30 nowych trolejbusów dla Gdyni coraz bliżej

  • 29.11.2017, 09:10
  • UM Gdynia
30 nowych trolejbusów dla Gdyni coraz bliżej Zespół Prasowy UM Gdynia Ogłoszony przetarg obejmuje zakup 30 nowych trolejbusów.
GDYNIA Jest chętny na dostarczenie gdyńskiej komunikacji miejskiej nowego taboru. Właśnie zakończono składanie ofert w przetargu na zakup 30 nowych trolejbusów. Zgłosiła się jedna firma. Jeśli jej oferta zostanie wybrana, to nowe pojazdy pojawią się w Gdyni już w przyszłym roku.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. chce dostarczyć Gdyni nowe trolejbusy. Jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu przetargowym w ramach projektu pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru”.

Teraz oferta jest analizowana. Pojedziemy sprawdzić, czy oferta spełnia wszystkie wymogi i czy firma jest godna wyboru. Musimy zweryfikować, czy jest ona w stanie zapewnić nam pojazdy z odpowiednimi częściami i parametrami. Dopiero potem podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze – mówi Tomasz Labuda, zastępca prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Ogłoszony przetarg obejmuje zakup 30 nowych trolejbusów. 16 z nich będzie przegubowych i te będą miały długość 18 metrów. Pozostałe 14 trolejbusów to standardowe pojazdy o długości 12 metrów.

To będzie wymiana. Nowe pojazdy zastąpią te już wysłużone, które były eksploatowane przez wiele lat – mówi Tomasz Labuda, zastępca prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Wszystkie trolejbusy będą ekologiczne, bo bezemisyjne, a do tego niskopodłogowe z przyklękiem, rampą, miejscem na wózek inwalidzki, bądź dziecięcy. Nowej trolejbusy wyposażone zostaną w system informacji wizualnej i dźwiękowej. W środku będą elektroniczne tablice informacyjne, wskazujące aktualną pozycję na trasie oraz gniazda USB do ładowania telefonu. Oczywiście nie zabraknie też klimatyzacji, zapowiedzi głosowych i wewnętrznych ekranów.

Przetarg obejmuje też doposażenie 21 obecnie używanych pojazdów w baterie litowo-jonowe. Dzięki nim mogą one przejechać określony dystans bez trakcji.

Baterie dają nowe możliwości. Trolejbusy mogą korzystać z ich energii i wyjeżdżać poza sieć. To o wiele tańsze niż budowanie nowej trakcji – tłumaczy Tomasz Labuda, zastępca prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Nowe pojazdy, dzięki bateriom litowo-jonowym, będą mogły przejechać bez trakcji do 20-25 km. Tym obecnym, w których zostaną zamontowane, pozwolą one przejechać do 15 km.

Kiedy nowe pojazdy dotrą, a obecnie użytkowane zostaną doposażone, to w Gdyni będzie 60 pojazdów z możliwością wyjazdu poza sieć. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

Od grudnia zeszłego roku trolejbusy bez trakcji dojeżdżają do Fikakowa. W przyszłym planowane jest wydłużenie linii do Demptowa – zdradza Tomasz Labuda, wiceprezes PKT.

Jeśli firma Solaris wygra przetarg, to pierwsze nowe trolejbusy pojawią się we wrześniu 2018 roku. Natomiast pierwsze montaże baterii litowo-jonowych w obecnych pojazdach mają ruszyć od maja 2018 roku. Całe zlecenie ma być zrealizowane do marca 2019 roku.

Solaris, w złożonej ofercie, zaproponował dostarczenie 14 trolejbusów standardowych za 32 149 740 złotych, 16 pojazdów przegubowych za 50 380 800 złotych oraz dostawę baterii wraz z przebudową za 12 545 631 złotych.
Nowe trolejbusy zostaną zakupione w postępowaniu przetargowym w ramach projektu pn.: „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru” w formie dotacji ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 Oś priorytetowa 6 Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Działanie 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

Projekt zakłada też zakup 55 nowych autobusów. Na ten cel został jednak ogłoszony osobny przetarg. Otwarcie kopert z ofertami jest zaplanowane na 7 grudnia br.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe