Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan

Poznaj nieznaną historię Kermy - królestwa "Czarnych Faraonów"!

  • 11.10.2017, 08:15
  • MHMG
Poznaj nieznaną historię Kermy - królestwa "Czarnych Faraonów"! Wykopaliska w Nubii, mat. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku1
GDAŃSK Profesor Charles Bonnet, światowej sławy archeolog w czwartek 12 października 2017 r. o godz. 17:15 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska wygłosi w języku angielskim wykład o badaniach archeologicznych na terenie dzisiejszego Sudanu. Wykład rozpocznie konferencję zatytułowaną „The Bayuda Desert and its Neighbours” (Pustynia Bayuda i jej sąsiedzi).

Szwajcarski archeolog od wielu lat prowadzi badania nad kulturą materialną i historią królestwa Kermy, które przez blisko tysiąc lat, od XXV do XV w. p. n. e., obejmowało obszar Nubii, zwanej też Krainą Złota, w pobliżu trzeciej i czwartej katarakty nad Nilem. Dzięki badaniom Prof. Bonneta wiadomo, że grupy społeczne tworzące Królestwo różniły się kulturowo od Egiptu i prowadziły z nim wojny, planując nawet dokonanie rozbioru monarchii faraonów. Ostatecznie królestwo czarnych faraonów z Nubii zostało pokonane przez wojska egipskiego faraona Totmesa I.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

 

- Każdy z gdańszczan słyszał i uczył się o historii Egiptu, ale dziedzictwo materialne królestwa Kermy prezentowane jest w wielu muzeach Europy, np. we francuskim Luwrze czy British Museum. Wykład w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska dotyczył będzie historii królestwa wymazanego z kart historii Egiptu - ludzi, którzy mając do dyspozycji bogactwa naturalne starożytnej Nubii stawili opór faraonom, a ich kultura i tożsamość, pomimo upadku ich państwa oraz wymieszania się populacji dolnego i górnego Egiptu, odrodziła się po kilkuset latach w ramach Królestwa Kush - mówi Henryk Paner z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.  

 

W 2003 r. na stanowisku archeologicznym odkryto siedem posągów faraonów z dynastii Kush. Wykonane przez egipskich mistrzów uchodzą za jedne z najcenniejszych zabytków odnalezionych na terenie Egiptu. Badaniami dziejów Królestwa Kermy zajmują się też polscy archeolodzy. Ich odkrycia dokonane w rejonie IV katarakty Nilu i na Pustyni Bayuda w centralnym Sudanie, pozwalają na znaczące rozszerzenie dotychczas znanych granic tj. stref wpływów tego królestwa.

 

- Nasi koledzy z Muzeum Archeologicznego i gdańscy archeolodzy prowadzą od wielu lat badania na Egiptu oraz Sudanu  i są tam uznanymi i cenionymi specjalistami. Te działania to element najnowszej historii Gdańska, o których nowoczesne, miejskie muzeum powinno mówić - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

 

Konferencja „The Bayuda Desert and its Neighbours” (Pustynia Bayuda i jej sąsiedzi) jest organizowana przez: Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, Fundację Ochrony Zabytków w Gdyni, Instytut Egiptologii i Koptologii Uniwersytetu w Münster, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundację Nauki – Archaeologia Silesiae.


Termin: 12 października 2017 r., godz. 17:15
Miejsce: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Długa 46/47
Język: angielski
Wstęp: wolny

MHMG

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe