Gdyby gdańskie srebra potrafiły opowiadać....

  • 13.03.2018, 09:00 (aktualizacja 13.03.2018 08:34)
  • Muzeum Gdańska
Gdyby gdańskie srebra potrafiły opowiadać....
W Muzeum Gdańska obędzie się przedostatni wykład i oprowadzanie po wystawie „Gdańskie arcydzieła złotnicze z Zamku Królewskiego na Wawelu”. Tym razem gdańszczanie i gdańszczanki zobaczą eksponaty związane z dawnym, gdańskim złotnictwem, a także poznają losy ich właścicieli.

Gdańskie srebra cieszą się niesłabnącą popularnością od setek lat. Kiedy powstawały były wytwornymi prezentami, oznaką pozycji społecznej, ale i lokatą kapitału. Trafiały do prowincjonalnych miasteczek i europejskich stolic. Przydawały splendoru mieszczańskim kamienicom, szlacheckim pałacom i królewskim dworom. Na wystawie w Galerii Palowej można zobaczyć blisko 50 eksponatów pochodzących z warsztatów gdańskich złotników, które przeważnie powstały w XVII w.

Gdyby gdańskie srebra potrafiły opowiadać....

Opowieść o gdańskim złotnictwie rozpocznie się 15 marca 2018 r. o godz. 16:00 w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta oprowadzaniem kuratorskim, dzięki któremu będzie można zobaczyć każdy z przedmiotów omówionych na wykładzie „Sława, pieniądze i wielkie wojny – o niezwykłych losach gdańskich sreber”. Ten ostatni rozpocznie się o 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego i zostanie poświęcony dużo ciekawszym zagadnieniom…

- Gdańskie srebra były świadkami wielkich wojen, przechylały szale wielkiej polityki, a czasem ratowały życie. Podróżowały przy tym przez kraje i kontynenty, trafiając do rąk rosyjskich generałów, austriackich książąt, niemieckich bankierów, amerykańskich przemysłowców, by wreszcie znaleźć bezpieczny port w najlepszych światowych kolekcjach sztuki. Gdyby potrafiły opowiedzieć swoje historie… Niestety nie potrafią, dlatego postaramy się wyręczyć je na wykładzie z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska” – mówi dr Anna Frąckowska, kurator wystawy o gdańskich srebrach.

Wystawę Gdańskie arcydzieła złotnicze... będzie można zobaczyć tydzień dłużej. Dzięki zgodzie Muzeum Zamkowego na Wawelu gdańskie srebra będą prezentowane do niedzieli 8 kwietnia 2018 r.


15 marca 2018 r., godz. 16:00-18:00

Galeria Palowa i Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

■ Wstęp: bezpłatny

■ Prowadzący: dr Anna Frąckowska

■ O godz. 16:00 w Galerii Palowej odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Gdańskie arcydzieła złotnicze...".

■ O 17:00, w Wielkiej Sali Wety, prelekcja "Sława, pieniądze i wielkie wojny – o niezwykłych losach gdańskich sreber".

Muzeum Gdańska

Zdjęcia (1)

Puchar puklowany typu Orlik, poł. 17 w., ze zbiorów Muzeum Gdańska

Puchar puklowany typu Orlik, poł. 17 w., ze zbiorów Muzeum Gdańska

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe