Światowy Dzień Kociewia w bibliotece

  • 12.02.2018, 08:30
  • tj
Światowy Dzień Kociewia w bibliotece fot. nadesłane do redakcji Dr Krzysztof Korda przedstawił zawartość 99. numeru „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”.
TCZEW Od kilku lat 10 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia. Data wspólnego świętowania mieszkańców regionu nie jest przypadkowa, bowiem nazwa „Kociewie” w źródłach pisanych pojawiła się 10 lutego 1807 roku. W okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu…”.

Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyła się prezentacja nowości wydawniczych dotyczących Kociewia. Dr Krzysztof Korda przedstawił zawartość 99. numeru „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”. Periodyku regionalnego na łamach którego od wielu lat prezentuje się kulturę, historię i współczesne oblicze Kociewia. Dyrektor MBP w Tczewie przedstawił też plany dotyczące jubileuszowego 100. numery „KMR”, które ukaże się już niebawem. Dr Michał Kargul zaprezentował zawartość „Tek Kociewskich”. To wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie przedstawia kulturowe i historyczne publikacje dotyczące Kociewia. Ostatni 11 numer „Tek Kociewskich” dostępny jest również w formie internetowej na:

https://issuu.com/skarbnicakociewska/docs/teki_kociewskie_z._xi

Spotkanie zostało przygotowane przez: Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Skultera w Tczewie i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie.

fot. nadesłane do redakcji

tj

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe