Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska

Harcerskie małżeństwo upamiętnione

  • 13.10.2017, 08:20 (aktualizacja 13.10.2017 08:23)
  • UM Gdynia
Harcerskie małżeństwo upamiętnione Zespół Prasowy UM Gdynia
GDYNIA Dwoje wybitnych gdynian – zasłużone dla miasta małżeństwo harcerzy Zofii i Bolesława Polkowskich – zostało uhonorowane tablicą pamiątkową na fasadzie domu, w którym niegdyś mieszkali.

Uroczystość przy al. Marszałka Piłsudskiego 50a odbyła się 12 października o godz. 15.00. Poprowadził ją Arkadiusz Brzęczek, znawca i pasjonat Gdyni oraz członek wspólnoty mieszkaniowej, która doprowadziła do powstania tablicy pamiątkowej.
 
Małżeństwo Państwa Polkowskich, chociaż nigdy nie dane mi go było poznać osobiście, od zawsze pojawiało się w rozmowach w moim rodzinnym domu. Stawiani byli za przykład ludzi poświęconych swemu miastu, harcerzy o wielkich sercach i, przede wszystkim, dobrych ludzi. To, że odsłaniamy dziś tablicę poświęconą ich pamięci, to piękny moment. Ważne, żeby historia ich życia trafiła do jak największej ilości gdynian, ale przede wszystkim do ludzi młodych – powiedział w trakcie ceremonii Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Dzięki inicjatywie mieszkańców i Wspólnoty Mieszkaniowej możemy upamiętnić kolejnych wspaniałych gdynian. Od niemal samego początku byłem zaangażowany w tę sprawę i cieszę się, że na domu, w którym mieszkali Zofia i Bolesław Polkowscy zawisła tabliczka poświęcona ich pamięci – dodał  Andrzej Bień, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Bolesław Polkowski był ekonomistą, autorem pierwszych roczników Gdyńskich i, może przede wszystkim, harcerzem. Urodził się w 1900 roku w Homlu na Białorusi. Był absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie skąd, w 1933 r., przyjechał już na stałe do Gdyni, gdzie objął stanowisko kierownika Biura Statystycznego w Komisariacie Rządu. Zorganizował od podstaw statystykę miasta oraz zainicjował i opracował w latach 1933-1939 pięć kolejnych edycji „Rocznika Statystycznego Gdyni” (numer szósty był w drukarni, gdy wybuchła wojna).
 
Niemal całe swoje życie związany był z harcerstwem. W latach 1933-1935 był Komendantem Hufca ZHP w Gdyni. We wrześniu 1939 roku walczył w obronie Gdyni, w stopniu porucznika dowodząc kompanią ciężkich karabinów maszynowych I Gdyńskiego Batalionu Obrony Narodowej. Po wojnie kontynuował działalność w środowisku harcerskim w Gdyni, był także profesorem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, twórcą Morskiego Rocznika Statystycznego, Archiwum Ludzi Morza i honorowym prezesem Oddziału Morskiego PTTK. Był popularyzatorem wiedzy o Gdyni. Pozostawił po sobie 110 publikacji dotyczących Gdyni, gospodarki i techniki morskiej. Do późnej starości był harcerzem. Zmarł w maju 1989 roku, niespełna 4 miesiące po swojej żonie, Zofii.
 
Zofia Polkowska w latach 1937-1939 była Komendantką Morskiego Środowiska Harcerek w Gdyni, a w latach 1956-1962 Komendantką Hufca Żeńskiego w Gdyni Związku Harcerstwa Polskiego. Pracowała jako polonistka w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Zmarła 3 lutego 1989 roku i wraz z Małżonkiem spoczywa na Cmentarzu Witomińskim.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
UM Gdynia

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe