Prezydencki Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” dla Czesława Czyżewskiego

  • 13.11.2017, 20:28 (aktualizacja 13.11.2017 21:09)
  • red.
Prezydencki Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” dla Czesława Czyżewskiego facebook PUW Gdańsk
W czasie sobotniego koncertu „Niepodległa”, który odbył się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości, w obecności niemal tysięcznej widowni wręczono wysokie odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Wśród osób, które otrzymały odznaczenia z rąk Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha znalazł się Czesław Czyżewski - redaktor naczelny PortalPomorza.pl i tygodnika "Dziennik Pomorza" dodawanego do gazet Wydawnictwa Pomorskiego.

Czesław Czyżewski - założyciel w 1982 r. Gazety Tczewskiej, wówczas podziemnego pisma opozycji antykomunistycznej, założyciel i prezes Wydawnictwa Pomorskiego, wydawca, redaktor, dziennikarz, twórca wielu inicjatyw społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych, patriotycznych i religijnych, działacz organizacji gospodarczych, obecnie koordynator na Pomorzu i członek Rady Generalnej Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, otrzymał od Prezydenta RP jedno z najwyższych odznaczeń cywilnych - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, w uznaniu za osobisty udział i wkład w przemiany demokratyczne w Polsce. To kolejne wysokie wyróżnienie Prezydenta RP dla pomorskiego wydawcy, bowiem wcześniej Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wręczył Czesławowi Czyżewskiemu Krzyż Wolności i Solidarności, za wybitne zasługi w walce o odzyskanie wolności i niepodległości z totalitarnym reżimem komunistycznym.

 

Odznaczenia z rąk Dariusza Drelicha otrzymali też m.in.: Kazimierz Rochowicz z Gdańska - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” za wkład w przemiany demokratyczne, Jarosław Bierecki z Gdańska i Mirosław Górski z Kwidzyna - Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” -odpowiednio za wkład w rozwój gospodarczy i przemiany demokratyczne. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Grzegorz Strzelczyk, Brązowy Krzyż Zasługi - wójt gminy Sztutowo Jakub Farinada.

 

W sobotniej uroczystości uczestniczyli m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie, wiceminister Kazimierz Smoliński, europoseł Anna Fotyga, senator Antoni Szymański, poseł Janusz Śniadek, przedstawiciele służb, administracji zespolonej i niezespolonej, samorządowcy i wielu zaproszonych gości z naszego województwa. W koncercie pieśni patriotycznych wystąpiła m.in. Natalia Sikora - zwyciężczyni II edycji znanego programu telewizyjnego „The Voice of Poland”.

 

foto: facebook PUW w Gdańsku

red.

Zdjęcia (7)

Wśród gości Joanna i Andrzej Gwiazdowie
Jakub Farinada - wójt gminy Sztuttowo otrzymuje Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Dariusza Drelicha
Wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" Czesławowi Dariusza Drelicha
Jarosław Bierecki otrzymuje Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta"
Kazimierz Rochowicz otrzymuje Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta
Koncert "Niepodległa" zorganizowany przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Liczna widownia i wspaniali artyści, śpiew pieśni patriotycznych, niepowtarzalna atmosfera w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" i Krzyż "Wolności i Solidarności"

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" i Krzyż "Wolności i Solidarności"

Podziel się:
  • TAGI:

 

Pozostałe