Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan

Traffic Design w wersji 6.5

  • 10.10.2017, 07:00
  • UM Gdynia
Traffic Design w wersji 6.5 Zespół Prasowy UM Gdynia
GDYNIA Wielkimi krokami zbliża się znany i lubiany w Gdyni festiwal sztuki ulicy Traffic Design. Tym razem przybierze on nieco inną formę. Będzie jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych działań, ale również zapowiedzią nadejścia kolejnych edycji w nowej formule biennale. Wydarzenie wystartuje w czwartek 12 października w gdyńskiej tuBAZie.

– Rozpoczynająca się w tym tygodniu edycja festiwalu 6.5 stanowi edycję pośrednią pomiędzy tym, z czego do tej pory nas znano, czyli festiwalu street-artowego, a przyszłoroczną wersją wydarzenia, którą będzie biennale sztuki w przestrzeni publicznej – tłumaczy Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Experyment Gdynia CIEKAWI ŚWIATA - zajęcia dla seniorów
Experyment Gdynia CIEKAWI ŚWIATA - zajęcia dla seniorów
Experyment Gdynia CIEKAWI ŚWIATA - zajęcia dla seniorów

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w czwartek o godzinie 18.00 w tuBAZie dyskusją o sztuce w przestrzeni publicznej. Udział w niej wezmą paneliści: dr Monika Wróbel, która zajęła się zagadnieniem z perspektywy architekta, Maciej Bychowski, który opowie o Biennale Form Przestrzennych odbywających się od lat 60. w Elblągu oraz Jacek Wielebski, który pochyli się nad detalem i dekoracją w architekturze modernistycznej i przybliży kulisy powstawania wystawy „Dowody Zbrodni”.
 
Wystawę natomiast będzie można oglądać od godziny 20.00, kiedy to nastąpi jej uroczyste otwarcie. Ekspozycja „Dowody Zbrodni” składa się serii artystycznych fotografii modernistycznych dekoracji z całej Polski, których przykłady zebrali Jacek Wielebski i Rafał Kołsut. Pomimo programowej rezygnacji z ornamentu, architektura modernistyczna nie wyrzekła się zdobień i choć modernizm nazywany jest stylem międzynarodowym, to zróżnicowanie na poziomie dekoracji widać nawet w skali kraju.
 
Zgromadzone przykłady ornamentu stanowić będą inspirację do kolejnych działań festiwalowych oraz pomogą znaleźć odpowiedzi na pytania: jak projektować elementy użytkowe i dekoracyjne czy z jakich środków korzystać, by wciąż dobrze wpisywać się w estetykę modernizmu? Zebrany i przekazany artystom materiał ma stać się polem do twórczych działań oraz pomóc rozwijać i realizować sztukę i design według klucza modernistów w Gdyni.
 
Tydzień później, we wtorek 17 października o godzinie 19.00, odbędzie się „Sekretne kino” czyli pokaz filmowy, który odbędzie się w niedostępnej na co dzień przestrzeni na terenie Śródmieścia Gdyni. Więcej szczegółów jest dostępnych tutaj.
 
Zwieńczeniem Festiwalu będzie odsłonięcie instalacji metaloplastycznej Patryka Mogielnickiego zrealizowanej na budynku żłobka „Niezapominajka” przy ulicy Wójta Radtkego.

UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe