Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan

Słoweńcy przywracają szlak bursztynowy. Dowiedz się w jaki sposób

  • 14.11.2017, 08:20
  • MHMG
Słoweńcy przywracają szlak bursztynowy. Dowiedz się w jaki sposób Muzeum Bursztynu - fot Dariusz Kula
GDAŃSK Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, bierze udział w nowym projekcie, do którego zostało zaproszone przez Dolenjski Muzej z Novo Mesto na Słowenii. Celem projektu, jest próba odtworzenia dawnego szlaku bursztynowego. Uczestnicy programu wyruszą ze swojego miasta do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wyprzedzą ich uczniowie z Polski. Pierwsza grupa z Siemianic k. Słupska odwiedzi gdańskie muzeum 14 listopada 2017 r.

Szlak bursztynowy to nazwa starożytnego traktu łączącego Morze Bursztynu z Morzem Śródziemnym. Jego centrum były od wieków okolice Gdańska, Mierzei Wiślanej i Sambii (dzisiaj obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Do tych tradycji chcą nawiązać Słoweńcy, którzy 14 listopada 2017 r. przybędą do Muzeum Bursztynu wraz ze szklanymi paciorkami.

Experyment Gdynia CIEKAWI ŚWIATA - zajęcia dla seniorów
Experyment Gdynia CIEKAWI ŚWIATA - zajęcia dla seniorów
Experyment Gdynia CIEKAWI ŚWIATA - zajęcia dla seniorów

- Nowo Mesto było jednym z miast na bursztynowym szlaku, które swój rozkwit w I tysiącleciu p.n.e., zawdzięczało w dużej mierze wyrobowi szklanych paciorków. Były one bardzo często wymieniane na inne materiały lub wyroby, w tym również na bursztyn. To piękne, współczesne i symboliczne nawiązanie do znaczenia bursztynu w kulturze materialnej naszych przodków i naszej – mówi Ewa Pawlęga z Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W 2017 r. Prezydent Nowo Mesto zainaugurował „rok bursztynowy”. Projekt „Amber Road” jest realizowany w ramach jego obchodów. Zakończenie projektu, dedykowanego dla uczniów i studentów, jest przewidywane na koniec września 2018 r. Jego organizatorzy zachęcają do udziału także Polaków.

- Aby wziąć udział w »Amber Road« należy skontaktować się z nami poprzez profil na Facebooku lub wysłać maila zawierającego podstawowe informacje oraz reprezentowaną szkołę. Uczestnikom dostarczymy szklane paciorki. W momencie dotarcia do miejsca docelowego swojej podróży, należy wykonać zdjęcie i przesłać je nam. Paciorki należy przekazać innej osobie, bądź szkole. Pomagamy także znaleźć szkołę lub instytucję, która przejmie szklane paciorki i przekaże je dalej – zachęca Petra Stipancić.

Postępy można śledzić przez facebookowy profil Novo Mesto Museum Amber Road. Zgłoszenia wysyła się na email: gorazd.skrt@icloud.com.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Wstęp do Muzeum Bursztynu dla zorganizowanych grup jest płatny zgodnie z obowiązującymi stawkami. Indywidualni uczestnicy projektu po okazaniu koralików mogą wejść do Muzuem Bursztnu bezpłatnie.

MHMG
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe