Honorowi Dawcy Krwi – cisi bohaterowie

  • 4.12.2017, 09:30
  • UM Gdynia
Honorowi Dawcy Krwi – cisi bohaterowie Zespół Prasowy UM Gdyni Odznaczany st. kpt. Paweł Buczko z Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni
GDYNIA Każda motywacja jest dobra, aby zrobić coś wartościowego dla drugiego człowieka. Wiedzą o tym odznaczeni cisi bohaterowie – Honorowi Dawcy Krwi z Gdyni, którzy 30 listopada w gdyńskim magistracie odznaczeni zostali za bezinteresowne dzielenie się bezcennym darem, jakim jest krew.

W listopadzie co roku uroczyście obchodzi się w naszym kraju Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. To idealna okazja, aby odznaczyć tych, którzy dla gdyńskiego krwiodawstwa mają największe zasługi.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

– Dawcą krwi zostałem z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest pomoc drugiemu człowiekowi, podzielenie się najcenniejszym darem, który może uratować życie. Krew oddawać zacząłem jeszcze w liceum. Wtedy, nie ukrywam, moją motywacja było zwolnienie z zajęć ( śmiech ). Dzięki temu, że jestem Honorowym Dawcą Krwi również teraz mam przywileje. Na przykład mogę korzystać z opieki medycznej omijając kolejki. Myślę, że jest to powód, dla którego warto zdecydować się na zostanie dawcą. Każda motywacja jest przecież dobra, aby zrobić coś wartościowego dla drugiego człowieka – mówi st. kpt. Paweł Buczko z Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Kapitan Buczko jest Honorowym Dawcą Krwi od 12 lat. Do tej pory oddał 25 litrów krwi. Obecnie pełni funkcję sekretarza Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Koordynuje cykliczne akcje oddawania krwi i pozyskiwania nowych dawców krwi i szpiku kostnego. Pozyskał 71 krwiodawców w tym 48 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Prowadzi pogadanki na temat krwiodawstwa w szkołach i na spotkaniach integracyjnych. Dzięki jego działalności i wsparciu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zajęła 5 razy – I miejsce w województwie pomorskim jako najaktywniejsza jednostka PSP, 3 razy – I i raz III w Polsce w programie Ognisty Ratownik – Gorąca Krew.

Odznaczeniem „Zasłużonego dla krwiodawstwa w Gdyni” nadawanego przez Kapitułę – Zarząd Rejonowy PCK w Gdyni, wyróżnieni zostali również: Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta, Dorota Nelke, nasza redakcyjna koleżanka, Stanisław Taube, Robert Drapała, Robert Laskowski, Ryszard Matusewicz, Marcin Nowak, Marcin Szefer, Ireneusz Zakrzewski i Janusz Zgórzyński.

UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe