Gdańszczanie! Poznajcie dzieje swoich dzielnic!

  • 12.06.2018, 08:30
  • Muzeum Gdańska
Gdańszczanie! Poznajcie dzieje swoich dzielnic! Fot. R. Rogorsch, 1878 r., ze zbiorów Muzeum Gdańska Targ Maślany z fontanną Wintera po lewej stronie. W tle gmach Naddyrekcji Poczty Królewskiej
GDAŃSK Od 16 czerwca 2018 r. do końca lata na Starym Przedmieściu będzie można zobaczyć wystawę plenerową „Historie gdańskich dzielnic – Stare Przedmieście”. O dziejach dzielnicy będzie można dowiedzieć się także podczas bezpłatnych spacerów edukacyjnych. Jesienią odbędą się kolejne oprowadzania, wykłady, a w marcu 2019 r. ukaże się publikacja naukowa.

Projekt Historie Gdańskich Dzielnic to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Gdańska oraz Biura Rozwoju Gdańska, w który włączane są Rady poszczególnych dzielnic. Jego główne elementy to wystawa planszowa, oprowadzania tematyczne albo spacery, wykłady oraz publikacja naukowa.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Muzeum na dzielnicy…

Premierowa odsłona projektu w 2017 r. dotyczyła dziejów gdańskiego Chełma. Wystawę można było zobaczyć w trzech lokalizacjach dzielnicy w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców. O dzielnicy opowiadali także historycy z Uniwersytetu Gdańskiego. W marcu 2018 r. Muzeum wydało pierwszy tom publikacji naukowej, której nakład rozszedł się w niespełna trzy miesiące.

– Historie Gdańskich Dzielnic to niezwykle ważne i perspektywiczne przedsięwzięcie, które ma na celu budowanie tożsamości gdańszczan w miejscach ich zamieszkania. Obserwując rozwój przestrzenny i architektoniczny Gdańska mamy świadomość, że dziejące się zmiany modyfikują albo zacierają historyczne walory dawnej przestrzeni, dlatego między innymi w zeszłym roku podjęliśmy decyzję, aby opowiedzieć o Chełmie. W tym roku zapraszamy do zapoznania się z historią Starego Przedmieścia – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Opowieść o Starym Przedmieściu potrwa do marca 2019 r. i zakończy się promocją publikacji naukowej. Zanim to nastąpi na jesieni 2018 r. odbędą się spacery po dzielnicy oraz wykłady naukowców.

… historia na ulicy!

Mianem Starego Przedmieścia określa się dziś tereny położone między Podwalem Przedmiejskim na północy a wodami Motławy na wschodzie. Od południa dzielnica ograniczona jest pasmem fortyfikacji z Bramą Nizinną, od zachodu zaś – Kanałem Raduni. W latach 1420–1454 funkcjonowało określenie Nowe Miasto, wyparte przez Przedmieście (niem. Vorstadt). Współczesna nazwa obowiązuje od 1949 roku, z dodanym określeniem „Stare”.

– Dzielnica formowała się już w XIV wieku. Zaczątkiem osadnictwa był tu ośrodek stoczniowy nad Motławą budujący statki na zlecenie Holendrów, Anglików i Flamandów. W 1430 r. obszar zamieszkiwało ok. 2 tysiące mieszkańców na prawie 400 posesjach. Dzielnica odgrywała coraz większą rolę gospodarczą; m.in. dlatego w latach 1463–1490 powstał tu długi na ponad 1 km ciąg murów. W XVII stuleciu teren dzielnicy został powiększony, a fosa oddzielająca Stare Przedmieście od Głównego Miasta zasypana. W tym czasie został wyodrębniony m.in. Plac Wałowy – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.

Wystawę plenerową będzie można zobaczyć 16 czerwca 2018 r. od godz. 13.00 przy Szkole Podstawowej nr 67 na ul. Żabi Kruk 5 w Gdańsku. Pół godziny później sprzed szkoły rusza spacer historyczny po Starym Przedmieściu, który poprowadzą Dorota Kucharczyk i Klaudiusz Grabowski.

Otwarcie wystawy plenerowej

- 16 czerwca 2018 r (sobota), godz. 13:00 - wrzesień 2018

- Szkoła Podstawowa nr 67, ul. Żabi Kruk 5.

- Wstęp bezpłatny

 

Spacer po Starym Przedmieściu

- 16 czerwca 2018 r (sobota), godz. 13:30 - 14:30

- Start: Szkoła Podstawowa nr 67, ul. Żabi Kruk 5.

- Wstęp bezpłatny, bez rejestracji miejsc

- Prowadzenie: Dorota Kucharczyk oraz Klaudiusz Grabowski

Muzeum Gdańska

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe