czwartek, 28 marca 2024 23:24
Reklama
Reklama

Łóżka – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Jakie powinny być idealne łóżka? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru? Jaki wpływ ma rama łóżka na komfort snu? Odpowiedzi na te i wiele innych przydatnych pytań znajdziecie w niniejszym tekście.
Łóżka – o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Łóżka i materace

Łóżka często nie są traktowane z należytą uwagę. Wielu kupujących wychodzi z założenia, że skoro nie śpimy bezpośrednio na stelażu, ale na materacu, to te pierwsze nie mają zbyt dużego wpływu na komfort naszego wypoczynku. W konsekwencji, pragnąc zaoszczędzić, kupują gorszej klasy łóżka, co, niestety bardzo szybko przynosi negatywne konsekwencje.

Przede wszystkim warto pamiętać, że dobre meble do spania będą nam towarzyszyć kilkanaście, kilkadziesiąt lat, a nawet całe życie. Materace trzeba bowiem co kilka lat wymieniać, łóżka natomiast nie, dlatego dobrze jest je potraktować jako inwestycję i od razu kupić solidny i trwały model drewniany, kuty czy nawet z wysokiej jakości płyty. Należy przy tym zwrócić uwagę, żeby stelaż był dostosowany do rodzaju materaca, na jakim lubimy spać, a najlepiej, żeby miała tyle samo stref twardości. Nie tylko poprawi to komfort naszego snu, ale również znacząco przedłuży żywotność materaca. Dlatego, dokonując wyboru trzeba zwrócić baczną uwagę na następujące elementy: ramę i nóżki, stelaż oraz zagłówek.

Rama łóżka

Większość ram wykonuje się z drewna lub materiałów drewnopochodnych, takich jak różnego rodzaju płyty. Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną i jakością, dwoma bardzo mocno ze sobą powiązanymi parametrami. Łóżka z drewna litego są oczywiście znacznie droższe, zwłaszcza modele bukowe lub dębowe, jednak w parze z tą cechą idzie ponadprzeciętna trwałość i wytrzymałość.

Z kolei modele z płyty ustępują im nieco pod względem trwałości, jednak są opcją dużo bardziej ekonomiczną. To czyni je dobrym wyborem dla osób o ograniczonym budżecie oraz do pomieszczeń, w których meble muszą być stosunkowo często wymieniane, czyli na przykład do pokojów dziecięcych.

Kolejną opcją są łóżka kute, meble, które charakteryzuje największa wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, wilgoć i duże obciążenia. Wreszcie, na koniec trzeba wspomnieć o ramach tapicerowanych, najczęściej wykonanych z płyty pokrytej skórą, ekoskórą lub innym materiałem obiciowym. Ich niewątpliwymi zaletami jest estetyczny wygląd i komfort użytkowania – zagłówki stanowią przyjemne oparcie nawet bez podkładania poduszek pod plecy. Niestety jednak, modele te mają jedną wadę, są dość delikatne, łatwo się zaciągają i trudniej je utrzymać w czystości.

Nóżki

Choć niepozorne, nóżki stanowią ważny element całej konstrukcji. Ich zadaniem jest jej podtrzymanie, dlatego powinny być wytrzymałe i masywne. Dobrze też, aby były antypoślizgowe, dzięki czemu łóżko nie będzie się przesuwało w czasie podnoszenia się czy kładzenia. Jeśli natomiast chodzi o wysokość łóżka, najlepiej dobrać ją do indywidualnych preferencji. Trzeba jednak pamiętać, że wstawanie z bardzo niskiego mebla może być dużo bardziej męczące i obciążające kręgosłup, dlatego nie poleca się takich modeli osobom starszym lub ze schorzeniami układu ruchowego.

Stelaż - podstawa łóżka

Stelaż jest istotnym elementem łóżka, który często trzeba dokupić osobno do ramy właściwej. W związku z tym, że to na nim leży materac, ma on fundamentalne znaczenie dla jakości snu. Produkuje się je najczęściej z drewna sosnowego, bukowego lub brzozowego, jednak, jak informuje konsultant sklepu z materacami i łóżkami Materace dla Ciebie, najlepszą opinią wśród użytkowników cieszą się modele bukowe. Cechuje je wysoka sprężystość, doskonale reagują na prace materaca, a przy tym są trwałe. Szczególnie poleca się je do łóżek małżeńskich oraz w połączeniu z materacami piankowymi.

Zagłówek

Zagłówek spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną, dlatego warto wybrać model łóżka, który jest w niego wyposażony. Okaże się on bardzo przydatny, jeżeli zapragniemy poczytać przed snem lub pooglądać telewizję. Niektóre łóżka posiadają też zagłówki z wbudowanymi półkami i schowkami na książki lub inne drobiazgi, co może się okazać bardzo wygodnym rozwiązaniem.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029Autor komentarza: Jolanta D.Treść komentarza: Jan Kulas, zasłużony dla Pomorza realizuje kolejne wyzwanie. Brawa dla Pana. Powodzenia w walce o Bezpieczny i Nowoczesny TczewŹródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama