sobota, 20 kwietnia 2024 11:48
Reklama

W jaki sposób działa tokarka CNC?

Tokarki służą obróbce wiórowej, czyli toczeniu metali i innych materiałów. Są na nic realizowane toczenia i wytaczanie płaszczyzn walcowych, kształtowych oraz stożkowych. Możemy gwintować, wiercić i wytaczać na nich otwory, ale to nie wszystko. Tokarki można sterować w sposób konwencjonalny lub numeryczny. Część z nich to prawdziwe centra obróbcze, z bardzo wielofunkcyjnym wachlarzem dostępnych operacji.
W jaki sposób działa tokarka CNC?

Dzisiaj ogromnie popularne są tokarki CNC, czyli sterowane komputerowo. Są one sterowane numerycznie, odpowiada za to komputer. CNC to specjalny układ numerycznego sterowania, który ma specjalny dedykowany mikrokomputer, który pozwala na jego dowolne programowanie. Gdy mamy te tokarki, możemy szybo i precyzyjnie zrobić nawet najbardziej zaawansowane kształty. Dodatkowo możemy w dowolnym momencie powtórzyć cały proces. Wszelkie elementy i części do sterowania maszynami CNC znajdą Państwo w sklepie EBMIA.pl pod adresem - https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html

Komputerowo numeryczne tokarki to zwykle opcje wykorzystywane w obróbce surowych zapasów materiału w projektach. Z ich pomocą możemy materiały szlifować, ciąć czy wiercić a także mamy dowolność wykańczania. Rezultat jest taki, jaki zaprogramujemy wcześniej w komputerze. Konwencjonalne tokarki realizują te same czynności, ale musi je nadzorować człowiek. Wiąże się to zatem z dłuższym czasem i przede wszystkim – z większymi kosztami i mniejszą wydajnością pracy.

Te nowoczesne tokarki to fuzja komputera i maszyny oraz kontrolera, który przekształca sygnał cyfrowy w konkretne działanie. Dedykowane oprogramowania najpierw odpowiada za stworzenie konstrukcji, później trzeba fizycznie powtórzyć do wybranej materiałowej formy. Formę obraca się z niskimi lub wysokimi prędkościami, co zależy od rodzaju cięcia czy centrowania oraz samego materiału. Tokarki CNC najnowszego typu posiadają wiele wrzecion, co pozwala na zwielokrotnienie transformacji na końcowym produkcie. Nie ma wówczas potrzeby, by zatrzymywać urządzenie i załadowywać je w zmienionym położeniu.

Numeryczne tokarki przeważnie mają trzy hydrauliczne uchwyty. Można z nimi tworzyć produkty które mają różną wielkość, nawet sporą i nie trzeba przy tym wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Czasami konieczne będą tylko drobne zaczepowe zmiany. Przeważnie części w narzędziu dedykowane do cięcia są zrobione z węglika – tytanu albo wolframu. Albo innych twardych stopów. Tu wiele zależy od późniejszej obróbki.

Jeśli ktoś sam lubi eksperymentować z budownictwem i innymi rzeczami, może sięgnąć po tokarkę mikro. Będzie ona dobra do ogólnego obrabiania metali, ale też do produkcji małych elementów, które będą wymagały znacznej precyzji. Przeważnie te urządzenia to po prostu mniejsze tokarki od tych, które wykorzystuje się w komercyjnych zakładach. Części z działu automatyki do tokarek CNC i pozostałych maszyn CNC mogą Państwo kupić w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/automatyka-c-197.html

 



Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama