Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska
Media Expert Gdańsk Kołobrzeska

Kolejne muzeum oficjalnie na mapie Gdyni!

  • 12.04.2018, 08:30
  • UM Gdynia
Kolejne muzeum oficjalnie na mapie Gdyni! fot. Kamil Złoch
GDYNIA Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, choć pod taką nazwą jest znane już od lat, teraz oficjalnie może szczycić się statusem muzeum. Prowadzona od dziesięciu lat przez Witolda i Karola Ciążkowskich placówka w Chyloni została wpisana na listę prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To szansa na rozwój wystawy i ułatwienie wielu formalności.

Kolejne muzeum w mieście

Kolejne gdyńskie muzeum znalazło się na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wzbogacając tym samym kulturalną ofertę miasta! Status muzeum otrzymała placówka, którą obok własnego warsztatu w Chyloni już od dziesięciu lat prowadzą ojciec i syn – Witold i Karol Ciążkowscy. Tym samym Gdyńskie Muzeum Motoryzacji otwiera przed sobą nowe możliwości rozwoju.

- Korzyści są takie, że prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie ułatwiona kwestia pozyskiwania środków zewnętrznych, nam jako miastu też będzie łatwiej wspierać tę instytucję, nie tylko w kwestii reklamowania – tłumaczy Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw kultury. - Zdecydowanie jest to wyjątkowa placówka na tle nie tylko województwa pomorskiego, ale także całej Polski – dodaje.

Kilkadziesiąt aut, motocykle i dokumenty

Muzeum, które mieści się w wystylizowanej na przedwojenną ulicę hali to na dziś kilkadziesiąt efektownych, odrestaurowanych pojazdów, najczęściej prestiżowych – między innymi Bentley, Buick, Mercedes czy kultowe modele Forda, na czele z Fordem T, czyli pierwszym taśmowo produkowanym samochodem osobowym. Całość uzupełniają historyczne motocykle, w tym chociażby Harley Davidson 42 WLA. Oprócz maszyn, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji posiada też bogate archiwum dokumentów – schematy silników, zdjęcia z najsłynniejszych rajdów i stare mapy samochodowe. Można je oglądać na stylowej antresoli, w gustownie urządzonej kawiarence z epoki. Całą placówkę ogranicza jedynie powierzchnia.

- W muzeum możemy zobaczyć dziś tylko część eksponatów. Na chwilę obecną w ekspozycji mamy 14 samochodów i 26 motycykli, natomiast całość to około 70 samochodów i 200 motocykli – wymienia Karol Ciążkowski, który jest kustoszem Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. - Warto wspomnieć o Bentley’u Mark VI z 1951 roku, mamy też unikatowego Rolls Royce’a z 1939 roku. Wszystkie pojazdy są na chodzie, co zresztą dzięki miastu możemy regularnie pokazywać też młodzieży na zajęciach edukacyjnych – podkreśla.

Ważny rok dla GMM

Teraz, po dłuższych staraniach placówka nareszcie została wpisana na listę muzeów prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Regulamin, na podstawie którego działa, był uzgodniony z Ministrem i jest zgodny z odpowiednią ustawą. Wszystko niemal zbiegło się w czasie z okrągłą, dziesiątą rocznicą istnienia muzeum. Właściciel zaznacza też, że bieżący rok jest wyjątkowy i pokrywa się z kilkoma ważnymi rocznicami w historii polskiej i lokalnej motoryzacji.

- Tak naprawdę zbieranie tych samochodów to całe moje życie – mówi Witold Ciążkowski, właściciel Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji. - O status staraliśmy się od dłuższego czasu, teraz przepisy się zmieniły i po wielu latach go uzyskaliśmy. To po pierwsze prestiż, po drugie też to, że sami możemy wykonywać opinie na tak zwane „żółte tablice”, czyli na pojazdy zabytkowe – wylicza pan Witold.

Od oficjalnego otwarcia w 2007 roku Gdyńskie Muzeum Motoryzacji odwiedziło ponad 81 tysięcy osób, w tym 30 tysięcy młodzieży w wieku szkolnym. Działalność placówki od początku jej istnienia jest wspierana finansowo przez Gdynię. Środki przekazywane są przez miasto głównie na prowadzenie programów edukacyjnych z zakresu zabytkowych pojazdów i motoryzacji, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju motoryzacji w historii Gdyni.

 

UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe