piątek, 29 marca 2024 14:56

Bardzo dobre starty gdańskich zawodników w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Sportach Gimnastycznych

GDAŃSK W dniach od 28 do 30 czerwca na terenie gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Sportach Gimnastycznych – III Festiwal Sportów Gimnastycznych.

Autor: fot. Beata Zarach / AWFiS

Były to zawody o randze ogólnopolskiej, w których wystartowało około 400 zawodników i zawodniczek z blisko 50 klubów gimnastycznych.

Zawodnicy rywalizowali w Hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS (gimnastyka artystyczna i skoki na trampolinie) oraz w nowo wybudowanej Hali Gimnastycznej Leszka Blanika – Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym AWFiS (gimnastyka sportowa mężczyzn i kobiet oraz akrobatyka).

Podczas zawodów rozegrano następujące konkurencje w ramach gimnastyki sportowej mężczyzn: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze i drążek. Natomiast gimnastyka sportowa kobiet to: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia oraz ćwiczenia wolne. W ramach akrobatyki widzowie mogli obejrzeć dwójki oraz trójki kobiet, dwójki mężczyzn oraz dwójki mieszane, a także skoki na ścieżce kobiet i mężczyzn. W konkurencji trampolina zaprezentowano trampolinę kobiet i mężczyzn oraz skoki synchroniczne kobiet i mężczyzn. W ramach gimnastyki artystycznej juniorki i seniorki zaprezentowały układy ćwiczeń z obręczą, piłką, maczugami oraz wstążką.

Podczas zawodów bardzo dobrze spisali się zawodnicy sekcji gimnastycznej KS AZS AWFiS. W kategorii senior dominowali Adrian Łopatyński i Sebastian Gawroński. Adrian Łopatyński zdobył złoty medal w ćwiczeniach na kółkach, poręczach oraz drążku, a także wywalczył 3. miejsce na koniu z łękami. Sebastian Gawroński zdobył złoty medal w ćwiczeniach wolnych oraz skoku, a ponadto został wicemistrzem Polski w konkurencji poręcze.

Po przerwie od startów spowodowanej kontuzją wicemistrzem Polski na koniu z łękami został Bartosz Czaja, również w kategorii senior.

W kategorii młodzieżowiec startowali Piotr Wieczorek, Dawid Węglarz oraz Dawid Burkowski. Piotr Wieczorek został multimedalistą w dniu finałów, zdobywając 5 medali, w tym dwa tytuły mistrza Polski (3. miejsce w wieloboju, a także w finałach 3. miejsce w ćwiczeniach wolnych, 1. miejsce na koniu z łękami, 1. miejsce na kółkach, 3. miejsce na drążku). Dawid Węglarz wywalczył 2 srebrne medale (kółka oraz drążek).

W zawodach wystartowało również 9 zawodników Międzyszkolnego Klubu Sportowego (MKS Gdańsk), którzy bardzo dobrze spisali się w kategorii młodzieżowca i juniora. W wieloboju srebrny medal zdobył Paweł Kaśków, a w finałach 2. miejsce w ćwiczeniach wolnych oraz 2. miejsce na koniu z łękami i 3. miejsce na kółkach. Zawodnicy MKS-u zatriumfowali na skoku w kategorii młodzieżowca: Sebastian Gutowski (1. miejsce), Jakub Krawczyk (2. miejsce) oraz Roman Włodarczyk (3. miejsce).

W kategorii juniora multimedalistą został Jan Wysocki: 3. miejsce w wieloboju, a w finałach 1. miejsce na ćwiczeniach wolnych, 1. miejsce na koniu z łękami, 2. miejsce na kółkach. W kategorii juniora złoty medal w finale na drążku oraz brązowy na koniu z łękami zdobył Daniel Siwiński.

Łącznie gdańscy gimnastycy zdobyli 33 medale, w tym 14 złotych.

W tym roku po raz pierwszy został powtórzony skok Leszka Blanika, który został nazwany jego imieniem, a wykonał go w wieloboju jego wychowanek, zawodnik KS AZS AWFiS Dawid Węglarz. „Skok Blanika” to przerzut + 2,5 salta łamane w przód.

W tym roku zawodnicy startowali na najnowszym sprzęcie zakupionym za kwotę około 3 mln złotych, posiadającym certyfikat Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej, będącym na wyposażeniu nowo wybudowanej Hali Gimnastycznej Leszka Blanika – Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego AWFiS.