środa, 24 kwietnia 2024 10:11
Reklama

Jak wybrać wideorejestrator do samochodu?

Wideorejestratory pozwalają na wskazanie sprawcy wypadku lub przedstawienie dowodu na niewłaściwe zachowanie innego uczestnika ruchu. Jakie urządzenie należy wybrać, by mieć pewność, że obraz będzie wystarczająco wysokiej jakości?
Jak wybrać wideorejestrator do samochodu?

Teoretycznie widok zza przedniej szyby można nagrywać dowolną kamerą, a nawet urządzeniem mobilnym. W praktyce jednak nie każdy sprzęt pozwala na uzyskanie ostrego obrazu z trasy – na przykład niemożliwe okaże się odczytanie numerów rejestracyjnych. Dotyczy to również wideorejestratorów – nie wszystkie urządzenia modele gwarantują satysfakcjonujące efekty. Na co więc zwracać uwagę podczas wybierania takiego urządzenia?

Jakość obrazu wideorejetratora

– Jednym z podstawowych parametrów wideorejestratorów jest pole widzenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy Vision Track, oferującej systemy do monitorowania flot samochodowych. – Warto sprawdzić, czy preferowane przez nas urządzenie dysponowało szerokokątnym obiektywem o kącie widzenia minimum 120 stopni. Im szerszy zakres, tym większa szansa na to, że nagranie będzie zawierać kluczowe elementy zdarzenia, np. zachowanie pieszego, który wtargnął na jezdnię czy pojazd niespodziewanie wyjeżdżający z drogi podporządkowanej – dodaje.

Kolejnym ważnym elementem specyfikacji wideorejestratora jest rozdzielczość obrazu. Jeżeli zależy nam tylko na tym, by w razie wypadku można było udowodnić własną niewinność, wystarczy kamera nagrywająca w jakości VGA (640 × 480 pikseli). Jeśli jednak chcemy zwiększyć szansę na to, że uda się nam odczytać numery rejestracyjne pirata drogowego przed nami, należy zdecydować się na wyższą rozdzielczość – najlepiej Full HD (1920 × 1080 pikseli).

Kupujący powinien zwrócić uwagę również na to, jak rejestrator reaguje na światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Dobrym wyborem będzie model zachowujący ostrość obrazu pomimo dynamicznie zmieniającego się źródła światła.

Zapisywanie obrazu na karcie pamięci

Widerejestratory zazwyczaj zapisują obraz na karcie pamięci w standardzie SD. Im pojemniejsze karty obsługuje urządzenie, tym lepiej – nie będziemy musieli często zmieniać nośnika, gdy zechcemy zachować nagrania. Przydatną opcją jest możliwość szybkiej zmiany parametrów nagrywania. Zmniejszenie rozdzielczości lub liczby klatek na sekundę umożliwi nagranie większej ilości materiału, gdy miejsce na karcie będzie się kończyć.

Praktycznym rozwiązaniem jest również wbudowany G-Sensor, czyli moduł wykrywający nagłe zmiany prędkości pojazdu. Wideorejestrator z G-Sensorem zapisze na stałe obraz nagrany w momencie stłuczki czy nagłego hamowania i nie pozwoli, by dane były nadpisane podczas dalszego nagrywania.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

pochmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama