Nasza relacja. W Bolszewie o rolnictwie. Szanse, zagrożenia i dobre praktyki

  • 24.11.2017, 00:32 (aktualizacja 27.11.2017 11:11)
  • Janusz Rokiciński
Nasza relacja. W Bolszewie o rolnictwie. Szanse, zagrożenia i dobre praktyki Janusz Rokiciński
W hotelu Victoria w Bolszewie k. Wejherowa, odbyło się, 23 - 24 listopada, Sympozjum „Pomorskie rolnictwo i obszary wiejskie – szanse, zagrożenia, dobre praktyki” zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego*. Wśród zaproszonych gości był red. naczelny Rolnika Pomorskiego.

- Spotkanie skierowane jest do grupy osób zainteresowanych rozwojem obszarów wiejskich: członków samorządu rolniczego, reprezentantów związków branżowych hodowców drobiu, trzody chlewnej, bydła mięsnego i mlecznego, koni i producentów zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, samorządowców wszystkich szczebli, przedstawicieli rolniczych agend rządowych, doradztwa rolniczego, członków lokalnych grup działania oraz lokalnych grup rybackich.  Celem sympozjum jest nie tylko wymiana wiedzy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, ale także wypracowanie rozwiązań potrzebnych dla rozwoju wsi, rolnictwa i ich transferu na pomorskie obszary wiejskie - powiedzieli mi, w czwartek, organizatorzy Sympozjum: Krzysztof Pałkowski i Aneta Geiger z UM WP.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Sympozjum

otworzyli wicemarszałkowie woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski i Krzysztof Trawicki. O sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych i strategii rozwoju rolnictwa w świetle badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej mówił, bardzo merytorycznie, prof. dr hab. Andrzej Kowalski (dyr. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowego Instytutu Badawczego). Aktualną sytuację gospodarstw rolnych w naszym województwie, w doświadczeniach członków Pomorskiej Izby Rolniczej przedstawił, jak zwykle bardzo obrazowo i rzetelnie, prezes Zenon Bistram (Pomorska Izba Rolnicza). Zagrożenia epizootyczne w woj. pomorskim omówił lek. wet. Wojciech Trybowski (Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii). Interesująco (w oparciu o przykłady) o modernizacji terenów wiejskich, jako ustawowym zadaniu samorządu województwa, w aspekcie organizacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej przy pomocy prac urządzeniowo-rolnych, mówiła pani dyr. Ewa Witkowska z Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku. Najnowsze dane dotyczące rynku pracy na obszarach wiejskich woj. pomorskiego – trendy, praktyki, wyzwania przedstawiła Katarzyna Żmudzińska (wicedyrektor ds. Rynku Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku). Działania samorządu Województwa Pomorskiego i jego rolę w kształtowaniu rozwoju obszarów wiejskich prezentował przedstawiciel UM woj. pomorskiego.

 

Gościem, drugiego dnia

obrad (piątek) był Mieczysław Struk (Marszałek Województwa Pomorskiego). M.Struk podkreślił znaczenie takich seminariów i spotkań dla wymiany doświadczeń i integracji środowiska. Po marszałku głos zabrał dr Czesław Siekierski (Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego). Właśnie na to wystąpienie czekało wielu uczestników Sympozjum. Nasz eurodeputowany zapewnił, że Wspólna Polityka Rolna (WPR to nie tylko dopłaty - red.) będzie kontynuowana i omówił jej wstępną koncepcję po roku 2010. Nie krył, że już dziś rolnictwo dostanie mniej o ok 3 mln euro...

- Trzymajmy się UE, bo to i wsparcie, i bezpieczeństwo Polski - powiedział dr. Siekierski i zauważył, że członkowie UE wspierają rolnictwo, choć... to kryją. - Europarlament nie jest racjonalny ekologicznie, a nasi w nim posłowie powinni być bardziej aktywni (...)

Ostatnio, wyspecjalizowane unijne agendy kontrolne nie wychwyciły złej żywności (mięso) z Brazylii, które trafiło na nasz rynek, co źle o nich świadczy.

Sympozjum zakończyła prezentacja Jerzego Auksztola (dyr. Urzędu Statystycznego w Gdańsku) nt. stanu pomorskiego rolnictwa i obszarów wiejskich w świetle badań statystycznych.

Więcej w świątecznym wydaniu Rolnika Pomorskiego (20 grudnia), dodatku do gazet Wydawnictwa Pomorskiego w Tczewie.

 

* Źródło Finansowania Sympozjum

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Janusz Rokiciński

Zdjęcia (15)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe