Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska

Dwór Artusa w Gdańsku wzbogaci się o nowe rekonstrukcje utraconych dzieł sztuki

  • 10.10.2017, 07:00
  • MHMG Gdańsk
Dwór Artusa w Gdańsku wzbogaci się o nowe rekonstrukcje utraconych dzieł sztuki Peter M. Jani- Związek Przyjaciół Fundacji Dobro Kultury Miast Hanzeatyckich Związek Zarejestrowany oraz dr. hab Waldemar Ossowski Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska / mat.prasowe
GDAŃSK Muzeum Historyczne Miasta Gdańska podpisało 7 października 2017 r. umowę z Bractwami Ławami Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece, dzięki której do Dworu Artusa powrócą kolejne brakujące elementy jego wystroju. Ostateczny termin realizacji umowy pozostaje nieznany, ale na wiosnę 2018 r. do obiektu trafi część brakujących dzieł.

Dwór Artusa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Głównego Miasta w Gdańsku. We wnętrzu obiektu muzealnego znajdują się zarówno oryginały i rekonstrukcje dzieł należących do pierwotnego wystroju. Te drugie to głównie wielkoformatowe obrazy, których nie udało się wywieźć w latach 1943-1945, albo te które zaginęły po II Wojnie Światowej. Według szacunku muzealników przywrócenie pierwotnych elementów w postaci replik to koszt około miliona złotych.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Tę kwotę niedługo pomniejszy koszty wykonania repliki rzeźby leżącego jelenia na ścianie zachodniej nad Ławą Św. Rejnolda, a docelowo części rzeźb należących do zespołu przedstawiającego Kąpiel Diany z metamorfozą Akteona, który znajdował się na wschodniej ścianie Dworu Artusa nad Ławą Malborską. Ten drugi składa się z malowidła oraz rzeźb: Akteona, sfinksa, Diany, dwóch nimf oraz dwóch psów.

– Mityczny Akteon był myśliwym z Teb. Ponieważ podpatrzył podczas kąpieli Dianę, rzymski odpowiednik Artemidy, czyli bogini łowów oraz płodności, został zamieniony w jelenia. Przemiana skończyła się tragicznie dla myśliwego. Został zagryziony przez własne psy. Dawni gdańszczanie umieścili to przedstawienie, aby powiedzieć, że los mężczyzny zależy od woli kobiety, co na tamte czasy, w męskim świecie epoki nowożytnej, było nie tylko przejawem humoru, co także odważną i świadomą deklaracją kto tak naprawdę rządzi światem – mówi Krzysztof Jachimowicz z MHMG.

Wykonanie repliki leżącego jelenia z autentycznym porożem i pomniejszych elementów herbu Polski oraz pomniejszych dekoracji zostanie sfinansowane przez Bractwa do równoważności kwoty 16,5 tys. Euro. Prezentacja dzieł autorstwa mistrza Stanisława Wyrostka ma się odbyć na wiosnę 2018 r.

W przypadku zespołu przedstawiającego kąpiel Diany sprawa jest nieco bardziej skomplikowana…

– Dzięki Bractwom ukończono rzeźbę sfinksa, natomiast rzeźbę Akteona wykonano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obie wykonał mistrz Stanisław Wyrostek. Aby przywrócić „Kąpiel Diany…” należy dokładnie oszacować wartość wykonania brakujących replik, a te będą znaczne i przekraczają możliwości finansowe Muzeum i Bractw – ok. 300 tys. złotych. Muzeum i nasi partnerzy muszą znaleźć inne źródła finansowania. Niezależnie od tego jak szybko uda się je zebrać jesteśmy niezmierni wdzięczni Bractwom za dotychczasową, bezinteresowną pomoc i działania na rzecz dziedzictwa Miasta Gdańska. To w tej chwili jedyny partner Dworu Artusa – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Wiosna 2018 r. dla gdańskiego Dworu Artusa będzie okresem wielu zmian. Wówczas mają się zakończyć prace przy przedprożu od strony Długiego Targu, w Sieni Ekonomistów, a do wnętrz obiektu trafi części rekonstrukcji jego dawnego wystroju.

MHMG Gdańsk

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe