Dofinansowanie na in vitro - sprawdź, czy się kwalifikujesz

  • 24.11.2017, 12:50 (aktualizacja 24.11.2017 12:54)
  • artykuł sponsorowany
Dofinansowanie na in vitro - sprawdź, czy się kwalifikujesz
Podziel się:
Metoda in vitro to dość kosztowna, ale niezwykle skuteczna terapia leczenia niepłodności. Dlatego właśnie w wielu miastach uruchamiane są programy wsparcia dla par borykających się z tym problemem. Sprawdzimy, jakie są kryteria naboru do dofinansowania na in vitro w Gdańsku.

Podstawowe informacje o programie dofinansowania in vitro

Wsparcie dla par (małżeńskich oraz pozostających w związkach nieformalnych) zostało uruchomione w połowie października 2017 i potrwa aż do 2020 roku. Jednostką medyczną, która będzie prowadziła leczenie, jest Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA. Wygrała ona konkurs organizowany przez władze miasta.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Wysokość wsparcia finansowego wynosi 5 tysięcy złotych i obejmuje podstawowy zakres działań. Jest to mianowcie znieczulenie ogólne i punkcja pęcherzyków jajowych, zapłodnienie komórek i ich transfer do jamy macicy pacjentki oraz dwie wizyty lekarskie w trakcie trwania leczenia. Dofinansowanie umożliwia również mrożenie zarodków i ich przechowywanie przez rok.

Dodatkowe usługi medyczne para będzie musiała opłacić z własnej kieszeni.

In vitro tylko dla gdańszczan?

Podstawowym warunkiem jaki należy spełnić, to ten dotyczący zamieszkania. Ponieważ program wsparcia dla par niepłodnych finansowany jej z budżetu miasta, to konieczne jest mieszkanie w Gdańsku od co najmniej roku. Wystarczy więc tutaj adres zamieszkania, rachunki czy choćby stała praca na terenie miasta.

Sprawdzane jest również to, czy rozliczamy się w gdańskim Urzędzie Skarbowym. Dowodem jest tutaj kopia pierwszej strony zeznania podatkowego za zeszły rok. Na program mogą się więc załapać osoby, które dopiero co zamieszkały w Gdańsku.

Wskazania medyczne do uczestnictwa w programie in vitro w Gdańsku

Przejdźmy teraz do wymagań dotyczących stanu zdrowia par, które chciałyby skorzystać z dofinansowania. Mężczyźni w tym przypadku nie są objęci żadnymi kryteriami wiekowymi. Kobiety natomiast powinny mieć od 20 do 40 lat. Zakres ten może się warunkowo zmienić, np. gdy pacjentka była poddawana leczeniu gonadotoksycznemu. Co ważne, musi być również stwierdzona obecność co najmniej 3 pęcherzyków jajowych, a także poziom hormonu AMH nie mniejszy niż 0,7ng/ml.

Para musi ponadto przejść pozytywnie weryfikację na podstawie wytycznych opracowanych przez Polskie Towarzystwo Rozrodu i Embriologii.

Dofinansowanie do in vitro Gdańsk - wymogi formalne

Aby formalnościom stało się zadość, pary chcące wziąć udział w programie muszą jeszcze szereg oświadczeń. Dotyczą one między innymi kwestii, które już poruszaliśmy, czyli deklaracji mieszkania w Gdańsku oraz rozliczania tu swoich dochodów (na potwierdzenie pierwsza strona PIT z zeszłego roku). Poza tym należy również złożyć oświadczenie, że pozostaje się w związku oraz że nie brało się udziału (lub brało ale w nie więcej niż 2) programach wsparcia in vitro z budżetu państwa. Wymagana jest również zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz podpisanie informacji medycznych.

Jeśli jesteście zainteresowani dofinansowaniem do in vitro w Gdańsku, to wszystkie informacje znajdziecie na stronie https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/programy-in-vitro/program-in-vitro-dla-gdanska-2017-2020/. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA, to właśnie jednostka, która prowadzi program wsparcia od strony medycznej. Można już teraz wysłać formularz zgłoszeniowy.

artykuł sponsorowany

Pozostałe