piątek, 19 kwietnia 2024 23:51

ISU Junior Grand Prix Gdańsk 2017 Rosjanie dominowali w Gdańsku

GDAŃSK Piątkowy wieczór zawodów Junior Grand Prix Gdańsk 2017 zwieńczyła rywalizacja solistek, w której dominację potwierdziły Rosjanki zdobywając dwa czołowe miejsca. Pierwsza była Alena KOSTORNAIA (197,91), która prowadziła już po programie krótkim. Srebro zdobyła Daria PANENKOVA (196,55), trzecia była Japonka Rino KASAKAKE (170,90).

Autor: Alena KOSTORNAIA - złoto wśród solistek Fot. Tomasz Pindel

Nasze solistki poprawiły swoje pozycje w stosunku do tych zajmowanych po programie krótkim. Najwyżej sklasyfikowana wśród Polek była Oliwia Rzepiel z dorobkiem 108,56 pkt, która zajęła miejsce 21 (awans o 2 pozycje). Druga w kolejności była Magdalena Zawadzka, która ukończyła rywalizację na pozycji 29 (93,24 pkt), a tuż za nią na 30 miejscu – Paulina Hryniewicz (90,04 pkt).

Sobota, czyli ostatni dzień zawodów ISU Junior Grand Prix Gdańsk 2017 przyniosła rozstrzygnięcia w kategoriach solistów i par tanecznych. Złoto wśród panów wygrał Rosjanin Alexey EROKHOV (221.89 pkt), na drugim miejscu uplasował się Camden PULKINEN z USA (pkt 209.35), na trzecim Conrad ORZEL reprezentujący Kanadę (196.05 pkt).

Najlepszym z naszych zawodników okazał się tym razem Eryk Matysiak, który wyprzedził Ryszarda Gurtlera i zajął ostatecznie miejsce 19 z dorobkiem 142,27 pkt. Ryszard Gurtler uplasował się tuż za nim na 20 pozycji (139,66 pkt), zaś trzeci z naszych reprezentantów Miłosz Witkowski zajął 24 lokatę (116.87 pkt).

W parach tanecznych także dwie najwyższe lokaty zajęli Rosjanie. I miejsce wywalczyła para Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN (150,78), na II miejscu byli Elizaveta KHUDAIBERDIEVA / Nikita NAZAROV (133,85pkt). Trzecie miejsce przypadło w udziale parze amerykańskiej Caroline GREEN / Gordon GREEN (131,23 pkt).

Polacy zajęli miejsca: 15. Olexandra BORYSOVA / Cezary ZAWADZKI oraz 16. Yohanna BROKER / Yann THAYALAN.

Jak podsumowuje zawody Magdalena Tascher, wiceprezes zarządu PZŁF, współorganizator JGP Gdańsk:

Zawody JGP Baltic Cup były najliczniej obsadzone z całego cyklu, co niewątpliwie stanowiło dla nas wyzwanie organizacyjne. Sprostaliśmy zadaniu, cieszy nas również dużo większa niż w poprzednich latach frekwencja na trybunach. Zawodnicy mówili o dobrej atmosferze stworzonej przez kibiców. Poziom imprezy był bardzo wysoki, wielu łyżwiarzy odnotowało najlepsze rezultaty w sezonie. Rosjanka Alina Kostornaia uzyskała najlepszy juniorski wynik wśród solistek w tym roku, a para sportowa Ekaterina Aleksandrovskaya/Harley Windsor po raz drugi zakwalifikowała się do finału Grand Prix. Nigdy wcześniej australijskie łyżwiarstwo nie odnotowało takich sukcesów.

Najwięcej medali zdobyła ekipa rosyjska - 3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy.

Liczyliśmy na nieco lepsze starty polskich zawodników. Dla niektórych z nich był to debiut, spalili się psychicznie, wystąpili poniżej oczekiwań. To pokazuje, że potrzebują większej liczby startów zagranicznych. Teraz wracają do swoich ośrodków i będą ciężko pracować, żeby kolejne zawody wypadły lepiej. Zadowoleni jesteśmy z przejazdów solistek: Oliwii Rzepiel i Magdaleny Zawadzkiej oraz solisty, Eryka Matysiaka. Były błędy, ale wypełnili założone zadania i walczyli o każdy element.