[ZDJĘCIA] III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku

  • 26.02.2017, 16:34 (aktualizacja 27.02.2017, 09:41)
  • redakcja
III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

26 lutego w Gdańsku odbyła się III Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 od mszy świętej w bazylice św. Brygidy. Spod kościoła przed godziną 13.00 ulicami Gdańsk przeszła defilada, w której uczestniczyły 1 Samodzielna Kompania Komandosów, 316 Kompania Transportowa, 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. S. Sosabowskiego, Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie, 3. Wileńska Brygada AK - kpt. "Szczerbca", Zgrupowanie „Radosław” - AK, Wolność i Niezawisłość - mjr „Zapory”, 5. Wileńska Brygada AK - mjr „Łupaszki”, Brygada Świętokrzyska - Narodowe Siły Zbrojne, XVI Okręg NZW Orzeł-Tęcza - Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Batalion "Czata 49" - Zgrupowanie Radosław AK, Transporter opancerzony „Szary Wilk” – Zgrupowanie „Krybar” AK.

Na Długim Targu odegrano inscenizację „uroczyste meldunki oddziałów niezłomnych składane gen. Władysławowi Andersowi” – w wykonaniu formacji rekonstrukcyjnych, a następnie z wyraźnym wzruszeniem przemówiła do uczestników córka generała Andersa - senator RP Anna Maria Anders.

Szanowni Państwo, Droga Młodzieży, Drogie Wojsko!

Jestem tak wzruszona, że powiem od serca. Jesteście fantastyczni, gratuluję realizatorom tej pięknej patriotycznej parady. Jestem bardzo wzruszona, że od arcybiskupa dostałam pierścień „Inki”, który też bardzo dużo dla mnie znaczy. Byłam dzisiaj rano na cmentarzu i modliłam się przy grobie „Inki”. Muszę w tym momencie powiedzieć, że kilka tygodni temu byłam w Iranie, w Teheranie, na cmentarzu polskim, gdzie pochowanych jest 2000 Polaków, którzy wyszli z Syberii z armią Andersa i doszli do tej wolności i nie przeżyli. Znaleźliśmy tam grób ojca „Inki”. Także wszystko i ta historia jakoś się łączy z dzisiejszym dniem. Żołnierze Wyklęci są dla mnie specjalnymi bohaterami. Mój ojciec tak marzył o tej wolnej Polsce i przeżywał to, co tutaj działo się w kraju po wojnie. Cześć Bohaterom! Jestem z Wami, jesteście wspaniali! Mam nadzieję, że co roku będzie jeszcze więcej osób na takich paradach i że w całym kraju będą takie parady, bo Ci ludzie naprawdę sobie na to zasłużyli. Szczęść Boże! Życzę Wam fantastycznego dnia . Pamiętamy o naszych bohaterach. Idziemy naprzód, jesteśmy patriotami. Kochamy Polskę! Mam łzy w oczach, kiedy widzę tutaj białego konia i żałuję, że mój ojciec tego nie dożył. Dziękuję za uwagę.

Po oficjalnej uroczystości przed Dworem Artusa odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu piosenek żołnierskich i partyzanckich w wykonaniu Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf”. Wielu zgromadzonych robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z senator Anną Marią Anders i odgrywającym rolę generała Arkadiuszem Kupperem - na co dzień mieszkańca Wieżycy, członka Szwadronu Kaszuby II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz z weteranami II wojny światowej i żołnierzami oddziałów biorących udział w defiladzie. Dla wszystkich uczestników przygotowano żołnierską grochówkę z kuchni polowej.

 

GALERIA ZDJĘĆ  - KLIKNIJ TUTAJ

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

_redakcja

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

homo nie patriota
homo nie patriota 28.02.2017, 18:10
Patriota = idiota. Prawdziwi patrioci wyjezdżają z Kaczolandu do normalności i demokracji.
Prawda czasu
Prawda czasu 26.02.2017, 21:53
To banderowcy w Polskim wydaniu !!!
emeryt rocznik 1935
emeryt rocznik 1935 26.02.2017, 20:16
Podział Europy został ustalony w Jałcie i Poczdamie. Ci dęciacy z pepeszami chcieli to zmienić!!!?? Oni nie stoczyli żadnej walki z Wermachtem, ani z Armią Czerwoną. Wojna się skończyła. Ci bandyci w bratobójczej walce zabijali Polaków i palili żywcem, w tym kobiety i dzieci. Brzydzę się księżmi za ich msze w tych intencjach. Brzydzę się kościołem i religią która się z tym zgadza. Brzydzę się wszystkimi uczestnikami z wypranymi mózgami, którzy w tych durnych "uroczystościach" biorą udział. Brzydzę się fałszerzami historii .Brzydzę się wyklętymi, którzy dokonali zbrodnie przeciwko ludzkości, o czym mówi prawda historyczna i dokumenty w IPN.!!!!
loro
loro 26.02.2017, 20:45
No cóż, tacy jak ty jak zawsze odważni w anonimowych wpisach. Utrwalaczu władzy komunistycznej lepiej milcz i nie obrażaj ludzi, którzy oddali swoje życie, bo kochali Wolną Polskę!
Kolo
Kolo 26.02.2017, 20:56
Zabijali Polaków którzy odbudowywali Polskę z gruzów. Nawiedzony oszołomie wal się.

Pozostałe