Kiedy ostatecznie ustalono wygląd godła państwowego oraz treść hymnu?

  • 7.09.2018, 07:51
  • Komunikat prasowy
Kiedy ostatecznie ustalono wygląd godła państwowego oraz treść hymnu? fot. © MNG Karta pocztowa Pierwszy patrol ułański – sierpień 1914, projekt znaczka – W. Boratyński i J. Piwczyk, P.P.T.T., Polska, 1939, papier, druk, foto
BĘDOMIN Wraz z odbudową nowej Rzeczypospolitej Polskiej konieczne było ustalenie nowej symboliki narodowej. W każdym z byłych zaborów inaczej widziano i rozumiano zarówno historię, jak i jej atrybuty. Jak przebiegał proces kształtowania się nowych symboli? Kiedy ostatecznie ustalono wygląd godła państwowego oraz treść hymnu? W jaki sposób pruski orzeł Hohenzollernów stał się polskim orłem? Czy wszystkie orły miały korony?

Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na wystawie „Symbole Niepodległej”, która ukazuje długi i skomplikowany proces tworzenia się symboliki narodowej od końca XIX wieku aż do czasów II wojny światowej.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 500 obiektów, w większości pochodzących z kolekcji Muzeum Hymnu Narodowego.

Zostaną pokazane unikatowe rękopisy z trawestacjami pieśni Jeszcze Polska nie zginęła, dotychczas nieeksponowane ze względów na ograniczenia konserwatorskie. Będzie można obejrzeć orła czapkowego z okresu Królestwa Polskiego (1815–1831), który posłużył za wzór dla wykorzystywanego do dzisiaj orła ogólnowojskowego. Na wystawie pokażemy też orły mundurowe pułków piechoty Legionów Piłsudskiego, orły hallerowskie, orły z obozów jenieckich z okresu II wojny światowej, a także orła wykonanego z poszycia Ju-87 Stuka – jedynego samolotu zestrzelonego w czasie powstania warszawskiego. Całość narracji wystawy dopełnią liczne orły państwowe i mundurowe, ryngrafy, flagi, bandery, sztandary i biżuteria patriotyczna.

Wystawa jest najważniejszym wydarzeniem obchodów 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.


Termin: wernisaż 28.09.2018 r., godz. 14.00, wystawa czynna od 29.09.2018 do 31.12.2019 r.
Miejsce: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
 

Komunikat prasowy

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe