piątek, 29 marca 2024 15:14
Reklama
Reklama

Pomorskie kołem się kręci [art.spons.]

Pomorskie kojarzone jest przede wszystkim z piaszczystymi plażami, falami Bałtyku, sopockim molo i bursztynnikami prezentującymi swe skarby pośród gdańskich kamienic. Turyści z całej Europy ściągają tu, aby zażywać słonecznych kąpieli, budować zamki z piasku, a wieczorami wędrować gdyńskim bulwarem lub Drogą Królewską w sercu Gdańska. Czy jednak nasz region nie skrywa wielu innych tajemnic i nie kusi atrakcjami innymi niż plażowanie?
Pomorskie kołem się kręci [art.spons.]

Pomorskie to miejsce, w którym królują słońce, plaża i kąpiele morskie, jednak warto wybrać inną formę wypoczynku, aby poznać ogromne bogactwo tego nadbałtyckiego regionu. Pomorskie to miejsce, w którym królują słońce, plaża i kąpiele morskie, jednak warto wybrać inną formę wypoczynku, aby poznać ogromne bogactwo tego nadbałtyckiego regionu.

Bogactwo krajobrazu i rzeźby terenu oraz dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych w miastach sprawiają, że Pomorskie jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Amatorzy dwóch kółek muszą tylko wybrać – jazda miejska czy w terenie, pokonywanie wzniesień czy trasa nad wodą? Możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.

Pomorskie to miejsce, w którym królują słońce, plaża i kąpiele morskie, jednak warto wybrać inną formę wypoczynku, aby poznać ogromne bogactwo tego nadbałtyckiego regionu.

Szlak Menonitów to jedna z ciekawszych tras kulturowych w Pomorskiem, dzięki której można poznać dziedzictwo pozostawione przez menonitów na obszarze Żuław Wiślanych. Ponad 170-kilometrowy, w części oznakowany, trakt wiedzie przez woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie, na jego pokonanie potrzeba 2-3 dni. Domy podcieniowe, gotyckie kościoły, zabytkowe urządzenia hydrotechniczne, zwodzone mosty, drewniane chaty, wiatraki – to tylko niektóre z atrakcji. Nieco krótszą, ale równie ciekawą trasą wiodącą przez Żuławy Gd., jest Szlak Motławski wzdłuż rzeki Motławy. Podczas ok. 4-godzinnej wyprawy można zobaczyć interesujące kościoły gotyckich i regionalne budownictwo. Szczególnie niepowtarzalny jest wiosną – pola tulipanów rozciągają się aż po horyzont. Trasa łatwa, polecana mało doświadczonym rowerzystom i rodzinom z dziećmi. Wycieczkę można zakończyć w Tczewie, z którego można wrócić do Gdańska pociągami PKP lub Szybką Koleją Miejską.

Kociewie, to kolejny ciekawy region województwa, bogaty w liczne trasy rowerowe. Powstała tu sieć szlaków, tzw. Kociewskie Trasy Rowerowe, dzięki którym dotarcie do atrakcji regionu nie sprawia problemu. KTR to ponad 800 km oznakowanych dróg, dzięki którym dojazd do Tczewa, Pelplina, Gniewu czy Starogardu Gd. jest łatwy i przyjemny. Najdłuższym, a zarazem najciekawszym szlakiem w systemie KTR, jest Szlak Grzymisława, który prowadzi z Tczewa przez Pelplin, Gniew i Nowe aż do Twardej Góry w woj. kujawsko-pomorskim. Rowerzystom, którzy odważą się pokonać ponad 100 km, będzie dane zobaczyć zabytkowe mosty tczewskie na Wiśle, bezcenny zespół katedralny w Pelplinie, Gniew z monumentalną warownią krzyżacką oraz położone na wysokiej skarpie wiślanej Nowe. Zupełnie odmiennymi traktami, gdzie królują przyroda, cisza i spokój, są szlaki Jeziorny i Borowiacki. Trasy prowadzą przez rozległe kompleksy leśne Borów Tucholskich, a perełką jest miejscowość Kasparus z zachowaną tradycyjną zabudową.

Powiśle, to subregion w Dolinie Dolnej Wisły, na prawym jej brzegu. Do najciekawszych miejsc można dotrzeć przemierzając Szlak Zamków Powiśla. Ponad 100-kilometrowa trasa wiedzie przez mało znane miejscowości, w których znajdują się lub niegdyś znajdowały potężne warownie państwa zakonnego: Prabuty, Dzierzgoń, Przezmark, Sztum i Malbork. Istnieje tu dość dobrze rozbudowana sieć szlaków, dlatego warto wybrać się np. Szlakiem Kościołów Powiśla czy Szlakiem Nadwiślańskim Doliny Dolnej Wisły.

Departament Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

Zdjęcia: repozytorium ISIT

Więcej na stronie: Pomorskie.travel

artykuł sponsorowany



Podziel się
Oceń

pochmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029Autor komentarza: Jolanta D.Treść komentarza: Jan Kulas, zasłużony dla Pomorza realizuje kolejne wyzwanie. Brawa dla Pana. Powodzenia w walce o Bezpieczny i Nowoczesny TczewŹródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama