalałych pracowników Urzędu Pocztowego, miał powiedzieć „Witajcie koledzy. Niewiele brakowało a byłbym tutaj razem z Wami - – mówi dr hab. Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

 

Na uroczystości zaprezentowane 50 z ponad 300 pamiątek należących do Pocztowców.

 

- W przeważającej ilości przypadków nie możemy zidentyfikować ich właścicieli, np. wiemy, że okulary nosiło przynajmniej czterech pocztowców. Wyjątkiem jest zaręczynowa obrączka należąca do Franciszka Klinkosza, którą udało się zidentyfikować dzięki inicjałach „PV” oraz dacie zaręczyn z jego przyszłą żoną Praksedą z domu Vogel – kontynuuje Janusz Trupinda.

 

Nowa dyrekcja Muzeum Historycznego Miasta Gdańska sprawę odnowienia i prezentacji relikwii potraktowała jako jeden z priorytetów swoich działań. Zostaną one zaprezentowane na niewielkiej ekspozycji, która zostanie odsłoniona 11 stycznia 2018 r. Docelowo liczba eksponowanych zabytków ma zostać poszerzona i eksponowana na nowej wystawie stałej, która ma zostać odsłoniona 1 września 2019 r. Jednym z jego elementów jest umożliwienie zwiedzania piwnic zabytkowego gmachu Poczty Polskiej w Gdańsku, które 1 września 1939 r. były głównym gniazdem oporu przed atakującą niemiecką Policją Porządkową i dwoma pododdziałami SS uzbrojonymi w trzy samochody pancerne.


- Te przedmioty należą do wszystkich gdańszczan i Polaków. To element naszej tożsamości narodowej, którą należy pielęgnować i udostępniać następnym pokoleniom. Dlatego też te świadectwa niemieckich zbrodni na Polakach uwiecznimy w postaci cyfrowych kopii przedmiotów, które niebawem zostaną umieszczone na nowej wersji naszego portalu, gdzie prezentujemy zdjęcia i obiekty należące do naszego muzeum – dodaje Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.      


Projekt „Witajcie koledzy!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MHMG

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe