piątek, 26 kwietnia 2024 13:27
Reklama

Wszystko, co trzeba wiedzieć o wspólnotach mieszkaniowych

Nie wszyscy właściciele lokali gospodarczych lub mieszkań wiedzą, że nie zawsze muszą korzystać z usług spółdzielni mieszkaniowych. Od ponad 20 lat istnieje możliwość wyodrębnienia na terenie danej nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej, która samodzielnie zadba o własne potrzeby i kwestie administracyjne, a także zajmie się regulowaniem różnego rodzaju opłat i pobieraniem składek na fundusz remontowy.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa – podstawowe informacje

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli lokali znajdujących się w danej nieruchomości. Warunek jest jeden – właściciele muszą wykupić swoje lokale od gminy lub postarać się o przekształcenie spółdzielczego prawa własnościowego w prawo do odrębnej własności. M.in. z tego wynika podział na wspólnoty mieszkaniowe małe i duże. W skład małej wchodzi maksymalnie 7 lokali (może być mniej). Z kolei wspólnota mieszkaniowa duża może zrzeszać więcej niż 8 lokali. Warto dodać, że lokalem wyodrębnionym może być nie tylko mieszkanie, ale także lokal gospodarczy wraz z pomieszczeniami piwnicznymi. Co więcej, lokale posiadają odrębne księgi wieczyste niż nieruchomość wspólna, a cała wspólnota funkcjonuje dzięki swojemu organowi – zarządowi wspólnoty.

Zarząd wspólnoty

We wspólnotach, a już zwłaszcza w tych dużych, istnieje konieczność wybrania zarządu. Kto może zostać jego członkiem? Osoby fizyczne zamieszkujące lokale należące do wspólnoty. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest jednak powierzenie tej funkcji specjalistom w tej dziedzinie, np. firmom takim jak Nordhome, które profesjonalnie administrują wspólnotami mieszkaniowymi. Do ich zadań należy m.in. organizowanie i kontrolowanie różnego rodzaju napraw w obrębie nieruchomości, nadzór nad zachowaniem czystości i stanem technicznym nieruchomości, a także regularne dokonywanie odczytów pomiarów. Dodatkowo, zarządcy nieruchomości z „zewnątrz” przygotowują sprawozdania finansowe, dbają o windykację należności, prowadzą dokumentację techniczną nieruchomości oraz opracowują różnego rodzaju uchwały i regulaminy.

Plusy wspólnoty mieszkaniowej

Niewątpliwie największym plusem wspólnoty mieszkaniowej jest to, że mieszkańcy mogą sami decydować o funkcjonowaniu swojej nieruchomości. Działanie zarządu powoduje, że wspólnota może szybciej reagować na potrzeby mieszkańców, a także egzekwować koszty. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to wspólnoty mieszkaniowe lepiej sprawdzają się w kontrolowaniu różnego rodzaju rozliczeń, a także są bardziej elastyczne, jeśli chodzi o wybór podwykonawców. Oprócz tego we wspólnotach nie płaci się czynszów, a wysokość opłaty związanych z kosztem utrzymania lokalów uchwalane są przez zarząd.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama