Nowe życie do zabytkowego spichlerza zawita już pod koniec października.

  • 10.08.2018, 08:55 (aktualizacja 10.08.2018 09:00)
  • mat. prasowe
Nowe życie do zabytkowego spichlerza zawita już pod koniec października. mat.prasowe
ŻUKOWO To jest nasza „żukowska perełka”, pierwszy projekt, dzięki któremu chcemy budować nowy wizerunek Żukowa. Ma on dla mnie szczególne znaczenie, a prace idą sprawnie więc już tej jesieni będziemy cieszyć się nowymi przestrzeniami społecznymi i nowa infrastrukturą w naszym mieście – mówi Sylwia Laskowska Bobula, Zastępca Burmistrza Żukowa.

Celem projektu „Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa” jest modernizacja i adaptacja zabytkowego spichlerza wraz z zagospodarowaniem terenu, zagospodarowanie przestrzeni przy klasztorze pod przestrzeń publiczną ogólno parkową wraz z towarzyszącą małą architekturą oraz modernizacja ul. 3-go Maja w Żukowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Przez rewitalizację tej części miasta utworzymy miejsce, w którym będą świadczone usługi społeczne, gospodarcze, rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne. Kolejnym celem jest udostępnienie dla mieszkańców na potrzeby rekreacyjne zrewitalizowanych terenów zielonych w centrum miasta. Efektem projektu będzie też zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych i uatrakcyjnienie historycznego centrum Żukowa poprzez wyeksponowanie zabytków, co zostanie osiągnięte dzięki modernizacji infrastruktury około drogowej.

Przy okazji prac budowlanych ekipy remontowe natrafiły na wyjątkowe znalezisko: w jednym z narożników obiektu znaleziona została butelka z ukrytym w niej listem. To prawdopodobnie akt erekcyjny dawnego spichlerza. Piękna butelka jest bezbarwna, a jej otwór zabezpieczono korkiem oraz szklaną zatyczką. Co znajdowało się w środku?

- Z wstępnej analizy wynika, że w dokumencie wymieniono wiele nazwisk oraz dat. Po latach nie jest łatwo je odczytać, więc teraz tłumaczeniem zajmą się specjaliści od tego typu dokumentów. Już trafiły one w ich ręce, więc obecnie czekamy na wyniki ich ekspertyz - mówi Sylwia Laskowska-Bobula. Planowane zakończenie prac rewitalizacyjnych to 31 października. Całkowity koszt inwestycji to prawie 11, 5 mln zł. Kwota dofinansowania to ponad 6, 5 mln zł.

Projekt Gminy Żukowo realizowany jest dzięki pozyskaniu finansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. To jedna z flagowych inwestycji, które mają do miasta wprowadzić całkowicie nową jakość, jednak nie jedyna. Nasz Referat Programów rozwojowych bardzo sprawnie pozyskuje środki na odmianę miasta i całej Gminy od początku instnienia– mówi Laskowska-Bobula. Wśród najważniejszych priorytetów pozostają inwestycje w drogi, modernizacje szkół, a także inwestycje w dostarczenie mieszkańcom ekologicznych źródeł dostarczania ciepła. Wierzymy, że Żukowo, dzięki swojemu strategicznemu położeniu niemalże u wrót aglomeracji Trójmiejskiej może czerpać spore korzyści i zrobimy wszystko, aby je wykorzystać. Szczególne znaczenie dla rozwoju Gminy ma „Żukowski korytarz inwestycyjny” który tworzymy na trasie 20 od Chwaszczyna po Żukowo, wzdłuż której zlokalizowanych jest kilkanaście strategicznych i wiele średniej wielkości przedsiębiorstw. Dają one zatrudnienie nie tylko lokalnym mieszkańcom, ale i mieszkańcom Trójmiasta. Dzięki skutecznemu przyciąganiu firm na nasze tereny, przychody do budżetu Gminy z tytułu podatku CIT wzrosły w ostatnich latach o około 22%. Wynik ten oraz skuteczne pozyskiwanie środków unijnych pozwala realizować szerokie plany inwestycyjne w drogi, edukację i rozwój lokalnej infrastruktury. W najbliższym czasie rozpoczną się inwestycje realizowane ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w tym budowa węzłów integracyjnych Żukowa i Rębiechowa oraz modernizacja energetyczna dwóch budynków szkół podstawowych.

Poza tworzeniem przyjaznego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości Gmina prowadzi co roku akcje mające na celu zachęcenie mieszkańców do płacenia podatków w Gminie. W tym roku uruchomiony został nowy program pt. Karta Mieszkańca, zapewniający mieszkańcom gminy dostęp do różnego rodzaju usług poprzez system zniżek, ulg i preferencji na usługi z branży turystycznej, gastronomii, hoteli, obiektów kulturalnych, sportowych i innych.

mat. prasowe

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas ciszy wyborczej wyłączona została możliwość komentowania pod artykułami.

Pozostałe