wtorek, 23 kwietnia 2024 18:51
Reklama

Gdynia świętowała Dzień bez Samochodu

GDYNIA Przejażdżka rowerem cargo, biżuteria recyklingowa, gdyńskie trolejbusy i pyszny tort – m.in. takie atrakcje czekały na tych, którzy przyszli dziś na skwer Kościuszki i molo Południowe. Wszystko w ramach festynu z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Wydarzenie było częścią Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który odbywał się w Gdyni od 16 do 22 września.
Gdynia świętowała Dzień bez Samochodu

Autor: fot. Dawid Linkowski / Zespół Prasowy UM Gdynia

Takimi akcjami, jak te, próbujemy namówić mieszkańców, żeby zmienili sposób podróżowania. Chcemy pokazać im, że w innych środkach transportu też tkwi atrakcyjność. Nikogo nie przekonujemy na siłę. Rozumiem, że są sytuacje, w których nie sposób sobie poradzić bez samochodu, ale często po prostu brakuje impulsu, aby zmienić nawyki. A jeśli nie zmienimy przyzwyczajeń, to nadal będziemy stać w korkach. Jeśli impuls do zmiany przyjdzie podczas Mobility Week, na pewno zachęci to do tego, żeby tworzyć jeszcze atrakcyjniejsze programy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W sobotę, 22 września, świętujemy Dzień bez Samochodu. Z tej okazji na skwerze Kościuszki i molo Południowym w Gdyni odbył się rodzinny festyn. Wzięły w nim udział m.in.: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Maria Perkuszewska z departamentu Strategii Transportu i Współpracy międzynarodowej w ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć, jak się robi biżuterię recyklingową, odwiedzić strefę relaksu czy skosztować urodzinowego tortu. Został on upieczony z okazji 75 lat gdyńskich trolejbusów.

Atrakcji było wiele – i dla dzieci i dla dorosłych. Przejażdżka rowerem cargo, udział w grze miejskiej, czy wyzwanie - pokonanie specjalnego toru przeszkód. Coś dla siebie znaleźli również miłośnicy trolejbusów. Można tu było zobaczyć tu te nowe i te zabytkowe – mówi Karolina Marszałkowska z Referatu Zarządzania Mobilnością i Projektów mobilnych Urzędy Miasta Gdyni.

Zaprezentowany został nowy trolejbus przegubowy – Solaris Trollino 18, którzy przyjechał do Gdyni na testy homologacyjne. Jeden z udostępnionych pojazdów zamienił się escape room. Żeby z niego wyjść, trzeba było rozwiązać szereg zagadek.


Podczas festynu odbył się też finał 7. edycji konkursu „Do pracy jadę rowerem”. To akcja, która w mobilizuje do przesiadki na jednoślady. Biorą w niej udział gdyńskie firmy i ich pracownicy. To była rekordowa edycja konkursu. Zgłosiło się do niego ponad 300 firm i ponad 2100 osób. Każdy zarejestrowany w kampanii uczestnik wpisywał swoje podróże do pracy i z pracy rowerem na stronie internetowej konkursu. Dzięki temu wiadomo, kto jeździł najwięcej. Dodatkowo ci, którzy w czasie trwania akcji odbyli minimum 35 podróży lub przejechali minimum 280 km rowerem mieli możliwość wylosowania jednej z 30 nagród pieniężnych po 500 złotych. Laureaci, czyli osoby i firmy, których pracownicy jeździli najwięcej, odebrali statuetki i nagrody z rąk koordynatorki projektu Agaty Lewandowskiej i Jakuba Furkala – pełnomocnika prezydenta ds. komunikacji rowerowej.

W kategorii: najwięcej podróży wyróżniono dwie firmy. Pierwsze miejsce zajął Crist. Drugie miejsce przypadło bankowi Nordea.

W kategorii: najwięcej podróży na liczbę uczestników pierwsze miejsce zdobyła przychodnia Orłowo. Druga lokatę wykręcili pracownicy firmy Marwin.

W kategorii: najwięcej przejechanych kilometrów. Najwięcej wyjeździła ich Jednostka wojskowa, a zaraz po nich firma AIC.

W kategorii: najwięcej kilometrów na liczbę uczestników zwyciężyła firma M&Z. Drugie miejsce przypadło firmie Kwant.

W kategorii firma z największą liczbą pracowników, którzy odbyli minimum 35 podróży lub przejechali 280 kilometrów. Zwyciężyła firma Thomson Reuters. Drugiej miejsce dla firmy Best S.A.

Nagrodę otrzymała również firma, która zrealizowała największą inwestycję prorowerową. Zdobyła ją firma Opec za ograniczenie emisji spalin z pojazdów wykorzystywanych do bliskiego przemieszczania się w ich firmie. Zakupiono tam trzy rowery, w tym dwa z napędem elektrycznym.

Dzień bez Samochodu był częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. W tych dniach, europejskie miasta łączą się w działaniach na rzecz jakości życia w mieście, bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska.

Tydzień mobilności odbywał się w Gdyni w dniach 16-22 września. W jego ramach przy skrzyżowaniu ulicy Starowiejskiej i 3 Maja uruchomiony został pilotażowo nowy przystanek ZKM, a ulica Starowiejska zamieniła się przestrzeń z ogródkami gastronomicznymi, wystawami i stoiskami przedsiębiorców. Ponadto w programie były m.in. śniadania autobusowe, turniej tenisa stołowego i konkursy dla mieszkańców miasta.

Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama