piątek, 26 kwietnia 2024 16:06
Reklama

Przeprowadzka na swoje - ile to kosztuje?

Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzkę na swoje? Od czego jest uzależniona cena nowego domu lub mieszkania? Wreszcie – skąd wziąć niezbędne pieniądze? Rozważmy powyższe zagadnienia w tym artykule.
Przeprowadzka na swoje - ile to kosztuje?

1. Marzenie milionów – przeprowadzka na swoje

Dla wielu z nas dom rodzinny wiąże się z wieloma wspaniałymi wspomnieniami, co nie zmienia faktu, że wraz z usamodzielnianiem się zaczynamy myśleć o wyprowadzce. Czasami kierują nami ambicje – na przykład wyjazdu do większego miasta, w którym łatwiej o branżowe zatrudnienie i większe pieniądze albo też osiedlamy się tam, gdzie studiujemy, poznajemy partnerów, pracujemy.

Zakup mieszkania na własność coraz częściej traktuje się jako inwestycję. Wiele osób bierze kredyt lub spienięża spadek, nabywając nowe mieszkanie z myślą o wynajmie, samemu już posiadając własne lokum. Rosnące ceny nieruchomości obrazują, w co warto inwestować. O własnych czterech ścianach często myślimy w okolicach ślubu i generalnie w momencie związania się na stałe. Wszyscy wiemy jednak, jak dużym wyzwaniem finansowym jest zakup własnego „M”. Nic więc dziwnego, że porównywarka kredytów hipotecznych cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

2. Spory wydatek

Ceny nieruchomości zależą od ogromnej liczby czynników. Zacznijmy od lokalizacji. Im atrakcyjniejsze, większe miasto, tym ceny mieszkań i domów idą w górę. Analogicznie – wpływ mają usytuowanie i otoczenie osiedla, stan dróg i komunikacji, walory rekreacyjne okolicy itp. Mieszkania deweloperskie są najdroższe, ale i na rynku wtórnym mieszkania bywają naprawdę drogie. Co ciekawe, dużym zainteresowaniem cieszą się także gruntownie wyremontowane lokale w starszych blokach. Potrafią w niczym nie przypominać swoich PRL-owskich pierwowzorów. Wpływ na ostateczną cenę mają także wysokość piętra, dodatkowe udogodnienia w obiekcie czy nasze oczekiwania względem standardu wykończenia i wyposażenia.

Odrębnym tematem jest budowa domu. Tu rozpiętość cenowa jest naprawdę ogromna, a trzeba pamiętać, jak wiele pieniędzy kosztuje urządzenie ogródka, późniejsze remonty i wiele innych opłat, które „odpadają” w przypadku mieszkań. Przeprowadzka pod własny adres nigdy nie jest tania!

3. Jak pożyczać, to korzystnie

Dla wielu osób, które w najbliższym czasie nie mogą liczyć na skokowy wzrost zarobków czy otrzymanie spadku, jedyną formą sfinansowania wymarzonego mieszkania lub domu jest kredyt hipoteczny. Jednak nie każdy spełnia kryteria stawiane przez banki. Dlatego warto oszczędzać na jak największy wkład własny i poczynić kilka kroków ku zwiększeniu swojej zdolności. Z kolei ranking kredytów hipotecznych kredyt-na-nieruchomosc.pl ułatwia znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytowej.


Podziel się
Oceń

pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama