2013-05-10 08:00:00

Coś nowego ze starego

Recykling, czyli coś nowego ze starego. Recykling to proces, w którym ze zużytych wcześniej surowców powstaje zupełnie nowy produkt. Czasami trudno sobie wyobrazić, jak bardzo inny. 

Kto pije dużo wody mineralnej, odpowiada za górę opróżnionych butelek. Kiedyś trafiłyby po prostu na składowisko i co najwyżej zostałyby dobrze zgniecione. Ale zalegałyby tam bardzo długo, nawet setki lat, zabierając sporo miejsca i zatruwając środowisko. Na szczęście są naukowcy, którzy w swoich laboratoriach tworzą niesamowite rzeczy. Niepotrzebne butelki typu PET potrafili zamienić w polar lub pończochy. Teraz odzyskuje się więc coraz więcej surowca, bo butelki wystarczy po prostu rozdrobnić i poddać odpowiedniemu procesowi termicznemu.

Ponowne wykorzystanie surowców ze śmieci daje wiele oszczędności. Na przykład, by wyprodukować tonę szkła, potrzebujemy 800 kg piasku, 280 kg wapna, 230 kg sody i 30 kg barwników. Ale jeśli zbierze się więc 1000 kg stłuczki szklanej, zużytych zostanie o 1200 kg mniej surowców. Każda powtórnie wykorzystana butelka to również oszczędność energii potrzebnej do jej wyprodukowania. Wyliczono, że niezużyty dzięki temu prąd wystarczyłby na ok. 20-minutowe zasilenie komputera lub telewizora. Recykling szkła to również mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Zadbaj więc o to, by nie wyrzucać słoika czy butelki po prostu do kosza, bo są one bardzo dobrym surowcem wtórnym.

Nie inaczej jest z papierem, bo on również nadaje się do ponownego wykorzystania zamiast zalegać na składowisku. Zwykły bilet autobusowy rozkłada się przez cztery miesiące. Dlatego warto gromadzić papierowe odpady, które stanowią nawet połowę wszystkich wytwarzanych w domu śmieci. Tona makulatury to oddech dla natury, bo ratuje się w ten sposób około 15 drzew. Na szczęście uświadamiamy sobie to coraz częściej. Ok. 60 proc. papieru, na którym drukowane są gazety i pisma jest ponownie wykorzystywanych w tym samym celu. Z recyklingu makulatury pochodzi też spora ilość nowych produktów.

Do recyklingu włączyć się może każdy na każdym etapie, i w domu, i w pracy. Nie tylko zbierając oddzielnie papier, szkło czy tworzywa sztuczne. Są też inne sposoby. Niektóre urządzenia lub meble, zanim wylądują na śmietniku i zostaną zastąpione nowymi, można naprawić. Trzeba tylko poszukać specjalisty, który zajmie się uszkodzonym przedmiotem, odnowi go lub zrekonstruuje.

Uff, zużyta plastikowa butelka wyrzucona do odpowiedniego pojemnika nie trafi na śmietnisko, by rozkładać się tam setki lat. Można przerobić ją choćby na polarową bluzę. 

Patrz na znaki

Jeśli chcesz ochronić środowisko naturalne, kupuj produkty wykonane z surowców wtórnych. Sprawdź, czy na opakowaniu znajduje się symbol recyklingu. Oznacza on jedną z dwóch rzeczy - albo produkt jest wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, albo produkt w części lub w całości może być recyklingowi poddany. Na przykład wiele plastikowych pojemników ma taki znaczek z numerem kodu, który oznacza, z jakiego tworzywa sztucznego są wykonane.

Warto sięgać po przedmioty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Coraz częściej producenci informują nas o tym. Dzięki temu wiemy, że mniej śmieci trafia na wysypisko, bo wszystko co jest przydatne, zostaje ponownie wykorzystane. 


Ocena

.

Polecamy

Dodaj nowy komentarz
Dodając komentarz akceptujesz Zasady komentowania artykułów i Regulamin.

Komentarze (0)

Dodaj nowy komentarz

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze naruszające Zasady komentowania artykułów lub Regulamin będą usuwane.
.

2016

02

06

sobota

Gdańsk
przewaga chmur
2.9°C
.
.

sobota, 6 lutego 2016

niedziela, 7 lutego 2016

poniedziałek, 8 lutego 2016

wtorek, 9 lutego 2016

środa, 10 lutego 2016

czwartek, 11 lutego 2016

.


.